Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Mávate často migrénu? Môže za to prací prášok ale aj parfém!

reklama:

Chemikálie obsiahnuté v parfumoch, ale aj ďalších kozmetických produktoch a prípravkoch na upratovanie môžu mať vážny dopad na vaše zdravie.
Výskumy opakovane preukázali, že až na 30 percent populácie má vôňa negatívny dopad. V roku 2016 napríklad výskum potvrdil, že až 35 percent z 1000 testovaných zaznamenalo reakcie na parfumované produkty. Hovorili o dýchacích ťažkostiach, začervenaných očiach a slzení, upchatom nose, bolestiach hlavy a astmatických záchvatoch.

Walkley chiropractic group migraine.jpeg

Menšie percento zaznamenalo kožné problémy, poruchy sústredenia a nevoľnosť. Výskum z Harvardskej univerzity potvrdil, že nielen parfumy, ale tiež napríklad parfumované prostriedky na upratovanie sú príčinou častých migrén až v 60tich percentách prípadov.

Woman applying perfume on her wrist

Parfumované produkty obsahujú ftaláty, ktoré napodobňujú účinok estrogénu. Niektoré druhy rakoviny, vrátane rakoviny prostaty a prsníka, boli spojené s nadmernou expozíciou estrogénu. Štúdie tiež ukázali väzby medzi estrogénom a rakovinou semenníkov.

Nebola síce dokázaná priama spojitosť s ftalátmi a rizikom rakoviny, avšak vedci sú znepokojení. Domnievajú sa, že rýchlosť nárastu týchto problémov silne naznačuje, že kľúčovú úlohu zohrávajú faktory životného prostredia. Chemické látky, ktoré narušujú hormóny, sú všadeprítomnou a nepochybne rastúcou súčasťou tohto prostredia

Parfumy a parfumované výrobky sú natoľko neoddeliteľnou súčasťou našich životov, že si život bez nich len ťažko dokážeme predstaviť. Podľa posledných štúdií však stále viac ľudí preferuje pracovisko, kde je zákaz používania akejkoľvek vône.

V nemocniciach v Kanade sú napríklad osviežovače vzduchu a podobné výrobky zakázané. Niektoré firmy potom dokonca zakazujú zamestnancom používanie parfumov, toaletných vôd a parfumovaných deodorantov.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 2. marca 2018

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.