Mäta je obľúbená bylinka na zlé trávenie či zažívacie problémy. Len málokto vie, že má aj výborné účinky na zdravie mozgu. Popíjajte preto pravidelne mätový čaj. Nielenže osvieži, ale aj nakopne.
Používajte bylinky a nenechajte zlenivieť mozog, neplatí to len pre staršie ročníky. Bylinky, ktoré to vedia s mozgom a pamäťou, sú skvelou voľbou pre jeho povzbudenie prírodnou cestou. Jednou z nich je aj mäta. A mätový čaj je nielen chutný nápoj, ale aj istý druh aromaterapie.
Ak sa chcete o mäte dozvedieť viac, pozrite sa na nasledujúce video:
Voňavá mäta pieporná
Táto bylinka sa radí do hluchavkovitých rovnako ako medovka, šalvia a napríklad bazalka. Odlišuje sa však od nich svojou špecifickou vôňou, ktorú nemožno zameniť. Pomenovanie byliny pochádza z mytológie a súvisí s Minté, gréckou nymfou, do ktorej sa zamiloval kráľ podsvetia Hádes. Preto sa jeho žiarlivá manželka Persephone premenila zo smútku na rastlinu, ktorú dnes nazývame mätou. A zaujímavosť? Už v 14. storočí sa jej silica stala súčasťou prvej zubnej pasty.
Pestovanie radšej zo sadeníc
Mäta pieporná je krížencom mäty zelenej a mäty vodnej. Zo všetkých pestovaných odrôd patrí lekársky medzi najvýznamnejšie. Okrem iného sa tiež pestuje na výrobu vonnej liečivej silice. Ak si chcete mätu zasadiť a pestovať, ideálne využite sadenice. Budete mať väčšiu istotu, ako keď by ste ju chceli pestovať zo semien.
Prečo je zdravá
Táto bylinka plná vôňe obsahuje veľké množstvo vitamínov A a C, mangánu a stopové množstvo železa, draslíka, vápnika, medi, horčíka, tryptofánu, omega-3, biotínu a kyseliny listovej. Zbierajú sa listy, ktoré obsahujú v éterickej silici mentol a vitamín C, karotén, rutín, betaín a stopové množstvá silice jasmónu. Tá sa vyskytuje predovšetkým v mladých listoch, ktoré vďaka nej silne vonia.
Ako si pripraviť mätový čaj
Na jednu šálku lahodného mätového čaju budete potrebovať 1 polievkovú lyžicu čerstvých listov alebo 1 malú lyžičku listov sušených a nadrvených. Prelejte ich horúcou, nie však vriacou, vodou a nechajte tak 10 minút lúhovať. Nápoj môžete dochutiť medom, citrónom a tiež kúskom čerstvého zázvoru. Vychutnajte si ho pokojne aj trikrát denne.
Mäta a jej vplyv na zdravie mozgu?
Je známe, že už antický filozof Plínius sa domnieval, že mäta povzbudzuje činnosť mozgu. Z týchto dôvodov vtedy nosili žiaci rímskych filozofov na hlave venčeky z čerstvej mäty. Mätový čaj funguje podobne ako lieky proti bolesti, uvoľňuje svalstvo, prekrvuje cievy a tiež okysličuje mozog.
Silice obsiahnuté v mäte pôsobia veľmi pozitívne na nervový systém. Jej výrazná aróma totiž výborne stimuluje nervy a mozog pri únave a vyčerpaní, celkovo posilňuje organizmus a zlepšuje koncentráciu. Zvyšuje našu pozornosť a oproti iným bylinám nemá takmer žiadne kontraindikácie.
Mäta nielen vonia. Prospieva tiež pľúcam aj žalúdku
Mentolová, svieža a voňavá. Taká je mäta a pokiaľ ju na okne v kvetináči alebo v záhradke nemáte aj Vy, mali by ste to zmeniť. Táto zázračná rastlinka Vám môže zmeniť život. A to úplne od základov.
Pomocník pri varení, aj do nápojov.
Používa sa v kuchyni, ale aj ako liek na liečbu, či zmiernenie rôznych ochorení. V staroveku bola mäta používaná ako liek predlžujúci život ľudí. Svojho času jej hovorili „bylinka dlhovekosti“. Prečo? Pre jej nespočetné pozitívne vlastnosti. Osem najdôležitejších z nich Vám dnes prezradíme.
Na zdravé pľúca
Pluciarom sa odporúča čaj alebo odvar z mäty nielen piť, ale aj inhalovať. Je fantastickým liečivom pri akýchkoľvek respiračných ochoreniach. Na túto oblasť majú najsilnejšie účinky jej silné silice a mentol pomáha zbaviť pacientov dýchavičnosti.
Na dobrý žalúdok
Príliš ste sa najedli? Alebo lepšie povedané prejedli? Potom si navarte mätový čaj, alebo žujte niekoľko lístkov mäty. Jej účinky sú zázračné a Vaše trávenie dá do poriadku okamžite. Rovnako aj pri zvracaní, pokazenom žalúdku, či iných žalúdočných ťažkostiach je mäta tisíckrát lepšia ako akýkoľvek liek.
Na nízky tlak
Bohatý obsah draslíka v lístkoch mäty pomáha znižovať krvný tlak, preto by ju mali užívať ľudia s vysokým tlakom a počas leta preventívne aj starší ľudia, ktorí problémy so srdcom a s tlakom nemajú.
Na čisté ústa
Nie nadarmo sa v zubných pastách používa tak často a nie nadarmo je každá zubná pasta mentolová. Mäta je silne dezinfekčná, odstraňuje baktérie, zápach z úst, ale tiež čistí a zosvetľuje sklovinu.
Na uvoľnené svaly
Extrakt z mätových lístkov výrazne znižuje bolesť svalov a pri lokálnom prikladaní kĺbov. Urobte si doma liečivo z pohára morskej soli, ½ šálky olivového oleja a 10 kvapiek esenciálneho mätového oleja. Masírujte si boľavé miesta 10 minút denne a bude po všetkom.
Na depresiu
Máte ťažký deň, ste smutní či vystresovaní? Dajte si šálku silného mätového čaju a Vaše zmysly sa uvoľnia. Mäta pôsobí silne antistresovo.
Na dlhú pamäť
Mätová vôňa stimuluje zmysly a má významný účinok na pamäť, duševné schopnosti a uvoľnenie. Pri pití mätového čaju sa naučíte a zapamätáte si viac, ako pri čomkoľvek inom.
Mätu by rozhodne nemali piť ľudia s nízkym tlakom, ochorením obličiek či pálením záhy. Alergie na mätu sú síce zriedkavé, ale predsa sa vyskytujú. Máte doma mätu? Potom neváhajte a začnite ju pravidelne užívať!
Mätový čaj je skutočne zázračným nápojom, ktorý môže pozitívne ovplyvniť mnoho aspektov nášho zdravia. Väčšina ľudí pozná mätu ako bylinku na tráviace problémy, no jej účinky siahajú oveľa ďalej. Popíjanie mätového čaju môže byť kľúčom k lepšiemu zdraviu mozgu, zlepšeniu koncentrácie a zvýšeniu celkovej duševnej výkonnosti.
Mäta pieporná, členka rodiny hluchavkovitých, obsahuje množstvo vitamínov a minerálov, ktoré podporujú náš organizmus. Je bohatá na vitamíny A a C, mangán, železo, draslík, vápnik, meď, horčík, tryptofán, omega-3, biotín a kyselinu listovú. Všetky tieto látky spolu vytvárajú silný mix pre posilnenie zdravia a prevenciu rôznych ochorení.
Jedným z najzaujímavejších účinkov mäty je jej pozitívny vplyv na nervový systém. Silice obsiahnuté v mäte stimulujú mozog a nervy, čo je obzvlášť užitočné pri únave a vyčerpaní. Pravidelné pitie mätového čaju môže pomôcť zlepšiť koncentráciu a zvýšiť pozornosť, čo je prospešné nielen pre študentov, ale aj pre ľudí v náročnom pracovnom prostredí.
Historicky bola mäta uznávaná ako bylinka, ktorá podporuje činnosť mozgu. Už antický filozof Plínius verili, že mäta má schopnosť povzbudzovať myseľ. Rímski žiaci nosili venčeky z čerstvej mäty na hlave, aby zlepšili svoju mentálnu výkonnosť. Mätový čaj tiež pôsobí ako prírodný liek proti bolesti, uvoľňuje svalstvo, prekrvuje cievy a okysličuje mozog.
Okrem podpory mozgu má mäta aj mnoho ďalších zdravotných výhod. Jej inhalácia a pitie čaju môžu výrazne pomôcť pri respiračných ochoreniach. Mentol obsiahnutý v mäte pomáha zmierniť dýchavičnosť a uvoľňuje dýchacie cesty. Mäta tiež podporuje zdravé trávenie, čo je užitočné pri prejedaní alebo žalúdočných ťažkostiach. Jej antibakteriálne vlastnosti pomáhajú udržiavať ústnu hygienu, dezinfikovať ústa a zlepšovať dych.
Napriek všetkým pozitívnym vlastnostiam mätového čaju, treba mať na pamäti, že nie je vhodný pre každého. Ľudia s nízkym krvným tlakom, ochorením obličiek alebo pálením záhy by mali mätový čaj užívať s opatrnosťou. Alergie na mätu sú síce zriedkavé, no predsa sa môžu vyskytnúť.
Na záver, mätový čaj je nielen osviežujúcim a chutným nápojom, ale aj silným prírodným prostriedkom na podporu zdravia. Jeho pravidelná konzumácia môže priniesť množstvo výhod, od zlepšenia duševnej výkonnosti až po podporu dýchania a trávenia. Zaraďte mätový čaj do svojej dennej rutiny a objavte všetky jeho zázračné účinky na vlastnej koži.