Množenie rastlín pomocou odrezkov

Zdieľať
Množenie rastlín pomocou odrezkov
Množenie rastlín pomocou odrezkov Foto: www.chovatelahospodar.sk

Postup pri rozmnožovaní odrezkami konkrétnych druhov rastlín

Rozmnožovanie rastlín pomocou odrezkov je rýchly a jednoduchý spôsob ako zadarmo získať viac rastlín. Týmto spôsobom môžete značne znížiť vaše náklady vynaložené na záhradu. Jediná rastlina vám vie dať mnoho odrezkov bez toho, aby ste ohrozili jej zdravie, plus ak máte susedov so záhradami môžete si odrezky vymieňať. Je to obzvlášť výhodné ak chcete vysadiť veľa rastlín rovnakého druhu (živý plot, vyvýšený záhon).

Výhodou oproti pestovaniu zo semena je rýchlejší rast, kvitnutie, rast plodov ale najmä fakt, že ide o klon z materskej rastliny, takže presne viete čo pestujete (čo nie je prípad pestovania zo semena). Z tohto dôvodu preferuje mnoho záhradníkov pestovanie z odrezkov i keď by sa dali jednoducho pestovať zo semien.

Pre úspešné zakorenenie by sa mali odrezky odoberať v správnom období, ktoré môže byť pre rôzne rastliny odlišné:

Typy odrezkov

Mäkké odrezky sú čerstvé jarné prírastky na jar alebo skoré leto.

Vhodné napr. pre: zlatý dážď, budleja, drieň, tavoľníky, levanduľa, Fuksia, rozmarín

Odrezky so zeleným drevom sú mladé stonky, ktoré začínajú dozrievať (v ich prvom roku). Odoberajú sa počas leta.

Vodné napr. pre: gardénia, krušpán, vajgélia, bršlen, vavrínovec, ruže, timián,

Polo-zrelé odrezky sú tvrdšie a viac vyzreté(stále však v ich prvom roku). Zvyčajne sa odoberajú od leta do jesene.

Vhodné napr. pre: kemélia, zemolez, šalvia, vtáčí zob, hlohyňa, cezmína, skalník

Odrezky zo starého dreva sa odoberajú zo zdrevnatených stoniek, ktoré majú viac ako jeden rok. Môžu sa odoberať od jari do jesene. Vhodné napr. pre: kalina, pajazmín

Listy

Vhodné napr. pre: Senpólia (africká fialka), begónia, Sansevieria trojpása

Koreňe

Vhodné napr. pre: sumach, veternica, chren, yucca, pakost, dicentra, srdcovka, ligulararia, túžobník, čerkáč

Postup množenia rastlín z odrezkov

Čo budeme potrebovať

Ostré záhradnícke nožnice

Kvetináč na sadenie odrezkov

Substrát, perlit alebo piesok

Zakoreňovací stimulátor

Krok 1: Odstrihnite časť rastliny

Vyberte si zdravú stonku, dlhú 7 až 16 cm(6 až 8 pukov). Odstrihnite ju čistým šikmým rezom: pohmoždenie stonky môže zabrániť zakoreneniu. Ak má odrezok príliš veľa listov, zostriháme ich na polovicu čistými rovnými rezmi. Kvôli sadeniu odstránime aj listy v spodnej časti stonky.

01 7.jpg

Krok 2: Namáčanie odrezku do stimulátora

Ak chcete, môžete použiť zakoreňovací stimulátor, ktorý urýchli proces zakorenenia.

02 6.jpg

Krok 3: zasadenie odrezkov

Okamžite zasaďte odrezky do vlhkého substrátu, piesku alebo perlitu. Udržujte ich vo vlhkom prostredí (prekryte ich fóliou alebo sklenenou fľašou). V prípade koreňových odrezkov ich ukladáme vodorovne a zasypeme tenkou vrstvou substrátu. Niektoré rastliny zakoreňujú skôr ako iné, takže buďte trpezliví. V priemere trvá zakorenenie mesiac až dva pokým si rastlina vybuduje koreňovú sústavu vodnú na presadenie.

03 4.jpg

Tipy pre odrezky

Najvhodnejším časom na odoberanie odrezkov je skoré ráno, kedy má rastlina v sebe najviac vlhkosti

Vyhnite sa vystaveniu nezasadených odrezkov priamemu slnku

Mnoho odrezkov zakoreňuje rýchlejšie ak sú v teplom a vlhkom prostredí (poprašovanie vodou im v tom pomôže)

Niektoré rastliny zakoreňujú tak dobre, že ich stačí dať do pohára alebo vázy s vodou. Sú to napr. africká fialka, koleus, pakost, netýkavka, filodendrón

Tipy na množenie z odrezkov konkrétnych druhov rastlín

Šalvia Salviaodoberte 10 cm polozrelé odrezky na jeseň, zasaďte a udržujte vo vlhku a teple a presaďte na jar.

Tymián Thymus – Odoberte koncové výhonky v priebehu leta a zasaďte ich do kvetináča

Bazalka Ocimum basilicum odoberte koncové výhonky v ktoromkoľvek ročnom období a presaďte na miesto bez priameho slnka

Rozmarín Rosmarinus officinalis odoberte 8-12 cm mladé koncové výhonky na jar, alebo odrezok zo starého dreva na jeseň a po zasadení ho prikryte skleneným pohárom.

Levanduľa Lavandula Odoberte 7 cm koncové výhonky počas skorej jari, zasaďte a prikryte skleneným pohárom. Zakorenené rastliny presaďte do záhrady po 4-6 týždňoch. Počas leta a na jeseň môžete odobrať aj odrezky zo základňou zo starého dreva tak ako pri rozmaríne.

Africká fialka(Senpólia) Saintpaulia Odstrihnite mladé, zdravé lístky s 5-7 centimetrovou listovou stonkou. Vložte ju pod 70 stupňovým uhlom do vlhkej zmesi substrátu a piesku. Udržujte teplo, vlhko a dostatok svetla.

Begónia kráľovská Begonia rex Na rozmnoženie stačí list. Spravte pár jemných zárezov na najväčších žilkách zo spodnej strany listu a list uložte na podstielku z vlhkého drveného rašelinníka a piesku v rovnakej mierke. Zaťažte list malými okruhliakmi tak aby bol v kontakte so substrátom. Udržujte v teple a na mieste s dostatkom svetla.

Sansevieria trojpása Sansevieria trifasciata na rozmnoženie tejto rastliny sú potrebné 5 – 7 cm dlhé časti listu. Listy nových rastlín nebudú už však panašované. Ak chcete zachovať aj túto ich vlastnosť, je potrebné zasadiť odrezok z koreňovej stonky.

Pilea Pilea odoberte vrcholové výhonky s 3-4 pármi listov. Odstráňte najnižší pár listov a zostrihnite stonku v mieste kde vyrastali. Zasaďte do substrátu a udržujte v teple a vlhku až pokým sa neobjaví nový rast.

Koleus Plectranthus scutellarioides Na rozmnožovanie môžeme využiť rastúce vrcholové výhonky ako aj postranné výhonky tejto rastliny. Deň pred odobratím výhonkov s dvoma až štyrmi pármi listov rastlinu výdatne polejem. Odstránime spodný pár listov a vložíme do vlhkého substrátu alebo do pohára s vodou.

Pakost Geranium Na zakorenenie použijeme 15-20 cm odrezky, no pomáha ak pred tým materská rastlina trocha zvädne. Nepolievajte ju týždeň a potom odoberte odrezky 12 hodín po poliatí. Opätovne hydratované stonky zakorenia ľahšie.

Filodendrón PhilodendronNajľahšie zakoreňujú odrezky vrcholových výhonkov s 2-3 pármi listov. Po zasadení začínajú rásť často krát už pred samotným zakorenením.

Tučnolist Crassularastlinu môžete rozmnožiť odrezkami dlhými 7 – 10 cm, ktoré odložíme bokom na týždeň. Potom zasaďte do substrátu na sukulenty. Zalievajte len občas, tak aby mohol substrát vyschnúť medzi zálievkami. Odrezky môžete odoberať v akomkoľvek ročnom období, tak ako pri väčšine tropických rastlín.

Diefenbachia Dieffenbachia Rastlina zhadzuje pri raste spodné listy. Odrežte listnatú časť a stonky po odložte na deň – dva. Potom ich rozdeľte na 5 cm kúsky, ktoré zasadíte do rašelinného substrátu (prekryté substrátom). Pri teplote 22 až 24 a vlhkom substráte zakorenia do 4 až 6 týždňov.

Cordyline CordylineOdoberte 30 – 45 cm konce listov, vložte do substrátu v samostatných kvetináčoch a udržujte ich v teple blízko okna s dostatkom svetla.

Fuksia Fuchsia Odoberte odrezky koncových výhonkov s 3 pármi listov a zasaďte do vlhkého mix substrátu s pieskom. Prekryte fóliou na udržanie vlhkosti a tepla. Do záhrady ich môžete presádzať začiatkom leta.

Hortenzia Hydrangea Odoberte 10 cm koncové výhonky nesúce 3-4 páry listov. Odstráňte spodný pár a odrežte stonku v mieste kde vyrastal. Vložte do vlhkého substrátu a prekryte fóliou. Väčšie listy môžete skrátiť aby nedošlo k nadmernému odparovaniu vody.

Ruža RosaNa jeseň odoberte 30 cm odrezky stonky s hrúbkou ceruzky a zasaďte ich na vybrané miesto. Zalejte a prekryte skleneným pohárom.

Vajgélia Weigela Odoberte 12 cm mäkkého dreva počas neskorej jary/skorého leta, zasaďte do vlhkého substrátu a prekryte fóliou. Presádzajte počas skorej jesene.

Odrezkami sa dá rozmnožovať väčšina rastlín. To platí najmä pre trvalky, keďže väčšina letničiek (jednoročných rastlín) sa jednoduchšie pestuje zo semien. Ovocné stromy a kry (pestované navrúbľovaním na podpník) tiež nie sú vhodné na množenie odrezkami. Okrem týchto výnimiek môžete experimentovať takmer s každou rastlinou. Prajeme Vám veľa pestovateľských úspechov.

ZDROJ: chovatelahospodar.sk

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané