Listy medvedieho cesnaku často pokryjú lesnú pôdu skôr, než sa nad ňou vôbec poriadne zazelenajú listy okolitých stromov. Po zime vystrkuje rožky ako jeden z prvých, avšak ak máte šťastie, môžete na neho naraziť ako postupne vyrastá pokojne aj po celý mesiac.
Medvedí cesnak má totiž rád tienisté a vlhké miesta a čím vlhkejšie sú, tým skôr vyrazia. Takže najskôr ho nájdete v okolí potokov a prírodných bažín, aby sa o týždeň či dva neskôr objavil aj medzi stromami alebo na okrajoch lúk. Oplatí sa nájsť si lokalitu pre jeho zber viac, pretože naraziť na neho môžete od marca až do júla. Najviac liečivé sily sa však v jeho listoch objavuje predtým než vykvitne. Takže zber odporúčame najneskôr dokonca mája (podľa lokality).
Medvedí cesnak
Nájdete v ňom mnoho liečivých látok, najmä:
• silice
• vitamíny a minerály
• fruktózu
• prospešné bielkoviny
Pôsobí antibakteriálne a antiviroticky , avšak to nie je všetko. Dokáže tiež stabilizovať hladinu krvného cukru pomáha pri zápaloch pľúc a priedušiek, bojuje proti kardiovaskulárnym chorobám, osvedčil sa pri problémoch s obličkami a močovým mechúrom, poradí si s parazitmi, zatočí s plesňami reumatickým a vďaka vysokému množstvu antioxidantov sa uplatňuje aj v oblasti preventívneho pôsobenia proti rakovine.
Mali by ste vedieť: Medvedí cesnak je najúčinnejší v čerstvom stave alebo v podobe dobre vyrobenej tinktúry.
Pri zbere najmä v neskorých termínoch si ho možno ľahko spliesť s inými druhmi lesných rastlín.
Najjednoduchším poznávacím znakom medvedieho cesnaku je jeho typická cesnaková aróma . Nemôžete si ho tak s ničím pomýliť. Rovnako sa prezradí napríklad i menej známy cesnak podivný(Allium paradoxom) , ktorý je s medvedím cesnakom vzdialene príbuzný. Vyzerá skôr ako trs plochej trávy, v časoch svojej najväčšej slávy však býva cítiť na diaľku. Aj v lese sa teda oplatí ísť „po čuchu“ a čas od času pošúchať listy okolitých rastlín. Môžete tak naraziť doslova na poklad. Málokto by napríklad v lese hľadal pažítku – a pritom tam je.
Tinktúra z medvedieho cesnaku a ďalšie spôsoby uchovávania
Môžete ho naložiť, zapracovať do bylinkového masla alebo pesta, prípadne ho zamraziť. A to buď vo forme celých listov alebo ako bylinkovú kocku, určenú priamo do hotových pokrmov. Medvedí cesnak stačí nasekať nadrobno a natlačiť do formičiek na ľad. Zalejte kvapkou vody, nechajte zamraziť a kocky potom vyklepnite do mraziaceho vrecka, aby sa vám ich do mrazničky vošlo čo najviac. Do jedla potom jednoducho pridáte už dopredu naporciovanú bylinku v ľubovoľnom množstve.
Rovnako jednoduchá je tiež tinktúra z medvedieho cesnaku . Budete potrebovať len dobre vymytú sklenenú fľašu s uzáverom a najmenej 50% alkohol. Pokojne siahnite po chuťovo neutrálnej vodke alebo inom obľúbenom destiláte.
Ako na to?
Medvedí cesnak pokrájajte na tretiny alebo aspoň natrhajte natlačte ho do pohára čo najviac a zalejte alkoholom tak, aby všetky jeho časti boli ponorené. Dobre uzavrite viečkom prípadne kúskom alobalu
Tinktúru nechajte na teplom mieste (avšak mimo priameho slnka) po dobu dvoch týždňov dokonale dozrieť. Akonáhle bude hotovo, vezmite si k ruke fľašu z tmavého skla a liečivé kvapky do nej prefiltrujte. Uložte do chladničky.
Užíva sa 20-30 kvapiek 3x denne a to najmä pri problémoch s dýchacími cestami alebo žalúdočnými či črevnými ťažkosťami. A možno ju odporučiť aj ako prevenciu pre pevné zdravie.
Mali by ste vedieť: Tinktúra z medvedieho cesnaku nie je vhodná pre deti a tehotné alebo dojčiace ženy.
Jediný spôsob uchovávania, ktorý naozaj neodporúčame, je sušenie. Listy pri ňom stratia svoju nádhernú farbu, chuť, vôňu a všetky ostatné cenené vlastnosti.. Zostane vám len suchá sušina, úplne nevhodná pre akékoľvek využitie.