Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Matovičova vláda uštedrila zdravotníkom ďalšiu facku, praktické sestry nahradia zdravotnícki asistenti

reklama:
www.gettyimages.com

Súčasná vláda Igora Matoviča v úplnej tajnosti likviduje pojem praktická sestra. V spoločnom vyhlásení na to upozorňujú Asociácia nemocníc SlovenskaAsociácia súkromných lekárov, Asociácia stredných zdravotníckych škôl SR a Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb.

Vláde na zdravotníkoch nezáleží

Absolventky stredných zdravotníckych škôl sa tak už nebudú označovať ako sestry, ale len ako asistentky.

„Súčasná vláda tak opäť ukazuje, že jej na zdravotníkoch, a v konečnom dôsledku ani na pacientoch, absolútne nezáleží,“ tvrdia zdravotnícke organizácie. Tento krok považujú za dehonestáciu zdravotníckych pracovníkov, ktorí majú za sebou niekoľkoročné odborné štúdium a často dlhoročné skúsenosti s ošetrovaním pacientov.

„To, že táto úprava prešla bez akejkoľvek diskusie s dotknutými zdravotníckymi organizáciami, bez pripomienkového konania a cez novelu iného zákona vnímame ako ďalšiu facku slovenským zdravotníkom,“ uviedli.

Zvýšil sa záujem o štúdium

Táto zmena bude mať podľa autorov spoločného vyhlásenia výrazný dopad na celé zdravotníctvo. Upozorňujú na to, že od prijatia novely, ktorá pred dvomi rokmi zaviedla pre absolventov stredných zdravotníckych škôl označenie praktická sestra, sa zvýšil záujem o štúdium tohto odboru viac ako o 40 percent.

„Označenie praktická sestra existuje aj v susednej Českej republike a je dlhodobo etablované napríklad aj v americkom systéme klasifikácie ošetrovateľského personálu,“ dodávajú štyri zdravotnícke asociácie a zväzy.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 16. marca 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.