Máte radi mačky? A viete o nich tieto veci?

Zdieľať
Cat 4262034_1280 e1561555501321.jpg

Zaujímavé je, že pôvodne mačky neboli vôbec chované ako domáci miláčikovia. ..

Naši predkovia mačky využívali len na ničenie hlodavcov. S myšlienkou na mačku ako domáceho maznáčika vraj prišla britská kráľovná Viktória, ktorá z toho v 20. storočí urobila módnu záležitosť.

Cat 4262034_1280 e1561555501321.jpg

Mozog majú podobný nášmu
Vedecké výskumy preukázali, že mačací mozog má z 90% podobnú štruktúru ako ten ľudský. Podobný je aj počet neurónov a spôsob, akým zviera spracováva informácie. Viete napríklad, že vaša mačka dokáže vnímať čas?

Nepovie vám síce presne, koľko je hodín, ale sakramentsky dobre vie, kedy chodíte z práce domov a kedy by ste jej mali dať niečo dobré do misky. Kým krátkodobú pamäť má mačka skvelú, ďaleko horšie si pamätá veci, ktoré prežila v minulých dňoch,“ hovoria výskumníci a dodávajú, že to je hlavným dôvodom, prečo si mačka nepamätá nariadenia a povely svojho pána.

 Neznášajú vodu
Je jedno, či ide o dážď alebo kúpeľ v rybníku. Vode všeobecne sa mačka bude vyhýbať ako čert krížu.  Dôvodom je „pachová stopa“, ktorá je pre mačku dôležitá. Ostatné mačky (a hlavne kocúri) sa podľa nej dozviedia veľa dôležitých informácií, napríklad akého je zviera pohlavia, či je zdravé a tým pádom schopné párenia …

Kúpeľ všetky čuchové stopy zmaže a pre nešťastnú mačku je to to isté, ako by ste ju vymazali z povrchu zemského. Preto sa umývajú jazykom. Ich srsť je aj tak krásna a čistá.

Nepoznajú sladkú chuť
Mačka si vyberá jedlo nosom. Jej „frňák“ obsahuje 200 čuchových buniek, ktoré fungujú ako radar. Keď jedlo pekne vonia, mačka ho zje. Ale v opačnom prípade ho pokojne nechá na miske tak dlho, kým ho neupracete. Má tak dokonalý čuch, že dokonca prekukne aj šunku, do ktorej ste pracne schovali prášok od veterinára … Tak na to pozor.

So zaujímavým faktom prišli aj vedci, ktorí zistili, že mačky (na rozdiel od psov) vôbec necítia sladkú chuť. Je to tým, že ich chuťové poháriky rozoznávajú len tri druhy chutí – kyslú, horkú a slanú. Prvé dve spomínané sú pre mačky absolútne neprijateľné, preto ak by ste im chceli pridať do jedla staršiu údeninu, nikdy to nemôže prejsť. Čo ale mačky naozaj majú rady, je soľ. Podľa veterinárov im však tento slaný poklad môže podráždiť močové ústrojenstvo. Tak im určite nikdy nie nedávajte nič extra slaného, ​​napríklad chipsy.

Pradenie je pre nich (psycho) terapiou

69058419.png

Hovorí sa, že mačky pradú, keď im je dobre. A väčšina chovateľov dáva za pravdu. Mačacie vrnenie vzniká zmršťovaním hlasiviek. Monotónne vibrácie vraj zviera upokojujú a pomáhajú mu k lepšiemu zdraviu a regenerácii.

Nedávne výskumy preukázali, že pradenie podporuje u mačiek väčšiu tvorbu materského mlieka. Mačiatka preto viac pradú, aby mamičke dali najavo, že sú spokojné, a ona tak mala viac času na „materské povinnosti“.

Každá má originálny nos
Tak ako každý z nás má nezameniteľný odtlačok prsta, u mačiek to platí o nose. Každá z nich má svoj originálny noštek, ktorý už nikdy nikto nenapodobní. Rovnako zvláštne sú aj ďalšie fakty o mačacom tele. Vedeli ste napríklad, že mačacie uši obhospodaruje tridsať svalov, vďaka čomu s nimi môžu šelmičky otáčať až o 180 °?

A to nie je všetko, ak by ste si dali tú prácu a rozhodli sa spočítať mačacie chĺpky na jednom centimetri srsti, aké číslo by vám vyšlo? Zrejme by to bolo celých 20 155!

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané