Mozole možno charakterizovať ako kožný problém, kedy dochádza k postupnému stvrdnutiu kožných buniek , či dokonca k ich úplnému odumretiu .
Je to spôsobené trvalým a pravidelným tlakom na určité miesto.
Zatiaľ čo pri jednorazovej námahe sa vám urobí klasický pľuzgier, pri pravidelnom zvýšenom tlaku na dané miesto už sa začínajú objavovať mozole. Koža je potom hrubšia než obvykle, tmavšia a niekedy aj vyvýšená. Pokožka je tvrdšia.
Liečba mozoľov spočíva hlavne v dôkladnej starostlivosti o pokožku. Tú treba premasťovať a zvlhčovať pomocou vhodných hydratačných krémov na ruky .
Účinný je napríklad denný krém s rakytníkovým olejom, ktorý pokožke dodá potrebnú vláčnosť a udrží ju jemnú a sviežu. Ochranné krémy aplikujte výhradne na čistú umytú pokožku, ktorú dôkladne osušíte.
V klasických prípadoch mozole nie sú nijakou na prekážku. V určitej fáze a najmä na nohách však môžu spôsobovať bolesť pri každom našliapnutí na postihnuté miesto.
Tu je pár rád ako ich môžete odstrániť
- Pomôže vám vodný kúpeľ, do ktorej pridáte soľ a zľahka mozoľ drhnete pemzovým kameňom . Nakoniec si doprajte príjemnú masáž s hydratačným krémom.
- Mozole odstránite tak, že nohy naložíte do horúceho kúpeľa . Na boľavé miesto priložte trochu rozotreného cesnaku, opatrne miesto oviažte a nechajte cez noc pôsobiť. Ak bude treba, ďalší večer opakujte to isté.
- Mozole odstránite tak, že nohy naložíte do horúceho kúpeľa. Na boľavé miesto priložte pomarančovú kôru, opatrne miesto oviažte a nechajte cez noc pôsobiť. Ak bude treba, ďalší večer opakujte to isté.