Hovorí sa mu „tichý zabijak“, pretože u mnohých ľudí nemá pozorovateľné symptómy. Pritom ale vystavuje srdce stále vyššiemu náporu.
Kedy je možné tvrdiť, že vás trápi vysoký tlak čiže hypertenzia?
Keď sú vám aspoň pri dvoch rozličných vyšetreniach namerané hodnoty vyššie ako 140/90.
Aké sú teda hlavné spúšťače vysokého tlaku?
1. Zvýšený príjem soli
Zabudnite na zemiačiky, slané oriešky, salámy, klobásy … Miesto soli používajte bylinky a korenie.
2. Nadbytok alkoholu
Vysoký príjem alkoholu súvisí podľa výskumov so vznikom aterosklerózy. Pri nej sa v tepnách zvýšene ukladajú tuky na doskách, ktoré znemožňujú krvi voľne prúdiť. To môže viesť k infarktu alebo mozgovej mŕtvici. V tolerancii je pohárik vína denne u žien a dva poháre u mužov.
3. Málo pohybu
Nedostatok pohybu urýchľuje tuhnutie tepien, takže srdce musí pracovať usilovnejšie a tým krvný tlak stúpa. Vďaka pravidelnej fyzickej aktivite sú cievy pružnejšie. Sadnite na bicykel, behajte, plávajte či svižne chodievajte najmenej hodinu aspoň trikrát týždenne. Udržíte si zdravý krvný tlak.
4. Stres
Stresové hormóny kortizol a adrenalín zvyšujú srdcovú frekvenciu, krvný tlak a rozširujú cievy, takže srdce pracuje na plné obrátky. Nervy máte z preplneného pracovného dňa, náročných vzťahov a sociálnych médií. Tým vzniká chronický stres, ktorý spôsobuje práve uvoľnenie stresových hormónov.
5. Osamelosť
Stresové hormóny, ktoré zaťažujú srdce vyvoláva aj chronická osamelosť. Tá býva navyše spájaná s depresiou, ktorá zase súvisí s priberaním na váhe. A od toho je opäť len krôčik k vysokému krvnému tlaku. Uvádza sa, že vzostup telesnej hmotnosti o 3 kilá zvyšuje hodnotu krvného tlaku o 10 mmHg. K zdravému životnému štýlu tak pripočítajte aj kontakt s blízkymi a priateľmi.
6. Nedostatok spánku
Jedine pri spánku telo i myseľ plne regenerujú. Ak dlhodobo spíte menej ako 6 hodín, ocitáte sa v stave spánkovej deprivácie. Tá zvyšuje hladinu vyššie zmienených stresových hormónov. Dodržiavajte preto spánkový režim a snažte sa každý večer líhať približne v rovnakú hodinu.