Máte intoleranciu alebo iba chcete žiť zdravo? V našom článku vám ponúkneme návod ako na to.

Zdieľať
I235x6t3bi92jlw1.jpg
Máte intoleranciu alebo iba chcete žiť zdravo? V našom článku vám ponúkneme návod ako na to. Foto: Klient

Riešenie potravinových alergií môže byť skľučujúce. Účinky reakcie sa pohybujú od trochu obťažujúcich až po potenciálne smrteľné. Neexistuje žiadny liek, takže každý s potravinovou alergiou sa musí ostražito vyhýbať potravinám, ktoré vyvolávajú reakciu. Život s jednou alebo viacerými potravinovými alergiami nie je jednoduchý. Jediným spôsobom, ako účinne predchádzať reakciám, je vyhýbať sa potravinám, ktoré obsahujú alergény, na ktoré ste alergický.

Správna výživa je jedným z kľúčov k zdravému životu. Svoje zdravie môžete zlepšiť dodržiavaním vyváženej stravy. Mali by ste jesť potraviny, ktoré obsahujú vitamíny a minerály. To zahŕňa ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky, mliečne výrobky a zdroj bielkovín.

Niekedy vám jedlo, ktoré milujete, lásku neopätuje. Keď vaše telo zareaguje na vaše obľúbené jedlá príznakmi, ako je nadúvanie a hnačka, môžete začať ľutovať niektoré z vašich jedál.

G1sxmy7klgcz8ch.jpg
Foto: Klient

Ktoré potraviny sú však koreňom vašich problémov?

Potravinové intolerancie ovplyvňujú váš tráviaci systém. Ľudia, ktorí trpia intoleranciou alebo citlivosťou, nedokážu rozložiť niektoré potraviny. Objaví sa u nich plynatosť, hnačka a iné problémy. Neznášanlivosť alebo citlivosť na potraviny sú nepohodlné, ale nie sú život ohrozujúce.

Lepok je bielkovina nachádzajúca sa v pšenici, raži a jačmeni. Niektorí ľudia, ktorí sa rozhodnú jesť bez lepku, sa často vyhýbajú konzumácii príliš spracovaného chleba, cestovín a iného pečiva. Bezlepkové potraviny môžu viesť k strate hmotnosti a celkovému zlepšeniu zdravia, pretože ľudia sa vyhýbajú vysoko spracovaným, nezdravým potravinám.

Pre niektorých iných ľudí je však bezlepková strava nevyhnutnosťou. V týchto prípadoch má osoba pravdepodobne celiakiu alebo citlivosť na lepok. Podobne ako pri iných potravinových alergiách a ochoreniach, aj človek, ktorý nevie lepok správne spracovať, môže po jeho zjedení ochorieť.

Vegetariánska strava sa zameriava na nahradenie mäsa rastlinnými bielkovinami. Vegetariánska strava môže často zahŕňať buď vajcia, mliečne výrobky alebo oboje. Obe sú vynikajúcou voľbou bielkovín.

Ľudia s intoleranciou laktózy nie sú schopní úplne stráviť cukor (laktózu) v mlieku. V dôsledku toho majú hnačku, plynatosť a nadúvanie po jedle alebo po pití mliečnych výrobkov. Stav, ktorý sa tiež nazýva malabsorpcia laktózy, je zvyčajne neškodný, ale jeho príznaky môžu byť nepríjemné. Príliš málo enzýmu produkovaného v tenkom čreve (laktáza) je zvyčajne zodpovedné za intoleranciu laktózy.

Aj keď vegánske potraviny a bezmliečna strava majú určité podobnosti, nie sú synonymá. Vegánska strava vylučuje všetky živočíšne produkty vrátane mliečnych výrobkov, vajec, mäsa a rýb, zatiaľ čo diéta bez mliečnych výrobkov(bezlaktózové potraviny) zakazuje všetky mliečne výrobky, ale nie nevyhnutne žiadne iné živočíšne produkty.

0dlxvfhasksswsc.jpg
Foto: Klient

Zmeny pre zdravie

Môže byť ťažké zmeniť svoje stravovacie návyky. Pomáha sústrediť sa na malé zmeny. Zmeny vo vašej strave môžu byť prospešné aj vtedy, ak máte choroby, ktoré sa môžu zhoršiť vecami, ktoré jete alebo pijete. Príznaky stavov, ako je ochorenie obličiek, intolerancia laktózy a celiakia, môžu mať prospech zo zmien v stravovaní. Nižšie sú uvedené návrhy na zlepšenie vášho zdravia. Nezabudnite zostať v kontakte so svojím lekárom, aby vedel, ako sa vám darí a pre iné rady.

  • Nájdite silné a slabé stránky svojho súčasného stravovania. Jete každý deň 4-5 šálok ovocia a zeleniny? Máte dostatok vápnika? Jete celozrnné potraviny s vysokým obsahom vlákniny? Ak áno, ste na správnej ceste! Len tak ďalej. Ak nie, pridajte viac týchto potravín do svojej každodennej stravy.
  • Sledujte príjem potravy tak, že si budete každý deň zapisovať, čo jete a pijete. Tento záznam vám pomôže posúdiť vašu stravu. Uvidíte, či potrebujete jesť viac alebo menej z určitých skupín potravín. Plus, ak máte nejaké príznaky po jedení určitých potravín, môžete ich jednoduchšie identifikovať

10 tipov pre zdravý životný štýl pre dospelých

  1. Jedzte rôzne jedlá – stereotyp môže viesť k nízkym hodnotám určitých vitamínov a minerálov
  2. Založte svoj jedálničiek na množstve potravín bohatých na sacharidy
  3. Nasýtené tuky nahraďte nenasýtenými tukmi
  4. Doprajte si dostatok ovocia a zeleniny
  5. Znížte príjem soli a cukru
  6. Jedzte pravidelne, kontrolujte veľkosť porcií
  7. Pite veľa tekutín
  8. Udržujte si zdravú telesnú hmotnosť
  9. Dajte sa do pohybu, urobte si z toho zvyk!
  10. Začnite hneď! A postupne sa pridávajte viac zdravých návykov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané