Mexická uhorka. Zázrak na vašom stole

Zdieľať
mexická uhorka
Mexická uhorka. Zázrak na vašom stole Foto: depositphotos.com

Mexická uhorka, známa tiež ako cucamelon, je malý zázrak s veľkým chuťovým zážitkom. Tieto malé zelené plody, pripomínajúce miniatúrne melóny, kombinujú krehkosť s pikantnosťou a prinášajú chuťové dobrodružstvo s každým zahryznutím. V tomto článku sa dozviete o ich pôvode, pestovaní a jedinečnej chuti, ktorá si získava srdcia gurmánov po celom svete.

Mexické uhorky: Krehkosť s pikantnosťou v každom kúsku

Mexická uhorka, známa tiež ako cucamelon, je oveľa viac než len roztomilý doplnok do šalátov. Tieto drobné, no výrazné plody prekvapia svojou rozmanitosťou a jednoduchosťou prípravy. Hoci vyzerajú ako miniatúrne melóny, ich chuť je skutočne jedinečná.

Pôvod a história

Mexická uhorka, s latinským názvom Melothria scabra, pochádza z oblasti od Mexika až po Venezuelu. Jej história pestovania siaha hlboko do minulosti, kde bola cenená domorodými kultúrami nielen pre svoju výnimočnú chuť, ale aj pre široké možnosti využitia v kuchyni. V posledných rokoch si našla cestu do záhrad a kuchýň po celom svete, čím sa stala globálnym kulinárskym hitom.

Výzor a chuť

Tieto malé plody sú menšie ako tradičné uhorky, svojou veľkosťou pripomínajú veľké hrozno. Majú zelenú farbu s bielymi pruhmi, čo im dodáva vzhľad miniatúrnych melónov. Chuťovo sa vyznačujú jemnou kyslosťou a osviežujúcim, ľahko nakyslým podtónom, ktorý je odlišný od tradičných uhoriek.

Pestovanie a využitie

Pestovanie mexických uhoriek je pomerne jednoduché a zvládne ho aj začínajúci záhradkár. Rastliny sú odolné a nenáročné, vyžadujú len dostatok slnka a pravidelné zavlažovanie. Mexické uhorky sú ideálne do šalátov, salsy, či ako zdravý snack. Ich unikátna chuť dodá šmrnc aj najjednoduchším jedlám.

uhorka
Mexická uhorka. Zázrak na vašom stole Foto: depositphotos.com

Výživové hodnoty

Okrem výnimočnej chuti sú mexické uhorky aj bohaté na vitamíny a minerály. Obsahujú veľké množstvo vitamínu C, čo podporuje imunitný systém, a sú tiež dobrým zdrojom vlákniny, ktorá prispieva k správnemu tráveniu. Ich konzumácia teda prináša nielen gurmánsky zážitok, ale aj zdravotné benefity.

Naložte si mexické uhorky aj vy

Nakladanie mexických uhoriek je umenie, ktoré spočíva v kombinácii tradičných postupov s modernými chuťovými nuansami. Chrumkavé a osviežujúce. Tak by som ich popísala. A verím, že sa môžu ľahko stať vrcholom aj vášho stola. Vyskúšajte tento jednoduchý, ale výrazný recept na nakladané mexické uhorky, ktorým ohromíte každú návštevu! Pripravte si:

  • 500 g mexických uhoriek (cucamelon)
  • 500 ml bieleho octu (alebo jablčného octu)
  • 500 ml vody
  • 2,5 lyžice soli
  • 2 lyžice cukru

VOLITEĽNE PODĽA VAŠEJ CHUTI: tenký plátok zázvoru, niekoľko kvapiek rybej omáčky, list gáfrovej limetky, pol strúčika cesnaku, čerstvé thajské chilli, koriander (alebo iné kombinácie podľa vašej chuti)

  1. Uhorky dôkladne umyte. Vo veľkom hrnci zmiešajte ocot, vodu, soľ a cukor. Priveďte do varu a miešajte, kým sa soľ a cukor nerozpustia. Chuť si môžete upraviť podľa vlastného gusta. Do sterilizovaných pohárov rozmiestnite uhorky a pridajte vybrané korenie a dochucovadlá.
  2. Nalejte pripravený nakladací kúpeľ do pohárov tak, aby uhorky boli kompletne ponorené. Poháre pevne uzavrite a umiestnite ich do veľkého hrnca, ktorý naplňte vodou tak, aby siahala do dvoch tretín výšky pohárov. Prikryte ho pokrievkou a priveďte vodu do varu. Potom varte na miernom ohni po dobu 40 minút.
  3. Potom poháre opatrne vyberte z hrnca a nechajte ich úplne vychladnúť. Tento spôsob konzervácie zaručuje, že uhorky si uchovajú svoju chrumkavosť a plne absorbujú chute pridaných korenín a byliniek. Nakladané mexické uhorky sú ideálnym doplnkom na piknik, grilovanie alebo ako originálne prekvapenie na večierku.
  4. Môžete ich tiež použiť ako nevšednú ingredienciu do šalátov alebo ako chrumkavý doplnok k sendvičom. Vychutnajte si túto kulinársku pochúťku, ktorá v sebe snúbi tradíciu s modernými chuťovými trendmi, a prekvapte svojich hostí netradičným, avšak nesmierne chutným pokrmom.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané