Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Máte doma mačku? Toto ste o nej rozhodne nevedeli

reklama:
mačka
mačkawww.gettyimages.com

Keď by sme si mali urobiť zoznam najpopulárnejších domácich zvieracích maznáčikov, je treba povedať, že na horných priečkach budú celkom určite mačky. Tie lákajú svojou krásou, rovnako ako lákajú tiež svoju maznavosťou, alebo šikovnosťou a vynaliezavosťou. Máloktorý chovateľ vie o mačkách všetko a tak sa spoločne pozrieme na rad zaujímavých a unikátnych vecí, ktoré sa k týmto zvieratám jasne viažu.

Zábavný park pre mačky

Síce nie doslova, ale s trochou zveličenia rozhodne áno. Tým miestom je totiž Disneyland v Kalifornii. Nie preto, že by tu snáď bola špeciálna sekcia pre vašich domácich miláčikov, ale je to preto, že po zatvorení sa toto miesto stáva útočiskom mnohých mačiek. Mnohé z nich sa tu objavuje pravidelne. A nejde len o tie túlavé, pretože sem mieri mnoho mačiek, čo majú klasický domov. Zaujímavosťou je, že si ich vedenie parku považuje ako svoje a  dáva im stravu aj starostlivosť. A to z dôvodu, že práve vďaka týmto mačkám je v parku minimum myší.

Najväčší milovník mačiek

Kto ním je? Ak si myslíte, že to je niekto z vášho okolia, tak ste na omyle. Týmto titulom sa môže pýšiť Freddie Mercury. Kto má rád jeho hudbu a kapelu Queen, tiež má rád mačky,  a určite vie o jeho vášni.  Choval niekoľko mačiek, ktorým dokonca venoval svoje sólové albumy. Druhé venovanie sa týkalo ľudí, ktorí majú radi mačky aspoň rovnako tak, ako on sám.

Najťažšia mačka na svete

Že niektorí majitelia nedbajú na to, aby bola ich mačka zdravá, to nie je nič výnimočné. Mnohí z nich samozrejme svojou láskou k mačkám preháňajú natoľko, že svoje mačky len kŕmia a kŕmia. Aj vďaka tomu sú pravidelne vyhlasované tituly, ako je najtučnejšia  mačka na svete. Dosť možno vás prekvapí to, ako práve rekordérka zapísaná v Guinessovej knihe rekordov. Na prvý pohľad by ste ani nepovedali, že ide skutočne o mačku. Váži totiž celých 20 kíl a tento titul získala v roku 2003.

Prinesená strava

Nie je nič neobvyklé, že ak máte mačku, tak predo dvermi, alebo inde u vás doma dosť často nájdete veci, ktoré mačka uloví. Ide napríklad o myši, rovnako ako sa môže jednať o mŕtve vtáky. Mnoho ľudí si myslí, že sa vám týmto mačka chváli a dáva vám najavo, ako je šikovná. Celé je to ale trošku inak. Ide tu skôr o určitý spôsob vyjadrenia lásky. A to preto, že mačka si myslí, že si nezvládnete nič sami uloviť a tak vám prináša potravu. Chytré a zaujímavé gesto.

Prejavy sympatií

Aký je hlavný rozdiel medzi mačkou a psom? U psov si môžete získať dôveru doslova okamžite. U mačiek to už tak jednoduché nie je a tak je treba nejaký ten čas čakať, než si k vám mačka takzvane nájde cestu. A ako spoznáte, že u mačky máte úspech a že sa vám postupne darí ju zaujať? Je to jednoduché. Pozrite sa jej do očí. Ak ich bude pomaly zatvárať a zase otvárať, alebo ak uvidíte niekoľko žmurknutí, gratulujeme. Týmto vám mačka prejavuje sympatie.

Napísaná kniha

Áno, mačka skutočne napísala knihu. Teda nech sme objektívni, bola len spoluautorkou. Samozrejme nemáme na mysli situáciu, keď by sa na písaní naozaj reálne podieľala. Došlo však k tomu, že v minulosti bola vydaná kniha, kde bolo popletené zámeno na „my“. Na základe toho sa usúdilo, že autor nenapísal knihu sám. A keďže žil len so svojou mačkou a život trávil prevažne doma, má jeho domáci maznáčik zaujímavé spoluautorstvo.

Čierna nosí smolu

Nutné samozrejme povedať, že toto nie je zase až tak veľká novinka a mnoho ľudí tiež verí na povery, že čierna mačka cez cestu môže prinášať smolu. Nutné je však povedať, že s touto poveru môže súvisieť aj to, že čierne mačky sú v období Halloweenu veľmi žiadané, a to ako symbol určitého strachu, ale aj kliatby. Aj preto rad útulkov dané mačky pred a po tomto sviatku neumiestňuje.

Mačka jasnovidec

Volá sa Oskar a jeho miesto je v nemenovanom opatrovateľskom dome vo Veľkej Británii. Táto mačka je jasnou ukážkou toho, že dané zvieratá môžu mať šiesty zmysel a nadprirodzenú moc. Práve Oskar totiž dokázal v tomto opatrovateľskom dome predpovedať už na niekoľko desiatok úmrtí. Ku komu mačka sama išla a u koho posledné dni zotrvávala, ten neskôr skutočne zomrel. Nie každý sa tak raduje z prítomnosti Oskara.

Mačka záchrankyňa

Rovnako, ako existuje mačka, ktorá predpovedá smrť, existuje aj mačka, ktorá naopak vie zachraňovať ľudské životy. Volá sa Máša a jej unikátnym činom bolo to, že sa dostala k  opustenému novorodenému bábätku. K nemu sa nielen túlila s cieľom ho zahrievať, ale tak hlasno mňaukala, že pritiahla pozornosť a tým sa o záchranu dieťaťa priamo postarala.

Podobný mozog

Keď bol prvýkrát skúmaný mačací mozog, tak vyšlo najavo, že je veľmi podobný tomu ľudskému. Zhoda tu panovala v takmer 90 percentách, a to pokiaľ ide o jednotlivé časti mozgu alebo aj to, ako, kedy a tiež k čomu sú jednotlivé časti mozgu používané.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 11. júna 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.