Máte pocit, že vo vašej domácnosti je čisto a dá sa takmer jesť z podlahy?
Aj keď trávite čas pravidelným upratovaním, môže to byť skoro zbytočné, ak pri ňom používate predmety, ktoré sú plné zdraviu nebezpečných baktérií.
Hubka na riad
Tiež ju meníte, až keď začne zapáchať? A vedeli ste, že vo vašej hubke žije 7 miliárd baktérií? Ide tak o jedného z najnebezpečnejších pomocníkov vo vašej domácnosti. A pri utieraní rôznych povrchov sa baktérie šíria po celej kuchyni, teda sa ľahko dostanú do kontaktu s pokožkou či s jedlom a môže dôjsť k šíreniu chorôb. Aj tak ju ale väčšina z nás používa, kým sa napríklad po niekoľkých mesiacoch používania sama nerozpadne. Verte, že v tomto prípade naozaj nestojí zato šetriť a oplatí sa zaobstarať si novú . Existuje ale tiež niekoľko spôsobov, ako kuchynské hubky pravidelne čistiť pred vymenením.
Umyte hubku v dreze teplou vodou a jarou.
Dajte ju do umývačky spoločne s riadom.
Vyperte hubky v práčke s malým množstvom pracieho prášku (alebo jari). Dá sa pridať aj malé množstvo bielidla.
Vložte mokrú hubku do mikrovlnky a sterilizujte ju za vysokých teplôt počas cca 30-60 sekúnd.
Utierky a handry
Slúžia na utieranie a umývanie všetkého možného. Je jasné, že ideálne je mať jednu handru či utierku na každý povrch. A toto z hygienických dôvodov dodržiavať. Ak sa bojíte, že sa vám pomýlia, kúpte si špeciálnu sadu utierok, ktoré sú z rôzneho materiálu a na sebe majú jasné označenie, na aké miestnosti či miesta sú najvhodnejšie. A nezabúdajte ich pravidelne čistiť. Ideálne vypraním v práčke. Nikdy ale pri ich praní nepoužívajte aviváž, tá zhorší ich absorbovanie a nemala by prísť do styku s jedlom. Medzi ďalším použitím ich vyžmýkajte a nechajte uschnúť. A po niekoľkých mesiacoch všetky používané handričky a utierky vyhod’te a vymeňte za nové.
Mop
Pravidelnú údržbu je potreba dopriať tiež podlahovým mopom. Všetky sú plné špiny a baktérií, ktoré pri ich používaní rozotierate po celej svojej domácnosti. Ak má váš mop odnímateľnú hlavu, zložte ju, hoďte do práčky, pridajte trochu prášku na pranie, prilejte dve šálky octu a vyperte na 60 ° C. Pokiaľ z tyče odskrutkovať nejde, vyperte ju aspoň ručne v horúcej vode a použite prostriedok na umývanie riadu. A ešte jedna dôležitá rada! Ak je mop ešte mokrý, nikdy ho neschovávajte do komory či skrine. Jednak vám môže splesnivieť a hlavne je ideálnou živnou pôdou pre baktérie.
Metla
Vašu starostlivosť si zaslúžia aj zmeták či malá metlička, na ktorej sa usadzuje veľa prachu a špiny. Raz za čas je preto dobré nielen iba odstrániť zachytené nečistoty, vlasy a chlpy, ale aj jemne umyť štetiny teplou vodou s nejakým jemným čistiacim prostriedkom. Nakoniec ich dobre opláchnite. Zmeták nechajte uschnúť štetinami nahor
Vysávač
Vymieňate sáčok vo vysávači, až keď preteká obsahom a prachom? Tak to je veľká chyba, ktorou si výrazne sťažujete prácu a môžete zničiť aj samotný prístroj. Na sací výkon vysávačov má totiž zásadný vplyv voľné prúdenie vzduchu vo vysávači, ktoré znemožňuje práve plnosť prachových vreciek. Sáčky by ste teda mali meniť už vo chvíli, keď sú naplnené približne z polovice. Ale tiež keď pri vysávaní zacítite nepríjemný prachový zápach, sáčok vyhoďte a dajte nový. Alebo si kúpte vysávač bezvreckový, ktorý má namiesto vrecka odnímateľnú nádobu na nečistoty a jeho výkon neovplyvňuje naplnenie. Aj tak je potreba nádobu často vysypávať a občas aj vymyť najlepšie horúcou vodou. Kontrolujte tiež saciu hudicu a nástavce, či v nich nezostala nejaká väčšiu nečistota, ktorá by bránila dôkladnému vysávaniu.