Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Na letné slnenie je potrebné pokožku pripraviť

reklama:

Pomôžu doplnky stravy k lepšiemu opáleniu?

Opaľovanie
www.gettyimages.com

Často pred odchodom na dovolenku absolvujeme kúru v podobe vitamínových tabletiek, napríklad s beta-karoténom. Iste to neuškodí, ale spoľahlivé dôkazy o ich výraznom efekte pre opálenie neexistujú. Pri pravidelnej konzumácii len dlhodobo zafarbia kožu do mierne zlatistého nádychu, ale pred UV žiarením neochránia. Dosiahnuť atraktívnejšieho sfarbenia kože môžete aj pravidelnou konzumáciou ovocia a zeleniny s obsahom beta-karoténov, ako sú mrkva, marhule, papája, mango, nektarinky, broskyne, špenát, brokolica, hrach, kel či žerucha.

Spálenie zvyšuje riziko rakoviny kože

Každé spálenie od slunka, aj to menšie, dlhodobo zvyšuje riziko vzniku kožných nádorov. Preto aj tí, ktorí sa opaľujú dobre, by mali začínať s pobytom na slnku zvoľna, aby mala koža čas vytvoriť si ochrannú pigmentáciu. Samozrejmosťou je používanie krémov s SPF faktorom.

Opatrne na pigmentové škvrny
Zvlášť ženy trápia po slnení vzniknuté pigmentové škvrny. Najmä tie v tvári sú často ťažkým problémom a je lepšie ich vzniku predchádzať dôsledným používaním krémov s vyšším SPF.

Myslite na to, že každá koža je voči UV lúčom inak odolná

Takže zatiaľ čo miestni môžu chodiť bez trička od rána do večera, u nás sa spálenie môže prejaviť aj po hodinovej prechádzke (meradlom odolnosti voči spáleniu od slnka je predovšetkým pigment pokožky). Chráňte svoju kožu a snažte sa o doplnenie vitamínu D

Stavte na kvalitné slnečné okuliare s certifikovaným UV filtrom

Zvlášť priamy pohľad do slnka počas letných mesiacov môže váš zrak vážne poškodiť.

Používajte pokrývky hlavy a oblečenie, využívajte slnečníky

Skrátka vystavte intenzívnemu slnku niečo iné ako svoju kožu, nezabúdajte ani na dostatočnú pokrývku hlavy. Toto by ste mali dodržiavať na zvlášť intenzívnom slnku od 10 do asi 16 tej.

Minitipy pre opaľovanie

Ešte predtým, než sa vydáte vystavovať svoju pleť slnku si prečítajte nasledujúce tipy:

  • Začínajte pomaly. Začnite s 5-15 minútami pobytu na slnku. Zvyšujte dávku slnko každý deň.
  • Vyhnite sa slnenie cez poludnie. Slnko má tendenciu byť veľmi silné a spaľujúce od 11.30 hod do 15 hodín. Snažte sa vyhnúť slneniu v tomto časovom rozpätí. Najlepším riešením je odísť v týchto hodinách do tienistého miesta.
  • Použite opaľovací krém s dostatočným predstihom. Naneste krém na opaľovanie asi 30 minút predtým, než vyjdete na slnko. Opaľovací krém je tiež potrebné znovu naniesť každé dve hodiny.
  • Zakryte si hlavu a oči. Rozhodnite sa pre klobúk so širokým okrajom. Zožeňte si väčšiu okuliare na ochranu očí a oblasti okolo očí!
  • Pite veľa vody, ovocné šťavy a iné nápoje (na alkohol).
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 6. júla 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.