Máte nízky tlak? Nepodceňujte ho!

Zdieľať
Máte nízky tlak? Nepodceňujte ho!
Máte nízky tlak? Nepodceňujte ho! Foto: www.shutterstock.com

Viete, že ublížiť vám môže nielen vysoký krvný tlak ale aj nízky tlak? Často s ním majú problémy už násťroční v puberte.

Každému sa zrejme niekedy stalo, že sa mu z ničoho nič spustila krv z nosa. Jemné žilky sú veľmi tenké a nepáči sa im napríklad náhla zmena polohy tela – napríklad vzpriamenie po dlhom hlbokom predklone alebo pri inej námahe. Avšak ak sa vám to deje častejšie doma v bežných podmienkach a krvácanie z nosa sa spustí až niekoľkokrát do mesiaca, zbystrite. To už rozhodne normálne nie je a obvykle je to jeden zo signálov, že môžete trpieť vysokým krvným tlakom.

Ako sa prejavuje nízky tlak?

V mnohých prípadoch nemusí hypotenzia žiadne ťažkosti vyvolávať.

Ide o nasledujúce prejavy:

  • motanie hlavy a závraty
  • nevoľnosť
  • únava
  • mdloby
  • bolesti hlavy
  • rozmazané pred očami
  • búšenie srdca
  • studené ruky a nohy
  • potenie
  • strata koncentrácie
  • časté zívanie
  • zimomrivosť

Nápor nielen na cievy

Prečo vlastne sú krvný tlak a jeho hodnota pre človeka také dôležité? „Krvný tlak je výsledkom vzájomného pôsobenia srdca ako pumpy a cievneho systému. Ten musí prúdiacu krv pojať a svojou pružnosťou prispieť k jej prúdeniu. Príliš vysoký tlak vedie k strate poddajnosti veľkých tepien,“ vysvetľuje Pavel Poláček, kardiológ z kliniky Canadian Medical Care. V tom sa tiež skrýva dôvod, prečo je pre nás horší vysoký krvný tlak ako nízky. „Dlhodobo neliečený vysoký krvný tlak urýchľuje aterosklerózu, teda kôrnatenie tepien. Tiež poškodzuje srdcový sval, obličky, prípadne aj mozog. Najčastejšími komplikáciami hypertenzie sú mozgové mŕtvice, ischemická choroba srdca a jej akútna forma infarkt myokardu, srdcová slabosť či zlyhanie obličiek. Treba podotknúť, že krvný tlak často poškodzuje cievy v spolupráci s fajčením, cukrovkou, zvýšeným cholesterolom a obezitou,“ opisuje lekár. Ak je však hypertenzia včas diagnostikovaná a účinne liečená a ak nie sú prítomné ďalšie rizikové faktory, je riziko vyššie uvedených komplikácií porovnateľné ako u zdravej populácie.

Podceňuje sa

Zatiaľ čo vysoký krvný tlak je škodlivý vždy, nízky vadí len vtedy, keď spôsobuje človeku problémy. To znamená predovšetkým točenie hlavy až omdlievanie alebo zvýšenú únavnosť, čo platí predovšetkým pre násťročných v puberte, ktorí rýchlo skokovo rastú a ktorých organizmus nezvláda správnu prácu so srdcovou pumpou. „Ich srdce nedokáže tak rýchlo zareagovať, takže sa nestihne správne prekrviť mozog. Telo potom automaticky padá – hovorí sa tomu ortostatický kolaps. Príde to náhle, napríklad pri rýchlej zmene polohy z ľahu do stoja, teda typicky ráno počas vstávania z postele,“ popisuje MUDr. Igor Karen, praktický lekár z Benátok nad Jizerou, ktorý sa s takými ťažkosťami u dospievajúcich či u seniorov stretáva bežne. Podľa neho nemá zmysel liečiť nízky tlak pilulkami. Veľmi môže pomôcť normálna športová aktivita, a hlavne dostatok tekutín, na čo dospievajúci aj seniori dosť často zabúdajú. Podľa lekára je nutnosťou vypiť 2,5 až 3 litre tekutín denne. Pokiaľ je totiž menší objem tekutín cirkulujúcich v tele, organizmus sa zle prekrvuje a srdcová pumpa nefunguje, ako má.

U detí a diabetikov je optimum iné

Hodnoty krvného tlaku sú považované za optimálne pri hranici 120/80. Lenže u detí alebo diabetikov či u ľudí s ochorením obličiek je to inak. Čím je to dané? Predovšetkým tým, že krvný tlak sa v priebehu života mení. U detí je bežné mať tlak 110/70, až pri menších hodnotách hovoríme o nízkom tlaku, ktorý môže vyústiť do závratov a mdloby. Naopak tlak vyšší ako tieto hodnoty je už varovaním. Diabetici majú vo všeobecnosti vyššie riziko cievnych komplikácií, ako sú mozgová príhoda či infarkt, ale veľmi často im hrozí aj postihnutie obličiek. Pre obličky, ktorých funkcia je znížená, je pritom oveľa výhodnejšie filtrovať krv pri nižšom tlaku. Inak je oslabovanie funkcie obličiek rýchlejšie.

Systola a diastola

Na to, aby človek pochopil, ako organizmus funguje, je dôležité vedieť, čo vlastne znamená tá vyššia hodnota a čo tá nižšia pri hladine 120/80. Doktor Pavel Poláček vysvetľuje, že krvný tlak kolíše v priebehu každého srdcového cyklu – teda pri sťahovaní srdca a potom pri jeho ochabnutí. „Vyššiu hodnotu nameriame vo fáze vypudenia krvi zo srdca. Tomu sa hovorí systola alebo systolický krvný tlak. Nižšia hodnota je vo fáze ochabnutia srdcového svalu – takzvaná diastola, odtiaľ aj názov diastolický krvný tlak,“ vysvetľuje kardiológ. Ako je teda možné, že niekedy sa vyskytuje vysoká prvá hodnota, ale tá druhá je v normále? Je to dané tým, že môže dochádzať k zvýšeniu oboch hodnôt alebo izolovane iba jednej z nich. Nedá sa povedať, že niektorá z týchto možností je menej nebezpečná ako ostatné.

Dôležité je mať doma tlakomer

Dnešné prístroje na domáce meranie tlaku sú podľa odborníkov rovnako spoľahlivé ako tie, ktoré používa lekár v ordinácii. Teda ak ich kúpite v lekárni alebo v preverenom zdravotníckom e-shope. Tlakomer je rovnako dôležitý ako teplomer. Kvôli presnosti sa skôr vyhnite prístrojom na meranie krvného tlaku na zápästí. Tieto namerané hodnoty sú často len skôr orientačné. Keď niekto nemá doma merací prístroj, je vhodné nechať si zmerať krvný tlak pri každej návšteve praktického lekára bez ohľadu na dôvod.

Opatrenia a tipy proti nízkemu krvnému tlaku:

  • Dostatočný pitný režim – dehydratácia je jedným z hlavných príčin hypotenzie. Všeobecne sa pri nízkom tlaku odporúča viac vody a menej alkoholu.
  • Fyzikálne manévre – pri vstávaní z postele najskôr chvíľu poseďte, než sa pokúsite vstať. Na lôžku môžete vykonať niekoľko cvikov na pretiahnutie končatín – krúženie chodidlami či prepínanie špičiek. Pri dlhotrvajúcom státí je vhodné prešľapovať na mieste. Pokiaľ sa vám začne robiť mdlo v stoji, môžete skrížiť nohy a pevne ich stlačiť k sebe. Tým podporíte tok krvi z dolných končatín nahor. Pokiaľ nie je možnosť sa pri slabosti posadiť alebo položiť (napr. na ulici), oprite jednu nohu o obrubník alebo o schod a hlavu predkloňte čo najnižšie. V ľahu potom je vhodné zdvihnúť dolné končatiny.
  • Viac soliť- Lekári všeobecne odporúčam soliť menej, u ľudí s hypotenziou však môže soľ pomôcť. O množstve soli v jedálničku sa poraďte so svojím lekárom.
  • Káva. Jedna šálka kávy ako prvá pomoc určite nie je na závadu, ale podobne ako u alkoholu treba spomenúť diuretické vlastnosti kávy. Ku káve preto vždy vypite pohár vody. Odborníci odporúčajú skôr iné „životabudiče“, napr. zelený čaj.
  • Jedálny lístok – do jedálnička zaraďte potraviny bohaté na proteíny, vitamín C a vitamíny skupiny B. Obmedzte potraviny bohaté na sacharidy – cestoviny, pečivo, ryžu.
  • Bylinky- Z byliniek možno pri nízkom tlaku odporučiť sladké drievko alebo rozmarín.
  • Kompresné pančuchy – pri problémoch s posturálnou hypotenziou má pozitívny efekt nosenia kompresných pančúch.

Zdroj: www.mojezdravi.cz, www.drmax.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané