Máte peniaze na účte v banke? Znehodnocuje ich vysoká inflácia, ale riziko sa dá znížiť

Zdieľať
inflácia
Máte peniaze na účte v banke? Znehodnocuje ich vysoká inflácia, ale riziko sa dá znížiť Foto: www.gettyimages.com

Vysoká inflácia znehodnocuje aj úspory obyvateľov na účtoch v bankách. Pokiaľ pri nízkej inflácii na svojich peniazoch klient nezarábal, teraz je v situácii, že na nich vyslovene prerába.

Kým za minulý rok bola inflácia 3,2 %, za prvé mesiace tohto roka sa vyšplhala vysoko nad túto hranicu. Vo februári sa celkový rast cien tovarov a služieb zrýchlil na 9 %. „Nechcem robiť paniku, ale je naozaj čas zachraňovať svoje úspory investovaním s vyššími výnosmi,“ povedal pre agentúru SITA majiteľ skupiny Proxenta Pavol Kožík.

Bezhlavé investovanie nie je cesta

Účty v bankách sú úročené nulou a vklady sotva jedným percentom v priemere. „Inflácia valcuje úroky na bankových vkladoch už šiesty rok po sebe, zahŕňajúc už aj rok 2022,“ hovorí analytička Wood & Company Eva Sadovská.

Ako však doplnil šéf riadenia investícií v 365.invest Matej Varga, pri aktuálnej inflácii 9 % je potrebné si uvedomiť, že ide o súčasný stav.

„Jej dlhodobé tempo sa pohybuje okolo hodnoty 2 % a tam sa časom aj vráti, preto sa netreba bezhlavo púšťať do špekulatívneho investovania pre okamžité kompenzovanie poklesu reálnej hodnoty peňazí, ale pokračovať v ochrane úspor pred infláciou z dlhodobého hľadiska prostredníctvom správne zvolenej investičnej stratégie a pretrvaním v nej,“ uviedol pre agentúru SITA Varga.

Dynamické riešenia

Pri zorientovaní sa v rámci produktov, ak záujemca nemá skúsenosti s investovaním, Kožík odporúča nechať si poradiť odborníkmi.

Najväčšou bariérou investovania vždy bolo podľa neho vnímanie rizika. „No aj to má svoje kategórie. Vnímanie investovania len ako vysokorizikové zhodnotenie peňazí je skresľujúce. Väčšina ľudí práve naopak uprednostňuje rozumné výnosy za rozumné riziko,“ hovorí Pavol Kožík z Proxenty.

Vyššie výnosy sľubujú vysoko volatilné aktíva, ako napríklad kryptomeny. „Pri nich však treba popri potenciáli vyšších výnosov rátať aj s možnosťou úplnej straty investícií, preto sa ako aktívum odporúčajú len v rámci doplnkového investovania, ktoré predstavuje maximálne 5 % z celkového investičného portfólia,“ hovorí Varga.

Cestou je podľa neho dlhodobé pravidelné investovanie do odvážnych dynamických riešení, napríklad akciových podielových fondov.

Hľadanie najbezpečnejšej investície

S dlhším investičným horizontom minimálne päť rokov a sporením na pravidelnej báze zároveň investor podľa Vargu zmierňuje riziko poklesu hodnoty majetku vo fonde spôsobené krátkodobými výkyvmi, ktoré z volatilnejších aktív, akými sú akcie, môže vyplývať. „Bežný investor by nemal hľadať najvýnosnejšiu, ale skôr najbezpečnejšiu investíciu,“ radí investičný analytik Swiss Life Select Pavel Škriniar. Najvýnosnejšia je totiž spojená s takou mierou rizika, ktorú by nemusel vedieť zvládnuť.

Najbezpečnejšia investícia je taká, ktorá pozostáva z množstva investičných príležitostí. Kombinácia hotovosti, bankového vkladu, fondov investujúcich do dlhopisov, nehnuteľností, akcií, komodít, fyzických drahých kovov, či kryptomeny vie podľa Škriniara ponúknuť zabezpečenie na viaceré životné udalosti.

„Na trhu je dostatok rozumných príležitostí, kde môže investor uvažujúci o ochrane svojich úspor pred infláciou investovať. Stačí si nechať dobre poradiť odborníkmi, klient nemusí byť špecialistom na investovanie. Každý sa predsa vyzná v niečom inom,“ povedal majiteľ skupiny Proxenta Pavol Kožík.

Diverzifikácia znamená byť pripravený na dlhodobé ciele a nebyť prekvapený z krátkodobých udalostí. Spoliehať sa na iba jednu zložku je veľmi krátkozraké. „Do čoho sa dnes oplatí investovať? Do dostatočne diverzifikovaného investičného portfólia,“ uzavrel Škriniar.

Zdroj:

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané