Leto je v plnom prúde a aj vy možno v najbližších dňoch vyrážate niekam za exotikou, šumiacimi morom a slnečnou plážou
More je predovšetkým ozdravná záležitosť. Slaná morská voda a vzduch, to je dokonalá liečebná kombinácia. Prospieva Jadranské more, rovnako prínosný ozdravný pobyt si však môžeme dopriať aj v Grécku. Výskum z roku 1984 totiž dokazuje, že tieto moria sú najslanšie a z liečebného hľadiska preto i najúčinnejšie.
Čo obsahuje morská voda?
Morská voda obsahuje veľké množstvo minerálov a stopových prvkov, ako je napríklad sodík, draslík, jód, bróm, vápnik, horčík či železo. Liečivé účinky morskej soli poznali už starí Egypťania, ktorí ju používali na hojenie otvorených rán. Morská voda pôsobí na otvorenú ranu antibakteriálne, čím bráni vzniku infekcie. Minerály a stopové prvky obsiahnuté v morskej vode tiež dôkladne vyživujú pokožku, urýchľujú látkovú výmenu a zlepšujú krvný obeh. Účinky morskej vody ocenia hlavne ľudia s chronickými kožnými chorobami, ako je lupienka, atopický ekzém, alebo akné.
Prímorské podnebie zbavuje príznakov chorôb aj na pol roka, nepôsobí však okamžite!
Slaný a mokrý vzduch tiež preukázateľne prečisťuje dýchacie cesty a napomáha tak pacientom s dýchaním. V kombinácii so zdravou, odľahčenou stravou, ktorú si zvyčajne na dovolenke radi doprajeme, oddychom, dni strávenými v úplnej absencii stresu a aktívnym odpočinkom, ako sú vodné športy či plážové hry, je pobyt pri mori pozitívny po všetkých stránkach. Pokiaľ ide o skutočne liečivé účinky morskej klímy, nečakajte však zázraky, ak tam trávite iba týždeň. Morská klíma začína ozdravujúco pôsobiť až zhruba po dvanástich dňoch pobytu, po tejto dobe začne napríklad uvoľňovať dýchacie cesty. Odporúča sa tak stráviť pri mori s cieľom ozdravného pôsobenia zhruba tri týždne , čo však bohužiaľ nie je, zvlášť potom pre rodiny s deťmi, lacná záležitosť.
Dávka zdravia, duševnej očisty aj omladenie
Morské bahno je plné horčíka a vápnika, také zábaly zmierňujú svalové napätie a bolesti svalov i kĺbov. Zároveň zjemňujú a čistia pokožku a posilňujú citlivé a poškodené vlasy. Práve vďaka vysokému obsahu soli vo vode a ovzduší je morská klíma skvelý liek na žalúdočné vredy, ale aj na vysoký krvný tlak. Endokrinológovia tvrdia, že veľké množstvo selénu a jódu v morskej vode dokáže porovnať a harmonizovať funkciu štítnej žľazy. Pri mori vám nehrozia ani mykózy, ktoré sú bežné keď sa kúpete v bazéne. Naopak sa vám v ňom môže zápal vyliečiť, a aj zápaly močových ciest. Aktivity spojené s pobytom pri mori vám dodajú energiu, pomôžu schudnúť a celkovo vás vrátia do pohody.