Máte vašu záhradu bezpečnú pre vašich štvornohých miláčikov? Na čo si dať pozor a čo by ste mali robiť pri otrave?

Zdieľať
pes na záhrade
Máte vašu záhradu bezpečnú pre vašich štvornohých miláčikov? Na čo si dať pozor a čo by ste mali robiť pri otrave? Foto: www.freepik.com

Zabezpečenie záhrady pre domácich miláčikov je kľúčové pre ich bezpečnosť a pohodu. Ak ste skúsený chovateľ, tieto tipy môžu byť pre vás známe, no pre začiatočníkov sú praktické rady neoceniteľné. Prečítajte si, na čo všetko si musíte dať pozor, aby vaši štvornohí kamaráti boli v bezpečí.

Bezpečnosť domácich miláčikov na záhrade: Tipy a rady

Zabezpečenie záhrady pre domácich miláčikov je dôležité pre ich bezpečnosť a pohodu. Skúsení chovatelia si dávajú pozor na rôzne riziká, no ak nie ste istí, tieto praktické rady vám môžu pomôcť.

Predtým, než doprajete svojim štvornohým spoločníkom voľný pohyb na záhrade, skontrolujte, či im nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Je dôležité mať prehľad o všetkých druhoch rastlín na záhrade. Niektoré okrasné rastliny sú totiž jedovaté nielen pre ľudí (najmä malé deti), ale aj pre domácich miláčikov.

Medzi také rastliny patrí napríklad oleander, ktorý obsahuje toxické látky vo všetkých častiach a môže spôsobiť vážne otravy u psov, mačiek a iných zvierat. Ďalším prudko jedovatým je ricínový krík . Pre mačky sú extrémne nebezpečné ľalie – aj malé množstvo peľu alebo šťavy môže spôsobiť zlyhanie obličiek. Ďalšie jedovaté rastliny sú buxus, tis, cezmína, rododendron, ako aj cibuľky narcisov, tulipánov a hyacintov, kosatce a krokusy.

oleander na záhrade
Máte vašu záhradu bezpečnú pre vašich štvornohých miláčikov? Na čo si dať pozor a čo by ste mali robiť pri otrave? Foto: depositphotos.com

Čo robiť pri otrave?

Prevencia je najlepšia cesta, ako ochrániť svojich miláčikov. Vyberajte okrasné rastliny, ktoré nie sú jedovaté. Ak je však záhrada už založená, dbajte na zvýšenú opatrnosť. Ak váš pes alebo mačka zje jedovatú rastlinu, okamžite ich vezmite k veterinárovi a prineste so sebou vzorku rastliny. Čas je kľúčový – čím rýchlejšie sa zasiahne, tým menej toxických látok sa vstrebe a rekonvalescencia je kratšia. Zvracanie je účinné iba do hodiny po pozretí rastliny a nesmie sa vykonávať u zvierat v bezvedomí, v kŕčovitých stavoch a pri pozretí lepidiel alebo penivých látok. Následne podajte aktívne uhlie a rehydratujte zviera.

Pozor na pesticídy a hnojivá

Pesticídy môžu byť pre domácich miláčikov veľmi nebezpečné a spôsobiť otravy a vážne zdravotné problémy. Buďte opatrní aj pri používaní hnojív, niektoré z nich obsahujú toxické chemikálie. Zabezpečte, aby zviera nemalo prístup k čerstvo ošetreným plochám pomocou plotov alebo zátarás.

Prvá pomoc

Pri kontakte zvieraťa s toxickou chemikáliou, ktorá poškodzuje kožu, okamžite oplachujte postihnuté miesto studenou vodou. Nepoužívajte mydlo ani kartáč, na poleptané miesta neaplikujte maste ani krémy. Pri zasiahnutí očí vyplachujte očné viečka prúdom vody minimálne 10 minút a okamžite vyhľadajte veterinára.

pes u veterinára
Máte vašu záhradu bezpečnú pre vašich štvornohých miláčikov? Na čo si dať pozor a čo by ste mali robiť pri otrave? Foto: www.freepik.com

Skryté nebezpečenstvá

Riziko poranenia hrozí aj na ďalších miestach záhrady, ako sú diery v plote, ostré predmety, staré studne alebo nezakryté nádrže a sudy na vodu. Zabezpečte tieto miesta, aby sa zviera nezranilo. Dbajte aj na kvalitu vody v záhradnom jazierku, sinice sú pre zvieratá toxické a môžu spôsobiť vážne problémy.

Ochrana pred horúčavami

V horúcich letných dňoch zabezpečte, aby sa psy a mačky mohli schovať pred priamym slnkom a mali neustály prístup k pitnej vode. Nenechávajte ich na záhrade dlhšiu dobu bez dozoru a možnosti uchýliť sa do tieňa. Predídete tak úpalu a dehydratácii.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané