Mýty o dojčení, kde je pravda?

Zdieľať
Shutterstock_737511223 1024x683.jpg

Podľa zdravotníkov je materské mlieko pre novorodencov najlepšie..

V tele matky sa začína tvoriť už pred pôrodom a svoje zloženie mení podľa veku a potrieb dieťaťa. Vďaka tomu dodáva dieťaťu presne tie látky a živiny, ktoré potrebuje .

Okrem vody obsahuje materské mlieko bielkoviny, tuky, minerály a vitamíny. A navyše posilňuje ich imunitný systém.

Odborníci sa zhodujú, že dojčenie buduje medzi mamičkou a dojčaťom citovú väzbu. Ohľadom správneho spôsobu a frekvencie dojčenia ale novopečené mamičky počujú často protichodné rady. Okolo dojčiacich pravidiel totiž koluje rad mýtov .

Shutterstock_737511223 1024x683.jpg

Ako to s nimi je v skutočnosti?

Vďaka svojmu zloženiu posilňuje materské mlieko imunitu dieťaťa a dodáva mu všetky dôležité látky a živiny.
Mýtus č. 1: Malé prsia znamenajú málo mlieka
Na veľkosti nezáleží – a u dojčenia sa na to môžete spoľahnúť. Aj malé prsia zvládnu vytvoriť dostatok mlieka, ktoré vaše dieťatko zasýti.

A ak chcete laktáci pomôcť, myslite na správnu životosprávu . V čase dojčenia zabudnite tiež na drastické diéty.

Mýtus č. 2: Mlieko je slabé 
Ak máte pocit, že vaše bábätko nepriberá a nemá dosť energie, určite to nebude mliekom. Príroda si vie poradiť – ženské telo je prispôsobené tak, že vytvára presne také mlieko, ktoré dieťa v danom veku potrebuje . Žiadne materské mlieko preto nie je slabé ani nevýživné.

Mýtus č. 3: Je nutné dojčiť v presných intervaloch

Bábätko plače a dožaduje sa mlieka, ale vy z okolia počúvate, že musíte ešte počkať a kŕmiť ho v pravidelný čas, aby malo poriadok. Pokojne na tieto nevyžiadané rady zabudnite .Je dôležitejšie dojčiť bábätko podľa jeho potrieb a neobmedzovať dĺžku ani frekvenciu dojčenia. Nie je preto potrebné, aby ste si viedli na dojčenie presné tabuľky a bábätko kŕmili len každé tri hodiny.

Myslite na to, že každý drobček je iný a hlad môže dostať skôr alebo neskôr. Svoju ratolesť pozorujte a riaďte sa tým, čo potrebuje . Len tak bude dieťa spokojné.

Mýtus č. 4: Keď nedojčíte, dieťa bude choré
Ani tohto mýtu sa nemusíte obávať. Materské mlieko je síce pre bábätko to najlepšie, ale ak mamička zo zdravotných dôvodov dojčiť nemôže, neznamená to, že bude drobec strádať. K dostaniu sú umelé mlieka , ktorými môžete drobca nakŕmiť. Je ale dôležité správne vybrať.

Hľadajte odskúšané mlieka s kvalitným zložením. Materské mlieko je pre každé bábätko to najlepšie. Ak zo zdravotných dôvodov dojčiť nemôžete, poraďte sa s pediatrom, čím výživu nahradiť a čo by malo umelé mlieko obsahovať.
Plnotučné mlieko obsahuje látky, ktoré sú pre vývoj bábätka nevyhnutné.

vápnik a vitamín D , podporujú rast a stavbu kostí,
správny tuk , ktorý prospieva vývoju mozgu,
bielkoviny potrebné pre rast svalov
a tiež vitamíny B2 , minerály alebo prvky ako jód a draslík.
Obsah tuku v plnotučnom mlieku je takmer rovnaký ako v materskom mlieku.

Breastfeeding blog main image.jpg

Mýtus č. 5: V lete musí bábätko okrem mlieka piť aj čaj
Generácia našich mamičiek verila, že materské mlieko samo o sebe nestačí – teda aspoň nie v lete, keď sú tridsiatky a bábätká potrebujú hydratovať. Verte, že mlieko by malo byť všetko , čo dieťa potrebuje. Postará sa o všetku výživu a dieťa sa z neho naje i napije.

Deti minimálne prvých 4-6 mesiacov doplňovanie tekutín nad rámec mlieka nepotrebujú. Voda alebo napríklad čaj by im naopak spôsobili hnačky a ďalšie problémy, ako varuje Svetová zdravotnícka organizácia . Ak vám teda pediater neodporučí niečo iné, v prvých mesiacoch nemusíte doplňovanie tekutín vôbec riešiť .

Mýtus č. 6: Mamička nemôže dojčiť, keď je chorá
Naopak. Ak máte obyčajnú chrípku alebo nachladnutie, dojčeniu nič nebráni . Dokonca je pre dieťa prospešnejšie ako inokedy – v takých chvíľach totiž dieťatko z materského mlieka získať látky, ktoré zvyšujú jeho obranyschopnosť .

V prípade, keď je ochorenie vážnejšie alebo užívate silnejšie lieky, s dojčením si dajte radšej pohov. Vždy sa tiež pre istotu poraďte s lekárom.

Pokiaľ máte silu, dojčite pokojne aj pri chorobe. Bábätku tým nijako neublížite.
Mýtus č. 7: Keď dieťa kŕmite umelým mliekom, bude tučné
Žiadny strach – aj keď bábätko kŕmite z fľaštičky umelým mliekom, neznamená to, že z neho nutne vyrastie zaguľatené dieťa. Skutočne kvalitné umelé mlieka sú zdravé a neobsahujú žiadne zbytočné cukry .

Pri kŕmení umelým mliekom ale vždy dodržiavajte odporúčané dávkovanie , ktoré zodpovedá tomu, čo dieťa k rastu potrebuje. Potom sa nemusíte obezity báť.

Aj v umelom mlieku nájdete vitamíny a ďalšie látky, ktoré dieťa potrebuje.
Mýtus č. 8: Keď dieťa dojčíte niekoľko rokov, vychováte závisláka
Pamätajte si, že dojčiť môžete tak dlho, ako vy aj váš potomok potrebujete . Nemusíte sa báť, že na vás dieťatko bude závislé. Podľa laktačných poradkýň je úplne v poriadku dojčiť aj dva alebo tri roky.

A ak vás dojčenie trápi, skúste niektoré z týchto tipov:

Bábätko prikladajte k prsníku častejšie v noci .
Urobte si pri dojčení príjemnú atmosféru .
Aspoň v šestonedelí nedávajte bábätku cumlík

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané