Myslíte, že cukor je neškodný? Pravda vás šokuje

Zdieľať
cukor
Myslíte, že cukor je neškodný? Pravda vás šokuje Foto: www.freepik.com

Cukor, tento sladký pokušenie, môže byť viac než len príjemným potešením. Vedeli ste, že nadmerná konzumácia cukru môže mať zničujúce účinky na váš mozog a pamäť? Prečítajte si príbeh o tom, ako sa jeden človek rozhodol zanechať sladkosti a aké dramatické zmeny to prinieslo do jeho života.

Desivý produkt ničí mozog a kradne pamäť! Obmedzte jeho konzumáciu, kým nie je neskoro

Som veľký fanúšik sladkostí a bolo pre mňa vždy ťažké odolať ich pokušeniu. Často som sa pýtala sama seba, prečo túžba po sladkom prichádza tak náhle a prečo je také ťažké odolať? Odpovede som našla počas minulého roku, keď som sa počas pôstu úplne vzdala cukru. Teraz viem, že závislosť na cukre nie je len mýtus…

sladké koláče
Myslíte, že cukor je neškodný? Pravda vás šokuje Foto: www.freepik.com

Škody cukru

Cukor je pre naše telo prirodzenou odmenou. V neurológii sa každé jedlo považuje za prirodzenú odmenu organizmu. Aby prežil, potreboval praveký človek jedlo, sex a bezpečné prostredie. Preto sa vyvinul mechanizmus, ktorý spojil uspokojenie základných potrieb s pocitom radosti.

Keď niečo prináša potešenie, chceme to opakovať. Ľudstvo evolučne pokročilo, ale mechanizmy potešenia zostali rovnaké – náš mozog funguje podľa pravidiel, ktoré podporujú prežitie. Prečo teda siahneme po ďalšom kúsku čokoládovej torty? Áno, chutí to skvele, ale ak by nebolo nášho prešibaného mozgu, nepotrebovali by sme ďalší kúsok – telo je už najedené. Jedenie torty nám prinieslo obrovské potešenie, v mozgu sa vyplavil hormón šťastia – dopamín, a ten vysiela signály priamo do mozgovej kôry: potrebuješ viac sladkého, to je dobré.

Takýto jednoduchý mechanizmus, ale ako efektívne funguje! Mozog si zapamätá potraviny, ktoré ti priniesli najväčšie potešenie a núti ťa ich vyberať. Bohužiaľ, zdravé jedlo a chutné jedlo nie je vždy to isté.

Pred desiatimi rokmi sa odhadovalo, že priemerný Američan skonzumuje približne 22 lyžičiek cukru denne. To je celých 350 ďalších kalórií! Nie je sa čomu čudovať: započítava sa nielen čistý cukor pridávaný do čaju alebo kávy, ale aj skrytý cukor v rôznych potravinách.

Moderný svet sa už nezaobíde bez neustáleho pridávania cukru do rôznych produktov – na zvýraznenie chuti a predĺženie trvanlivosti. Možno ani netušíš, koľko cukru sa nachádza v určitých výrobkoch, ale on tam bude. Tento dodatočný cukor je veľmi zákerný – spôsobuje závislosť porovnateľnú s narkotikami.

Nikotin, kokaín a heroín – to sú bratia cukru. Cukor tiež spôsobuje toleranciu, rovnako ako nebezpečné drogy – vždy chceš zvýšiť dávku sladkého, aby si dosiahol požadovaný efekt.

sladkosti
Myslíte, že cukor je neškodný? Pravda vás šokuje Foto: depositphotos.com

Čo sa stalo so mnou, keď som prestala jesť cukor?

Prešla som si hroznou krízou, cítila som sa ako závislý človek. Bolo mi naozaj zle, bola som podráždená, impulzívna a moje myšlienky sa točili len okolo toho, kde zohnať sladké. Mozog hladoval a bil na poplach – chcela som jesť viac jedla, než zvyčajne, aby som kompenzoval nedostatok cukru v strave. Mala som neustály smäd a správala som sa nezvyčajne. To, čo sa dialo s mojim telom, ma prinútilo vážne sa zamyslieť. Ako sa zbaviť závislosti na cukre? Prečo to potrebujem?

Po mesiaci sa moje chuťové poháriky zmenili, začala som cítiť chute rôznych jedál omnoho intenzívnejšie. Keď som po dlhšom čase skúsila čokoládu, zdala sa mi neznesiteľne sladká.

Výhody bez cukru

Moje zdravie sa zlepšilo, schudla som a tráviaci systém fungoval perfektne. Na vlastnej skúsenosti som sa presvedčila, že je lepšie včas sa spamätať a prestať robiť veci, ktoré škodia telu. Nadbytočná váha, problémy s vnútornými orgánmi, predčasné starnutie, diabetes – to všetko sú ničivé dôsledky nadmernej konzumácie cukru. Skús experimentovať so svojou stravou – vzdať sa cukru na nejaký čas. Mesiac ti stačí na to, aby si pochopil, akú moc má nad tebou cukor.

Zamysli sa nad cukrovou závislosťou, kým nie je neskoro. Nedovoľ, aby ti cukor zničil zdravie!

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané