Poznali ju už starí Egypťania, Gréci aj Rimania, ale až francúzsky kráľ Ľudovít XIV., Veľký labužník, prikázal založiť vo Versailles rozľahlé špargľové záhrady. A veľmi dobre vedel prečo.
Špargľa – liečivo aj afrodiziakum
Špargľa obsahuje látky dôležité pre ľudský organizmus, ako je kalcium, železo, karotén, riboflavín, vitamíny C, B1, B2 a E, zvláštnu arómu jej dodáva silica asparagín . Dávno našla uplatnenie nielen v kuchyni, ale aj v ľudovej medicíne. Jej liečivé účinky poznal už otec lekárov Hippokrates. V Indii ju považujú ako podporu mužskej potencie. Vraj stačí raz denne vypiť mlieko, v ktorom sme rozmiešali jednu-dve lyžičky špargľového prášku, a po 20 až 40 dňoch sa zaručene dostaví výsledok. Kamasútra tvrdí, že špargľa podnecuje sexuálny apetít u mužov aj u žien. Všeobecne sa špargľa odporúča pri diéte, pretože obsahuje až 92 percent vody , pričom 1 kg špargle predstavuje len 130-200 kcal.
Veľmi dobrá pre naše srdce
Táto kráľovská zelenina má údajne priaznivé účinky na srdce a uvarená vo víne pôsobí blahodárne na nervový systém, zaháňa stres, podporuje zdravý spánok, pamäť, koncentráciu. Vitamín C , na ktorý sú bohaté najmä špargľové špičky, posilňuje organizmus a pomáha pri zápalových ochoreniach. Špargľový olej sa využívajú pri masážach, pretože omladzuje bunky a potláča akné a ekzémy.
Špargľa na podporu erekcie
V minulosti bol špargľa dostupná len bohatším spoločenským vrstvám a radila sa do jedálnička šľachty. Mnohé štúdie dokazujú že špargľa dokáže skutočne udržať a zlepšiť tvrdosť a trvanlivosť erekcie. Ale pozor, k špargle sa neodporúča piť červené víno, pretože jeho zložky oslabujú liečivé účinky špargle.
Jedzte špargľu každý deň a udržíte si dokonalú erekciu až do vysokého veku! Špargľa je špeciálny druh zeleniny. Ide vlastne o výhonky ktoré sa pestujú na poliach a trvá až dva roky kým je vhodná na konzumáciu. Jej lahodná chuť sa hodí na každodennú konzumáciu ale aj pre špeciálne príležitosti. Čerstvú špargľu je možné získať najmä od apríla do júna. V ostatných ročných obdobiach je možné kúpiť napríklad špargľu v konzerve alebo si môžete urobiť mrazené zásoby. Špargľa obsahuje obrovské množstvo vitamínov, antioxidantov a minerálnych látok. Obrovské množstvo vitamínu E a C a tiež draslíka, zinku, fosforu, jódu, železa, vápnika, horčíka, mangánu, síry, medi a selénu.
Najlepšia je čerstvá
Ako spoznáte, že je špargľa naozaj čerstvá? O sviežosti sa presvedčíte tak, že ju ohnete. Mala by sa zlomiť, nemá byť „gumová“. Na varenie sa používajú špeciálne vysoké hrnce, v ktorých sa špargľa varí špičkami nahor, aby sa nerozvarili. Dôležité je, aby ste ju dôkladne očistili od drevnatej kôry. Varte 10-15 minút, pričom do vody pridajte soľ, za lyžičku cukru a masla, prípadne pár kvapiek citrónovej šťavy.
Na čo všetko je špargľa dobrá?
Zlepšuje zásobovanie mozgu a ďalších orgánov kyslíkom, napomáha udržiavať zdravý cievny systém a srdce , stimuluje krvotvorbu, podporuje činnosť čriev a prispieva k očiste (detoxikácii) organizmu od toxických látok, zaraďuje sa ako silný antioxidant .
Podporuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu, čím zabraňuje a zastavuje rast rakovinových buniek. Tiež pôsobí močopudne, odvodňuje a prečisťuje močové cesty i obličky.
Blahodárne pôsobí na pečeň, zaisťuje metabolizmus bielkovín, normalizuje hladinu cukru v krvi , teda je vhodná pri ochorení cukrovkou.
Zvlášť sa odporúča tehotným ženám, podporuje rast a správny vývoj plodu.
Za povšimnutie tiež stojí skutočnosť, že od pradávna sa špargľa považuje za významné afrodiziakum. Vo svojom zložení sa nachádzajú aminokyseliny, ktoré dráždivo pôsobia na urogenitálnu sústavu, čo priaznivo prospieva k sexuálnemu životu. Tento fakt sa nepopiera ani v súčasnosti.
Kto by radšej špargľu nemal jesť?
Mali by ste vedieť, že špargľa je pre mnohých veľmi zdravá potravina, ale jej konzumácii by sa mali úplne vyvarovať pacienti s dnou, s močovými kameňmi, kôrnatením ciev, ale aj so zápalom močových ciest .