Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Máte podivné sny? Môže za to korona a vedci vysvetľujú, čo je za tým

reklama:
snívanie
snívaniewww.gettyimages.com

Štatistika na Googlu od začiatku koronavírusovej pandémie zaznamenala zvláštny jav. Hľadanie hesla „Prečo mám v poslednej dobe divné sny“ sa až štvornásobilo.

Myslíte si, že v noci nesnívate? Mýlite sa. Sníva totiž naozaj úplne každý. Vedci ale tvrdia, že dôležitá je najmä kvalita spánku. Paradoxne zistili, že čím lepšie spíme, tým je nižšia pravdepodobnosť, že si sny zapamätáme. Koronakríza nám ale ovplyvňuje kvalitu spánku viac, ako ste si mysleli. Je to spôsobené stresom a nervovým vypätím a tým pádom ľudia horšie spia a oveľa častejšie si pamätajú, čo sa im zdalo. A, bohužiaľ, nie sú to žiadne „ružové sny“.

Naše podvedomie premieta do našich snov prakticky všetky obavy o vlastné zdravie, zdravie našich milovaných, strach o prácu a financie. A sú z toho často až „nočné mory“. „V noci snívame o tom, načo nemôžeme myslieť a čo nemôžeme cítiť počas dňa. „A práve teraz sa v našej každodennej realite deje veľa doslova nemysliteľných vecí, „popisuje klinická psychologička s tým, že mnohí navyše cítia bezmocnosť či dokonca vinu za smrť všetkých tých, ktorí sú vystavení riziku v nemocniciach, opatrovateľských domoch, ale aj v obchodoch . „Naše emócie nemajú kam ísť – kam teda smerujú? Objavujú sa v našich snoch, zamaskovaných symboloch. Symbolika snov je väčšinou univerzálna. V čase svetovej pandémie koronavírusu sa tak ľuďom zdajú veľmi podobné sny.

V čase karantény sa ľudia vo svojich snoch oveľa častejšie vydávajú na verejné miesta, kam reálne nemôžu. „Každý deň sa mi zdá niečo podobné, som vo Vegas, v kine, na večierku a moje deti tam behajú a všetkého sa dotýkajú,“ popisuje svoju nočnú moru jedna z písajúcich. „Máme oslavu a zrazu je u nás veľa hostí, raz oslavujeme narodeniny, inokedy svadbu. V istý moment kričím, nech všetci vypadnú, inak zomrú, „rozpráva svoje zážitky zo snov ďalšia.

Odborníci sa zhodujú, že podobné sny sa zdajú ľuďom, ktorí majú obavu o to, ako koronavírus ovplyvní ľudstvo. Témou v týchto prípadoch je život a smrť. Preto sa v snoch objavujú práve oslavy narodenín (čo je symbolika pre odpočet blížiacej sa smrti) alebo svadby (na ktorých pre zmenu zaznieva „kým nás smrť nerozdelí“). Sny, v ktorých sa objavujú zábavné parky zase odkazujú na detstvo a mladosť. Obdobie bez starostí. To vykresľuje, že ako veľmi ľuďom chýba sloboda, ktorú ako deti považovali za samozrejmú.

Niektorým sa zdá, že sú účastníkmi súťaže „Kto prežije“. Na opustenom ostrove bojujú o holý život na spôsob filmu či knihy – Hry o život alebo prežívajú na vlastnej koži útok o prežitie na pustom ostrove, iní si vo sne rovno na vlastnej koži skúšajú Hunger Games či sa ocitajú v deji seriálu Živí-mŕtvi (Walking dead) a bránia sa pred mäsožravými zombie. O prežitie však mnohí bojujú nielen vo filmových či románových dielach, ale postačujú im aj reálne katastrofické scenáre ako útek pred cunami, potopou, tornádom či požiarom.

„Svet, aký sme poznali, dospel k svojmu koncu, presne také to bolo vo Walking Dead. I COVID-19 vyvoláva mnoho otázok a sny, v ktorých sa objavujú scenáre s témou boja o prežitie, slúžia na budovanie nádeje, pripravenosti a stability, „tvrdí psychológ. Tí, ktorí snívajú obdobne, tiež podvedome hľadajú „liek“ na kopiace sa problémy.

„V mojom sne nás doma prepadli vojaci akoby z Hviezdnych vojen a rabovali naše zásoby s jedlom. Najmä kolu, ktorá bola nevyhnutnou zložkou pre vytvorenie vakcíny na COVID-19, „opisuje svoju nočnú traumu ďalší rojko. A pridávajú sa k nemu ďalší, ktorí popisujú rovnaké strachy spôsobené domácou karanténou, izoláciou kedy im už neostal ani krajec suchého chleba.

„To, že niekomu sa sníva, že mu rabujú domácnosť a zameriava sa najmä na potraviny, odráža strach z toho, že ľudia prídu o vymoženosti, ktoré sa im v tomto svete doteraz v hojnosti dostávalo,“ opisuje psychológ.  A ak sa vo vašich snoch objavujú vojaci alebo ktokoľvek, kto vám berie jedlo či pitie, tento stav odráža nepokoj z vládnych obmedzení, ktoré sa niekomu môžu zdať prehnané a príliš obmedzujúce.  Korona-snár však nezabúda ani na rôzne záhadné a tajuplné postavy vystupujúce z tieňov. To značí nepokoj a obavu o chorobe. Zaujímavým je sen odohrávajúci sa v divadelnej sále. Takéto sny odkazujú na pocity, že všetko, čo sa deje je skôr šou, než realita a snívajúci dúfa, že sa čoskoro „zatiahne opona“.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 16. júna 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.