Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Mesiac pred infarktom vás telo upozorní. Každý by mal poznať tieto znamenia

reklama:
infarkt
infarktwww.gettyimages.com

Infarkty postihujú milióny ľudí na celom svete,  je to jedna z najčastejších príčin smrti. Každý by mal preto vedieť, aké príznaky hľadať, než sa stane jeho obeťou. Nesprávna strava spojená so stresujúcim životným štýlom a fajčením výrazne zvyšuje riziko infarktu. Ako možno teda srdcový záchvat predvídať? Tu sú niektoré príznaky, ktoré nás na to môžu upozorniť.

1. Slabosť

Jedným z hlavných príznakov, na ktoré treba dávať pozor, je pocit všeobecnej slabosti. Vaše telo sa cíti slabé, pretože dochádza k zúženiu tepien, čo znamená menší prietok krvi a horšiu cirkuláciu. Tento príznak je veľmi dôležitým varovným signálom, preto by ste mali byť veľmi opatrní, ak pociťujete neustály pocit slabosti.

2. Závrat a studený pot

Závraty a studený pot sú ďalším symptómom, keď je niečo veľmi zlé, napríklad zlý prietok krvi v tele, odreže časť krvného zásobenia mozgu. Obmedzené zásobovanie krvou je ďalším znakom, ktorému stojí za pozornosť. Môžete potom cítiť mdloby a dusno a vaše telo sa potí. Váš mozog k správnej funkcii potrebuje dostatočný prísun krvi. Vyššie uvedené príznaky by teda mohli naznačovať, že srdcový infarkt je hneď za rohom.

3. Tlak hrudníka

Ak cítite tlak na hrudi, mali by ste sa absolútne obrátiť na svojho lekára. Bolesť na hrudi je najdôležitejším príznakom infarktu. Bolesť na hrudníku alebo zvieranie sa môže zvýšiť, ako sa blíži potenciálny infarkt. Niekedy sa bolesť premieta do iných častí tela, ako sú paže a chrbát.

4. Prechladnutie alebo chrípka

Ak máte príznaky prechladnutia alebo chrípky, je veľká šanca, že vám hrozí infarkt. Mnoho ľudí, ktorí prekonali infarkt, hlásia, že tesne pred ním zažili príznaky prechladnutia a chrípky.

5. Únava

Ste neustále unavení? Únava je dôležitým rizikovým faktorom infarktu, pretože je často dôsledkom zlého prekrvenia srdca. Keď sú vaše tepny úzke, vaše srdce dostáva menej krvi, takže musí pracovať tvrdšie ako obvykle. Ak sa teda cítite neustále unavení a vyčerpaní, rozhodne by ste sa mali poradiť s lekárom.

6. Dýchavičnosť

Ďalším vodítkom, že na obzore môže byť infarkt, je dýchavičnosť. Keď sa tepny zúžia a prietok krvi sa zníži, pľúca nedostanú dostatok krvi, aby správne fungovali. Vaše srdce a pľúca spolupracujú, takže ak jeden systém nefunguje správne, ovplyvňuje druhý. Ak teda pociťujete dýchavičnosť, môže to byť červená varovná vlajka, že sa môže blížiť infarkt.

Je dôležité si uvedomiť, že príznaky srdcového záchvatu sa môžu líšiť. Dúfame, že znalosť raných príznakov a príznakov srdcového záchvatu pomôže mnohým ľuďom predchádzať budúcim infarktom.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 18. októbra 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.