Máte popraskané kútiky úst? Zistite, čo vám chýba

Zdieľať
prasknutý kútik
Máte popraskané kútiky úst? Zistite, čo vám chýba Foto: depositphotos.com

Popraskané kútiky úst vedia poriadne znepríjemniť život. Bolia, pália a kazia vzhľad. Často sú spôsobené nedostatkom vitamínov skupiny B, zinku a železa. Ako sa ich zbaviť a predísť opakovaniu? V článku sa dozviete, aké vitamíny a minerály potrebujete, aké potraviny konzumovať a aké zvyky zmeniť, aby ste sa zbavili tohto nepríjemného problému raz a navždy.

Popraskané kútiky úst? Stiahnite vitamín B, zinok a železo

Popraskané kútiky úst môžu značne znepríjemniť život. Bolia, pália a narúšajú váš perfektný vzhľad. Najčastejšou príčinou je nedostatok zinku, železa a vitamínov skupiny B. Ako sa teda týchto bolestivých prasklín čo najrýchlejšie zbaviť?

pitie vody
Máte popraskané kútiky úst? Zistite, čo vám chýba Foto: www.freepik.com

Doplňte svojmu telu vitamíny skupiny B. Zamerajte sa na riboflavín a kyselinu listovú

Rozpraskané kútiky úst sa na prvý pohľad môžu zdať ako drobný problém, ktorý však dokáže poriadne znepríjemniť niekoľko dní. Aby ste sa mohli opäť bezbolestne smiať, hovoriť alebo zívať, doplňte svojmu telu najmä vitamíny skupiny B. Obzvlášť dôležitý je riboflavín (vitamín B2) a kyselina listová (vitamín B9).

Prírodným spôsobom doplníte vitamíny skupiny B konzumáciou orechov (najmä vlašské orechy a pistácie), celozrnných výrobkov, listovej zeleniny, špenátu, brokolice, ružičkového kelu, zeleného hrášku či paradajok. Z ovocia sú vhodné mango, avokádo, pomaranče, banány alebo čerešne. Konzumujte aj pečeň a iné vnútornosti.

Vitamíny skupiny B môžete telu dodať aj vo forme doplnkov stravy, ideálne v pivovarských kvasniciach alebo v B-komplexe.

Nedostatok zinku a železa tiež spôsobuje popraskané kútiky. Doplňte ich

Okrem vitamínov skupiny B by ste pri popraskaných kútikoch mali zvýšiť príjem zinku a železa. Popraskané kútiky sú totiž často spôsobené nedostatkom týchto prvkov.

Významným zdrojom železa sú pečeň, červené mäso, marhule, slivky, čučoriedky, listová zelenina, brokolica alebo sezamové semienka. Zinok nájdete v orechoch, vaječnom žĺtku, pečeni, syroch, rybách a strukovinách.

kyselina listová
Máte popraskané kútiky úst? Zistite, čo vám chýba Foto: www.freepik.com

Zvýšte príjem tekutín a obmedzte zlozvyky

Popraskané kútiky môžu byť aj dôsledkom dehydratácie. Preto by ste mali piť aspoň 1,5 litra čistej vody denne. Vyhnite sa alkoholu, káve a iným nápojom s kofeínom. Fajčenie tiež môže zhoršiť stav kútikov, takže sa mu snažte vyhnúť.

Pravidelne mazajte kútiky. Pomádou, lojom aj medom

Kútiky úst praskajú najmä v zime, keď je studené a suché počasie. Preto je dôležité, aby ste si ústa niekoľkokrát denne natierali vyživujúcou pomádou alebo jelením lojom. Vytvoríte tak ochrannú vrstvu, ktorá vaše pery chráni pred nepriaznivým počasím.

Každý večer si navyše popraskané kútiky rovnomerne natrite medom. Med má antiseptické účinky a pomôže pri prirodzenej liečbe popraskaných kútikov.

med na pery
Máte popraskané kútiky úst? Zistite, čo vám chýba Foto: depositphotos.com

Zvážte, či nemáte alergiu na rúž alebo zubnú pastu

Myslite na to, že na pery a okolie nanášate rôzne produkty. Popraskané kútiky môžu byť alergickou reakciou na látky obsiahnuté v týchto produktoch. Ak máte po použití rúžu, balzamu alebo zubnej pasty pocit podráždenia a svrbenia, radšej ich prestaňte používať.

Pri pretrvávajúcich problémoch navštívte lekára

Ak sa popraskané kútiky dlhodobo nehoja, môže ísť o vážnejší problém. Popraskané kútiky môžu poukazovať na cukrovku, ochorenie obličiek, zubné problémy alebo bakteriálnu infekciu.

Ak váš lekár podozrieva infekciu, predpíše vám antibiotickú alebo antimykotickú masť, ktorá problém vyrieši za pár dní. V prípade vážnejších ochorení bude liečba dlhodobejšia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané