Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Na čo všetko je dobrý feniklový čaj?

reklama:

Feniklový čaj má veľa zdravotných účinkov.

Obsahuje rôzne antioxidanty a ďalšie zlúčeniny, ktoré sú pre naše zdravie mimoriadne prínosné. Medzi jeho prínosy patrí zlepšenie trávenia, zlepšená imunita a očné zdravie.

V skutočnosti boli zdravotné vlastnosti feniklového čaju tak obľúbené, že v krajinách ako je India a Čína sa používal aj na liečbu uhryznutia hadom a hmyzom.

V starovekom Grécku používali olympijskí športovci fenikel, aby zlepšili svoju vytrvalosť a predĺžili si život. Bohatý na vitamín A, B-komplex, C a D, aminokyseliny.

Fennel tea.jpg

Pozrite sa na jeho bohaté zdravotné benefity

1. Zlepšuje trávenie, na plynatosť

Semená feniklu sú známe tým, že uvoľňujú svaly a stimulujú tok žlče. To vo finále znižuje bolesť – čo môže nakoniec zlepšiť trávenie. Fenikel je jednou z tých bylín, ktorá má vlastnosti zvyšujúce trávenie.

Fenikel tiež vylučuje plyn z tela a zmierňuje nadúvanie. Podporuje krvný obeh do zažívacieho traktu, čím zlepšuje celkový tráviaci proces.

2. Pomáha pri chudnutí

Zlepšené trávenie umožňuje telu lepšie asimilovať živiny . Nakoniec to pomáha pri chudnutí. Fenikel tiež pomáha znižovať hladinu glukózy. Potláča tiež chuť do jedla a pomáha zbaviť nadbytočných tekutín a odpadu z tela.

3. Pomáha liečiť respiračné ochorenia

Egyptská štúdia uvádza, že fenikel sa používa po stáročia na liečenie respiračných porúch. Táto bylina sa tiež používa na liečbu kataru v horných dýchacích cestách. Fenikel pomáha upokojiť kŕče v dýchacom systéme, čistí priedušky a udržiava na uzde respiračné ochorenia.

Fenikel je všeobecne dobrý pre pľúca.

4. Podporuje zdravie srdca

Existuje spojenie medzi zdravím pečene a srdca, o ktorej väčšina z nás nevie. V pečeni sa vyrába a rozkladá cholesterol. Zdravá pečeň účinnejšie znižuje hladinu cholesterolu a reguluje ho. Fenikel podporuje funkciu pečene a nepriamo tak tiež podporuje zdravie srdca.

Je vynikajúcim zdrojom vlákniny. Vlákna zabraňujú reabsorpciu cholesterolu a chráni pred srdcovými chorobami. Fenikel, ktorý je vynikajúcim zdrojom draslíka, pomáha kontrolovať krvný tlak a pôsobí proti nežiaducim účinkom sodíka . Tým sa zabráni hypertenzii a nakoniec aj srdcovým chorobám.

Fenneltea_media.jpg

5. Posilňuje imunitný systém

Fenikel je vynikajúcim zdrojom vitamínu C, ktorý je silným antioxidantom, posilňuje imunitný systém . Fenikel má tiež antimikrobiálne vlastnosti, ktoré ďalej pomáhajú zvýšiť imunitu.

6. Podporuje zdravie očí

Bolo zistené, že extrakty semien feniklu sú potenciálne užitočné pri liečbe glaukómu. Môžete tiež použiť feniklový čaj ako očné tonikum – aplikujte priamo ako očné kvapky.

Podľa iránskej štúdie sú výťažky feniklu pre zlepšenie videnia veľmi prospešné. Vitamín C hrá totiž kľúčovú úlohu pri ochrane očí. Vzhľadom k tomu, že oči majú vyššiu metabolickú rýchlosť, majú dodatočnú potrebu antioxidačnej ochrany.

Fenikel môže byť  použitý aj na liečbu zápalu oka.

7. Zlepšuje hormonálnu rovnováhu

Fenikel je jednou z potravín obsahujúcich fytoestrogény , ktoré podľa talianskej štúdie podporujú hormonálnu rovnováhu. Podľa inej americkej štúdie semená feniklu preukázali významnú schopnosť liečiť PCOS (syndróm polycystických vaječníkov), čo je hormonálna porucha najčastejšie sa vyskytujúce u žien v reprodukčnom veku.

Obsah fytoestrogénu vo fenikle je to, čo robí bylinu ideálnu pre zníženie príznakov spojených s hormonálnou nerovnováhou. Fenikel obsahuje tiež fytohormóny, ktoré pomáhajú regulovať vlastné hormóny tela a zabraňujú prípadnej nerovnováhe. Progesterón je najdôležitejší hormón, pokiaľ ide o vyvažovanie štítnej žľazy a žľazového systému.

8. Pomáha vyrovnávať sa s menštruačnými problémami

Príjem feniklu môže zmierniť menštruačné príznaky, ako je nevoľnosť a slabosť.

Menštruačné bolesti sú podľa niektorých štúdií pravdepodobne spôsobené nadmernou kontrakciou svalov maternice. U feniklu bolo zistené, že uvoľňuje tieto svaly, čím vlastne lieči tieto príznaky.

9. Pomáha pri zápale ďasien

Fenikel, ktorý je výborným antimikrobiálnym činidlom, pomáha pri liečbe zápalu ďasien .

10. Výborný pre malé deti

Upokojuje gastrointestinálny trakt. Fenikel môže mať relaxačný účinok na črevo dieťaťa. Avšak podľa štúdií sa táto rastlina neodporúča pre dojčatá do 4 mesiacov veku .

Poraďte sa s lekárom skôr, ako začnete používať feniklový čaj u novorodenca.

11. Pomáha zabíjať parazity v tele

Fenikel je považovaný za botanického bojovníka proti parazitom – môže byť použitý na odstránenie parazitov v našom tele. Feniklový čaj má laxatívne vlastnosti, ktoré podporujú črevný pohyb a pomáha vyplaviť parazity z vášho systému. Semená feniklu pôsobia na parazity takmer ako sedatíva.

12. Pomáha pri cukrovke

Fenikel, ktorý je dobrým zdrojom vitamínu C, môže ďalej pomôcť diabetikom. Vysoký príjem tohto vitamínu môže znížiť hladinu cukru v krvi u ľudí trpiacich cukrovkou 2. typu.

Jeden z liekov podávaných ľuďom, ktorí majú vysokú hladinu cukru v krvi, je Gluconorm-5 a jednou z jeho zložiek je práve fenikel. Fenikel, rovnako ako iné neškrobové zeleniny, má nízky glykemický index. To činí bylinku priaznivejšiu pre kontrolu hladiny glukózy v krvi a prospešnú potravinu v diabetickej strave. Ako rastlina, tak aj jej semená obsahujú určité chemikálie, ktoré môžu pôsobiť proti cukrovke.

13. Predchádza rakovine

Feniklový čaj je viaczložková zmes obsahujúca rôzne antioxidanty, ktoré chránia proti rakovine.

Fenikel obsahuje početné bioaktívne zlúčeniny, vrátane kvercetínu , ktoré preukázali protinádorovú aktivitu. Má vynikajúce protizápalové vlastnosti.

Fenikel má pozoruhodný protirakovinový potenciál proti rakovine prsníka a pečene. Antioxidanty spolu s vlákninou, pomáhajú očistiť hrubé črevo a môže tak zabrániť kolorektálnemu karcinómu.

14. Pomáha liečiť akné

Fenikel obsahuje určité esenciálne oleje, ako je anetol, myrcen a limonén- ktoré všetky vykazujú protizápalové vlastnosti s potenciálom v liečbe kožných stavov, ako je akné. Fenikel tiež pomáha vyplaviť prebytočný maz z kože, ktorý tiež môže prispieť k akné.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 4. júla 2017

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.