Máte jačmeň na oku? Toto musíte urobiť, aby ste boli rýchlo zdraví

Zdieľať
jačmeň na oku
jačmeň na oku www.gettyimages.com

Jačmeň na oku nie je nákazlivý, nebezpečný ani príliš bolestivý. To ale neznamená, že z jeho prítomnosti nebudete šalieť. Dnes sa pozrieme na to, ako by ste s ním mali zaobchádzať, čo robiť a kedy sa vydať za lekárom, aby vás skontroloval. Nie je to síce nebezpečné, ale zanedbaný zdravotný problém vám môže spôsobiť obrovské problémy.

Čo je jačmeň na oku?

Jačmeň spôsobuje zápal, ktorý sa nachádza v oblasti horných alebo dolných viečok a väčšinou sa nachádza v oboch očiach naraz. Dôvodom môže byť napr. upchaté slzné kanáliky. To spôsobí podráždenie očí a niekedy aj infekciu alebo zápal. Dobrá správa je, že toto ochorenie je síce spôsobené infekčným ochorením, ale nie je nákazlivé.

Medzi základné príznaky jačmeňa patrí začervenanie a podráždenie v určitom mieste, horúci bolestivý hrbolček okolo očných viečok. Veľká lézia môže spôsobiť tlak na oko a rozmazané videnie. Jačmeň obvykle zmizne sám počas pár dní, ale v prípade veľkého tlaku, opuchu alebo rozmazaného videnia by ste mali navštíviť lekára.

Ako ho vyliečiť?

Najlepšou liečbou je vždy prevencia bez ohľadu na zdravotný problém. Ak máte sklony k jačmeňu alebo infekciám v očiach, mali by ste si pravidelne čistiť očné viečka. Najmä, ak používate make-up. Ak už máte v oku jačmeň, môžete sa riadiť niekoľkými osvedčenými metódami, ktoré na túto chorobu pomáhajú. Vďaka nim si užijete čoskoro znova zdravé oči bez nepríjemnej vady.

Čo robiť, keď máte jačmeň?

V prípade bolesti by ste si mali vziať lieky na bolesť. Mnoho z nich je voľne predajných v lekárni alebo ich určite máte doma. Na postihnutú oblasť si môžete naniesť aj steroidný krém. Na zjemnenie a upokojenie pokožky a postihnutej oblasti môžete použiť aj teplé obklady. Niektorí ľudia radia na liečbu horúce varené vajcia zabalené v uteráku alebo čistej handričke.

Nikdy si na oko neaplikujte antibiotickú masť bez konzultácie s lekárom. Príčina jačmeňa sa obvykle týka zápalu, takže na to antibiotiká aj tak nepomôžu. Nerobte si ani tanínové obklady. Pozorne ho sledujte. Ak do pár dní problémy neustúpia a bolesť bude horšia, mali by ste kontaktovať svojho očného lekára alebo vyraziť na pohotovosť. Lekár vám pomôže pri akútnom ochorení alebo poradí, ako si môžete oko ošetriť v prípade konkrétneho opuchu a ďalších príznakov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané