Máte radi pitie kávy? Vraj si predlžujete život

Zdieľať
káva

Patríte ku kávovým maniakom a doprajete si aspoň tri šálky tohto tmavého lahodného nápoja denne? Hoci vás mnohí presviedčajú o tom, že by ste mali svoju závislosť obmedziť, najnovšie vedecké štúdie sú na vašej strane. Pitie kávy predlžuje život, a to až o niekoľko rokov! Tak prečo si nedopriať ďalšiu šálku?

Pravidelné pitie kávy prospieva nášmu zdraviu, predlžuje nám život o niekoľko rokov a tiež znižuje riziko predčasného úmrtia. Vyplýva to z výsledkov rozsiahlej štúdie uskutočnenej klinikou v španielskej Pamplone. Práve túto štúdiu predstavila verejnosti na kongrese European Society of Cardiology organizovanej v Barcelone španielska kardiologička Adela Navarrová.

Podľa nej by sa pitie kávy malo stať súčasťou nášho zdravého životného štýlu. A koľko kávy by sme mali denne vypiť? Odpoveď vás určite poteší. Celkom štyri šálky! Práve dobrovoľníci zapojení do štúdie kliniky v Pamplone, ktorí vypili aspoň štyri kávy denne, totiž v priebehu sledovaného obdobia čelili až o dve tretiny nižšiemu riziku úmrtia. A s každou ďalšou šálkou toto riziko ešte viac klesalo. Otázkou samozrejme zostáva, či už nie je toto množstvo kávy denne naozaj prehnané.

To, že pitie kávy predlžuje život, potvrdzuje aj štúdia vykonaná Medzinárodnou agentúrou pre výskum rakoviny v Imperial College London. „Mierne pitie kávy, ktoré podľa nás znamená až tri šálky denne, má na zdravie skôr pozitívny vplyv. Ľudia majú výrazne menšiu mieru úmrtnosti a existuje u nich aj nižšie riziko, že zomrú na najčastejšie vážne choroby, ako je kardiovaskulárne ochorenie alebo choroby tráviaceho traktu ,“ hovorí vedúca štúdie Elio Riboli.

Podľa niektorých vedcov je teda káva kokteilom zdraviu prospešných látok. Medzi jej základné zložky patrí kofeín, minerálne látky, sacharidy, tuky, polyfenoly, aminokyseliny, antioxidanty a voda. Kofeín je prírodným alkaloidom, ktorý bol objavený až začiatkom 19. storočia. Ide o silný stimulant, ktorý ovplyvňuje centrálnu mozgovú sústavu, zlepšuje koncentráciu aj pozornosť.

Z takýchto minerálnych látok má prevahu draslíka, ktorý má vplyv na správnu funkciu kardiovaskulárneho systému. Pitie kávy ďalej rozširuje cievy, zvyšuje krvný tlak, odvodňuje a má vplyv na lepšie vylučovanie odpadových látok z tela.

Medzi najväčších svetových „pijanov“ kávy patria prekvapivo Fíni, ktorí spotrebujú kilogram kávových zŕn mesačne. Hoci sú v pití kávy preslávení hlavne Taliani, tí v porovnaní s Fínmi vypijú kávy zhruba o polovicu menej.

Aj napriek spomínaným pozitívnym účinkom existujú rizikové skupiny, ktoré by sa mali pitiu kávy úplne vyhnúť alebo ho obmedziť na čo najmenšiu možnú mieru. Ide hlavne o tehotné ženy a tiež ľudí so srdcovými problémami, nepravidelným tepom alebo vysokým krvným tlakom. A ak trpíte nespavosťou alebo máte problémy so spánkom, aj vy by ste sa mali vyvarovať pitiu kávy niekoľko hodín pred tým, než si ľahnete do postele.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané