Jarná alergia na peľ znepríjemňuje život asi 40 percentám populácie a to už je čo povedať
Aj keď časť pacientov tomu neverí, alergiu je potrebné liečiť, aby sa neskomplikovala napríklad astmou. Okrem rôznych liekov, kvapiek a inhalátorov pomáhajú aj masáže a joga.
Neprimeraná reakcia imunitného systému čiže alergia máva často prvé príznaky rovnaké ako bežné prechladnutie. Neprejaví sa horúčkou či telesnú bolesťou, ale k typickým reakciám patrí svrbenie slizníc, smrkanie – nádcha či upchatý nos, časté kýchanie, začervenanie, pálenie či slzenie očí. Zanedbanie alergických príznakov môže viesť k rozvoju ďalších foriem, najčastejšie ide o prechod alergickej nádchy v astmu.
Kedy ísť k lekárovi?
Ak máte výnimočne nejaké problémy, môžete príznaky peľovej alergie liečiť antihistaminikami z lekárne. Aj tak je ale dobré navštíviť lekára, ktorý vám môže pomôcť dlhodobo. Nebezpečenstvom môžu byť nadužívanie uvoľňujúce nosné kvapky, ktoré môžu postupne poškodiť nosovú sliznicu. Je preto vždy lepšie konzultovať alergiu s lekárom a nechať sa alergiologicky vyšetriť. Lekár potom najlepšie posúdi, či a ako ťažkosti liečiť..
Účinnou, ale stále trochu neobjavenou pomocou astmatikom ponúka fyzioterapia. Dýchacie problémy spadajú do kompetencie fyzioterapeuta rovnako ako akékoľvek iné problémy so svalovým a kostrovým aparátom. Hlavný dychový sval – bránica, má totiž okrem iného nezastupiteľnú posturálnu funkciu, čo znamená, že udržuje pozíciu tela a jeho častí v stále sa meniacom prostredí. Spolu s bránicou sa ďalej na dychovom stereotype podieľa celý rad kostrových svalov, napríklad svaly brušné a svaly medzirebrové. Preto Fyzioterapeutické správne držanie tela veľmi významne ovplyvňuje dýchacie funkcie a naopak.
Problémom ľudí, ktorí majú dlhodobé problémy s dýchacím ústrojenstvom, je totiž podľa fyzioterapeutky to, že namiesto hlavných dychových svalov začne postihnutý človek viac používať takzvané svaly pomocné, čím dôjde k ich preťažovaniu, vzniku svalových dysbalancií, kĺbových blokád a ďalším neduhom. Platí to ale aj opačne, ak človek nemá v poriadku pohybový systém, môže uškodiť tomu dýchaciemu.
Jóga, plávanie či flauta
Od problémov uľavuje tiež správne vykonaná masáž chrbta a hrudníka určená špeciálne astmatikom alebo uvoľnenie stiahnutých tkanív trupu pomocou fyzioterapie s loptičkou. Existuje aj množstvo spôsobov, ktorými si môže astmatik aktívne uľaviť sám – výborné sú lekcie hatha jogy, plávanie alebo niektoré svalové relaxačné techniky. Deťom sa často odporúča hra na dychové nástroje..
Cvik na uvoľnenie svalov krku zvládnete samy, naučte sa ho: V sede si položte ruky dlaňami krížom cez seba na hornú časť hrudníka pod kľúčnu kosť. Zakloňte hlavu a ukloňte ju doľava, tak aby ste cítili napätie medzi čeľustí a kľúčnou kosťou. S nádychom sa pozrite očami dole, s výdychom hore. Niekoľkokrát zopakujte a urobte to isté aj v úklone na druhú stranu.