Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Na mobile sa môžu držať rôzne nečistoty, vírusy a baktérie. Ako ho správne čistiť?

reklama:

Na mobilný telefón každý deň siahneme zhruba tak stokrát.

čistenie telefónu
www.gettyimages.com

Najprv si pred samotným čistením telefónu umyte ruky. Následne mobil vyberte z obalu alebo krytu. (Po vyčistení telefónu nezabudnite na rovnakú procedúru aj s krytom.) Telefón si vypnite. Obzvlášť u citlivých obrazoviek tak predídete spusteniu funkcií alebo aplikácií, ktoré ste spustiť nechceli. Na dezinfekciu dobre slúžia prípravky na báze alkoholu, ako izopropyl a podobné (ako sú napr. Na čistenie okuliarov či fotoaparátu). Nepoužívajte čističe na okná alebo iné domáce čističe, agresívne prípravky ako rozpúšťadlá, bielidlá alebo peroxid vodíka. Prípravok nikdy nedávajte priamo na displej telefónu. Naneste ho najprv na papierovú vreckovku alebo ideálne handričku z mikrovlákna či mikroutierku. Displej je hlavný, na ten dopadá odtlačkov najviac, ale radšej očistite tiež chrbát a boky telefónu. Po očistení si znovu umyte ruky.

Ešte lepšie ako dezinfekcia je ale ultrafialové žiarenie. To svojimi lúčmi totiž narušuje bunkovú stenu baktérií a vírusov, čo je pre nich smrtiace. UV žiarivka je asi tou najlepšou cestou k sterilnému telefónu. Na trhu je k dostaniu rad ultrazvukových čističiek a sterilizátorov, ktoré telefón zbavia nečistôt.

V bežnom dni sa baktériám nedá vyhnúť. Číhajú na toalete, v kuchyni, v chladničke, na klávesnici počítača alebo na verejných miestach, ako sú zábradlia, lavičky, nákupné vozíky aj madlá v MHD. Preto skúste používať handsfree alebo bezdrôtové slúchadlá. Prečo? Vzhľadom k tomu, že už ráno po ceste autobusom bude displej telefónu plný neviditeľnej špiny, nie je dobré si mobil prikladať k tvári. Telefonovanie bez nutnosti držať si prístroj pri hlave je navyše oveľa pohodlnejšie.

Telefón tiež radšej nepožičiavajte nikomu, u koho si nie ste istí jeho zdravotným stavom. Ak chcete niekomu ukázať fotku, pošlite mu ju napríklad do chatu alebo mu obrazovku telefónu len ukážte. Niektorí ľudia si tiež bežne berú telefón na toaletu či na obed. Ak môžete, nechajte ho radšej v inej miestnosti..

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 12. mája 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.