Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Máte doma malého člena rodiny? Potom je Vašou povinnosťou poznať spôsob, ako ho zachrániť, keď sa začne dusiť!

reklama:
00 9.jpg

Máte doma malé ratolesti? Potom by ste mali určite poznať spôsob, ako zabrániť katastrofe!

Už sa Vám niekedy stalo, že vášmu maličkému, či už dieťaťu, či vnúčati, zaskočilo a začalo sa dusiť? Čo si budeme hovoriť, ide o vskutku nepríjemnú situáciu a od dospelého sa čaká, že nezačne zmätkovať. Dnes Vám preto prinášame tento jednoduchý trik, vďaka ktorému Vás táto situácia už nikdy nerozhodí!

Ako na to?

V skutočnosti sa jedná o úplne jednoduchý postup, ktorý si osvojíte raz dva. Radíme Vám tak urobiť čo najskôr, najlepšie hneď dnes! Je totiž vskutku smutné, že napr. V Taliansku každý rok až 50 rodín postihne tragédia úmrtia len kvôli tomu, že v danej situácii nebol prítomný nikto, kto by ovládal tento jednoduchý postup, čím by dieťaťu pomohol.

Vždy majte na pamäti, že ak chcete byť úspešní, je potrebné zohľadniť niekoľko faktorov:

  • vek a
  • vzrast dieťaťa!

Ak ide o bábätko, je dobré si sadnúť, dieťa otočiť tvárou k zemi a o zrejme, ale intenzívne, ho začať klopať dlaňou po chrbte. „Klopať“ (búchať) by ste mali vždy od stredu chrbta smerom k hore k okrajom.

Ak ide o staršie dieťa (cca 3 roky), potom stačí, keď si dieťa otočíte chrbtom k sebe, zakliesni si ho medzi kolenami, nakloníte mu trup mierne dopredu (hlavu smerujúce k zemi) a 5x ho opatrne udriete dlaňou do stredu chrbta.

01 4.jpg

Pokiaľ by Vám tento postup nefungoval, zachovajte pokoj. Nikdy nesmiete bez rozmyslu do dieťaťa búchať, lebo by ste mu mohli napr. Vyraziť dych! A to iste v túto situáciu nie je Vaším cieľom! V pokoji mu dajte teda pár sekúnd odpočinok a potom skúste postup ešte raz.

Poznáte Heimlichov manéver?

V prípade, že Vám u bábätka bežný postup nezaberá, je na rade tzv. Heimlichov manéver.

02 5.jpg

Ako na to?

  • Položte svoje dieťa na kolená tak, aby jeho hlava smerovala mierne dolu k zemi.
  • Jednou rukou dieťa starostlivo zachyťte, aby Vám nespadlo.
  • Druhou rukou mu ukazovákom a prostredníkom zatlačte do stredu hrudníka. Zvýšením tlaku v hrudníku totiž dieťaťu pomôžete vylúčiť zvyšok jedla, ktorý bol dôvodom dusenie.
  • Sekvencia úderov je 5x po sebe, potom krátka pauza a znovu proces opakujte, kým nepríde odborná pomoc.

Tu pre istotu ešte prinášame VIDEO NÁVOD, aby ste mali reálnu predstavu, ako na to!

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 4. septembra 2018

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.