Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Máte alergiu na peľ? Okrem liekov vám pomôžu masáže, joga aj hra na flautu!

reklama:

Jarná alergia na peľ znepríjemňuje život asi 40 percentám populácie a to už je čo povedať

Aj keď časť pacientov tomu neverí, alergiu je potrebné liečiť, aby sa neskomplikovala napríklad astmou. Okrem rôznych liekov, kvapiek a inhalátorov pomáhajú aj masáže a joga.

645edcba8a7c05c0ba16f0b34c455a9f.jpg

Neprimeraná reakcia imunitného systému čiže alergia máva často prvé príznaky rovnaké ako bežné prechladnutie. Neprejaví sa horúčkou či telesnú bolesťou, ale k typickým reakciám patrí svrbenie slizníc, smrkanie – nádcha či upchatý nos, časté kýchanie, začervenanie, pálenie či slzenie očí. Zanedbanie alergických príznakov môže viesť k rozvoju ďalších foriem, najčastejšie ide o prechod alergickej nádchy v astmu.

Kedy ísť k lekárovi?
Ak máte výnimočne nejaké problémy, môžete príznaky peľovej alergie liečiť antihistaminikami z lekárne. Aj tak je ale dobré navštíviť lekára, ktorý vám môže pomôcť dlhodobo. Nebezpečenstvom môžu byť nadužívanie uvoľňujúce nosné kvapky, ktoré môžu postupne poškodiť nosovú sliznicu. Je preto vždy lepšie konzultovať alergiu s lekárom a nechať sa alergiologicky vyšetriť. Lekár potom najlepšie posúdi, či a ako ťažkosti liečiť..

Účinnou, ale stále trochu neobjavenou pomocou astmatikom ponúka fyzioterapia. Dýchacie problémy spadajú do kompetencie fyzioterapeuta rovnako ako akékoľvek iné problémy so svalovým a kostrovým aparátom. Hlavný dychový sval – bránica, má totiž okrem iného nezastupiteľnú posturálnu funkciu, čo znamená, že udržuje pozíciu tela a jeho častí v stále sa meniacom prostredí. Spolu s bránicou sa ďalej na dychovom stereotype podieľa celý rad kostrových svalov, napríklad svaly brušné a svaly medzirebrové. Preto Fyzioterapeutické správne držanie tela veľmi významne ovplyvňuje dýchacie funkcie a naopak.

Problémom ľudí, ktorí majú dlhodobé problémy s dýchacím ústrojenstvom, je totiž podľa fyzioterapeutky to, že namiesto hlavných dychových svalov začne postihnutý človek viac používať takzvané svaly pomocné, čím dôjde k ich preťažovaniu, vzniku svalových dysbalancií, kĺbových blokád a ďalším neduhom. Platí to ale aj opačne, ak človek nemá v poriadku pohybový systém, môže uškodiť tomu dýchaciemu.

Jóga, plávanie či flauta

5 pose yoga fix_ stretches for tight quads 752x472.jpg
Od problémov uľavuje tiež správne vykonaná masáž chrbta a hrudníka určená špeciálne astmatikom alebo uvoľnenie stiahnutých tkanív trupu pomocou fyzioterapie s loptičkou. Existuje aj množstvo spôsobov, ktorými si môže astmatik aktívne uľaviť sám – výborné sú lekcie hatha jogy, plávanie alebo niektoré svalové relaxačné techniky. Deťom sa často odporúča hra na dychové nástroje..

Cvik na uvoľnenie svalov krku zvládnete samy, naučte sa ho: V sede si položte ruky dlaňami krížom cez seba na hornú časť hrudníka pod kľúčnu kosť. Zakloňte hlavu a ukloňte ju doľava, tak aby ste cítili napätie medzi čeľustí a kľúčnou kosťou. S nádychom sa pozrite očami dole, s výdychom hore. Niekoľkokrát zopakujte a urobte to isté aj v úklone na druhú stranu.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 26. apríla 2019

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.