Niekto má to šťastie, že pár kíl zhodí jedna dve, iný to ale má úplne naopak. Prečo je to tak? Naozaj existuje niečo ako pomalý metabolizmus? A ako váhu a postavu ovplyvňujú gény?
Chudnutie je pre mnohých neustálou výzvou, zatiaľ čo iní s tím nemajú žiadne problémy. Prečo je to tak? Môže za to pomalý metabolizmus alebo genetika? A ako môžeme váhu a postavu efektívne ovplyvniť? Tento článok vám poskytne odpovede na tieto otázky a ponúkne praktické rady, ako konečne získať kontrolu nad svojou hmotnosťou.
Albert Einstein kedysi vyhlásil, že šialenstvo je robiť rovnakú vec znova a znova a očakávať iné výsledky. Pokusy o chudnutí a motaní sa v bludnom kruhu sú pre to klasickým príkladom.
Prečo ja?
To, že svet nie je úplne spravodlivý, tušíme dávno všetci. Prečo kamarátka váži 50 kíl aj s posteľou a pritom sa pchá horom dole, a vy ste večne na diéte a vaša váha je na hranici obezity? Odpoveď nie je jednoduchá. Obvykle sa stretne viacero faktorov. „Zhruba päťdesiat percent našej postavy je kódované génmi, päťdesiat percent sme schopní ovplyvniť životným štýlom,“ hovorí popredný český obezitológ docent Martin Matoulek z III. internej kliniky 1. LF UK a VFN Praha.
Ako vie vaše telo hospodáriť s príjmom kalórií, laicky povedané, aký rýchly má metabolizmus, záleží teda okrem iného z dosť veľkej časti na dedičnosti. Lenže vyhovárať sa na to, prepadať depresiám a hádzať flintu do žita nemusíte. Stále je tu tých päťdesiat percent životného štýlu, ktorý zahŕňa spôsob stravovania a mieru pohybových aktivít.
Metabolizmus
Ako teda vôbec spoznáte, že máte „pomalý metabolizmus“? Aj keď znížite svoj kalorický príjem a budete jesť málo, vaše telo sa prispôsobí, prepne na úsporný režim. Deje sa tak na základe viacerých faktorov. Po prvé to súvisí s vylučovaním určitých hormónov štítnej žľazy a po druhé je dôležité, ako u vás prebieha takzvaná pozáťažová termogenéza v súvislosti s pohybovou aktivitou. Vysvetlíme vám to. Ešte nejakú dobu po fyzickej záťaži vydáva telo teplo, teda spaľuje. Lenže zatiaľ čo u „normálnych“ ľudí to môže trvať ešte pokojne celý deň alebo dva, u jedincov s úspornými génmi organizmus za pár hodín nevie, že mal pohyb. Dá sa s tým niečo robiť, aby bol metabolizmus rýchlejší? „Jediný orgán, ktorý prirodzene zrýchľuje metabolizmus, je aktívna telesná hmota, teda sval. Pri jeho aj miernom zväčšení, napríklad vďaka navýšeniu dávok chôdze, sa môže zvýšiť predovšetkým takzvaný kľudový energetický výdaj. To znamená, že aj v pokoji sval pracuje a vydáva energiu. V konečnom dôsledku to potom môže znamenať, že chudnete aj pri nie tak prísnej diéte,“ rozoberá celý princíp docent Matoulek s upozornením, že bez pohybu sa pri dlhodobej redukcii hmotnosti jednoducho nezaobídete.
Ako a čím začať?
Hovorí sa, že všetko začína v hlave. V prvom rade je dobré si ujasniť zopár vecí. Odpovedzte si na otázku, prečo vlastne chcete schudnúť. Je veľa ľudí, ktorí držia diéty kvôli partnerovi alebo preto, že im to nariadil lekár. Lenže to je iba malá motivácia. Šancu na úspech máte vtedy, keď budete chudnúť predovšetkým kvôli sebe, zo svojho vlastného presvedčenia. Ak si nie ste istí, či máte dostatok znalostí o výžive, a neviete, koľko kalórií máte za deň prijať, neriešte to sami. Môžete sa obrátiť na odborníka, či už je ním nutričný terapeut alebo obezitológ.
Skúste to od seba
V tom prípade sa vám budú hodiť nasledujúce rady. „Ak to myslíte so zmenou naozaj vážne, mali by ste si najskôr urobiť poriadnu analýzu toho, ako žijete. Stačí monitorovať jedlo, čo znamená čo najpresnejšie jeden až dva týždne zapisovať skonzumované jedlo, eventuálne aj vážiť porcie. Ďalším krokom je uvedomiť si, či vás ovplyvňuje skôr hlad alebo chuť. Rovnako je to s pohybovou aktivitou, kedy spočiatku bohato stačí monitoring krokov cez deň,“ radí docent Matoulek. Následne si urobíte rekapituláciu, a tak zistíte, ako na tom so svojim životným štýlom ste. Aby ste začali chudnúť, musí byť váš energetický príjem menší ako výdaj. Napríklad prídete na to, že jete príliš tučné alebo sladké jedlá. Alebo sa stravujete síce relatívne dobre, ale máte malý výdaj.
Zmena je základ
Aby ste boli v chudnutí úspešní, počítajte s tým, že vaše premýšľanie o ňom sa musí zmeniť. Vo chvíli, keď budete zhadzovanie kíl brať ako trest, nebude to fungovať. Stravovací smer aj pohybové aktivity vás musia tak nejako „chytiť“. Je dôležité, aby ste sa cítili dobre a netešili sa len na to, až všetko skončí. Zmena musí byť trvalá. „Ak ste v zajatí prísnej, radikálnej diéty, objavujú sa negatívne emócie. Ste emočne labilní, môžete sa dostať až do depresie. Stále myslíte na jedlo a radosť z prvých výsledkov je veľmi krátkodobá. Robte teda len také zmeny, pri ktorých výrazne nechýbate. S tým súvisí nastavenie reálnych cieľov a postupovania po malých krôčikoch, ktoré vás dovedú k cieľu oveľa spoľahlivejšie. „Keď sa vrhnete na redukčnú diétu, vyradíte sacharidy a každý deň sa budete mučiť na rotopede, je to krátkozraké. Oveľa lepšie bude ubrať sacharidy napríklad len z jedného jedla, nahradiť ich bielkovinami a miesto rotopedu, ktorý vás nebaví, sa pôjdete každý deň prejsť. Zabudnite aj na všetky možné diéty typu keto, paleo a podobne, pokiaľ vám zase tak veľmi nevyhovujú. Nemáte totiž šancu u nich vydržať dlhodobo. A aj keby áno, majú množstvo negatívnych vplyvov na organizmus,“ hovorí docent Matoulek.