Metličkové žilky - co s nimi?

Zdieľať
Landscape 1428434100 1825076612.jpg

Malinké červené, modrasté alebo fialové žilky na tele. ..

Nevyzerajú esteticky a pripomínajú drobnú pavučinku a sú neprehliadnuteľné.

Bohužiaľ na ich výskytu má značný podiel genetika. Uvádza sa dokonca, že dedičnosť má vplyv až 80%.

Aj nezdravý životný štýl je hnacím motorom tohto nepekného stavu – fajčenie, sedavé zamestnanie a nedostatok pohybu a z toho plynúca nadváha, hormonálna nevyrovnanosť organizmu. To všetko znamená dobré podhubie pre vznik metličkových žiliek.

Landscape 1428434100 1825076612.jpg

Sú metličkové žilky len estetickou záležitosťou?

Bohužiaľ nie je. Ich farba je fialová až červenkastá a rozhodne parádu nerobia, ale drobné viditeľné žilky sú iba akýmsi predvojom žilovej nedostatočnosti a bohužiaľ aj následne oveľa väčších kŕčových žíl .

Kde sa nachádzajú?

Najčastejšie sa nachádzajú na vonkajších stranách stehien a nôh. Môžu vyvolávať pocit ťažkých nôh alebo ich bolesť, často sa vyskytujú aj na tvári, najmä na lícach a okolo nosa.

Odborne sa im hovorí mikrovarixy.

Ako predchádzať vzniku a rozširovania?

Súvisí to viacmenej so zdravým životným štýlom, napriek tomu musíme úprimne povedať, že absolútna prevencia v tomto smere neexistuje.

Leg thread veins.jpg

Pre obmedzenie vzniku metličkových žiliek je dobré:

  • Venovať sa športu alebo dlhšej chôdzi – aj pri sedavom zamestnaní sa čas od času pretiahnuť a precvičiť všetky časti tela.
  • Dbať na zdravú stravu plnú vitamínov – nefajčiť a obmedziť pitie alkoholických nápojov
  • Nevystavovať sa nadmieru slnečným lúčom ani solárnemu žiareniu, pretože UV žiarenie poškodzuje kolagén v koži, ktorý tvorí steny drobných cievok.
  • Pokiaľ možno neužívať hormonálne preparáty.

Metličkové žilky – existuje riešenie?

Existujú dva hlavné spôsoby odstránenia metličkových žiliek, jedná sa o sklerotizáciu a laser.

1422659232842.jpg

Sklerotizácia

Sklerotizácia je injekčná metóda, kedy sa do žiliek vstrieka špeciálny roztok, ktorý zničí obsah žiliek a tie sa následne samé vstrebú.

Laserové ošetrenie

Je vhodné pre najmenšie metličkové žilky a pavučinky, dostane sa do hĺbky bez porušenia kože a bez nutnosti následnej kompresie ako u predchádzajúcej sklerotizácii. Je to metóda vyžadujúca vyššie finančné zaťaženie a bohužiaľ zdravotné poisťovne ju nehradia. Zákrok stojí podľa veľkosti a množstva žiliek. Laserové ošetrenie nemožno použiť pri onkologickom ochorení pacienta, pri extrémne opálenej koži, pri poruchách zrážanlivosti krvi alebo pri užívaní liekov citlivých na svetlo.

Bohužiaľ u metličkových žiliek dochádza veľmi často k recidívam. Je nutné vykonávať ošetrenie či už prvú alebo druhú metódou čo možno najskôr, aby nedošlo k veľkému rozšíreniu metličiek alebo dokonca k zanedbaniu liečby.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané