Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Máte viac ako 40 rokov? Pozor! Mali by ste pracovať iba 3 dni v týždni. Experti vám vysvetlia prečo

reklama:
práca
prácawww.gettyimages.com

Máte viac ako 40 rokov? Pozor! Mali by ste pracovať iba 3 dni v týždni. Experti vám vysvetlia prečo…

Štúdia prebiehala u 3500 mužov a žien. Boli skúmané ich pracovné obvyklé zvyklosti a tiež ako ovplyvňujú ich kognitívne funkcie. Prvá časť testov prebiehala meraním funkcií mozgu ako sú pamäť, logické reakcie a abstraktné myslenie zamestnancov. Druhá časť testov sa potom cielila na skúmanie ich znalostí.

Čo vedci zistili

Po výskume experti došli k tomuto záveru. Výkon mozgu u testovaných pracovníkov bol najvyšší, keď pracovali iba 25 hodín týždenne. Toto množstvo hodín zhruba zodpovedá 3 dňom s 8 hodinovou pracovnou dobou. Pri práci 45 hodín týždenne sa výkon testovaných subjektov znížil, pretože začali vzrásť účinky stresu a únavy. Podľa jedného z autorov štúdie Colin McKenzie, profesor na Keiovej univerzite, úroveň intelektuálnej stimulácie, ktorú práca poskytuje, závisí od počtu odpracovaných hodín. Najprv stimuluje činnosť mozgu, ale po prekročení určitej hranice je na strane pracovníka stres a výrazná únava. To má zničujúci účinok na kognitívne funkcie.

Ako pracovný čas ovplyvňuje pracovníkov?

Ako pracovný čas ovplyvňuje ľudí v strednom a pokročilom veku? Okrem vyššie spomínaného vplyvu na mozog počet odpracovaných hodín tiež ovplyvňuje duševnú sviežosť u ľudí stredného a pokročilého veku tesne po 40 rokoch. Ako píše McKenzie, práca v objeme 40 hodín týždenne, čo je normálny pracovný čas, má lepší vplyv ako žiadna práca, ale nedosahuje maximálny účinok práce na psychickej stimulácii. Účinky odpracovaných hodín na funkciu mozgu sa budú pravdepodobne líšiť v jednotlivých krajinách. Je ovplyvnený inými faktormi, ako je typ práce (manuálny verzus mentálny), intenzita jeho vplyvu na mozgu, životné prostredie, činnosti po práci atď.

Súhrn

Práca na plný úväzok pre osoby staršie ako 40 rokov a ich funkcie v mozgu má určite negatívny vplyv. Je to lepšie, než pracovať vôbec, ale oveľa horšie ako pracovať ideálne 25 hodín týždenne.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 5. februára 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.