Keď sa povie mäta, mnohým sa ako prvý vybaví alkoholický nápoj mojito či jeho osviežujúci nealkoholický letný variant. Vyrobíte z nej ale aj liečivé oleje alebo tinktúry, ochutíte s ňou mnoho pokrmov. V lete osvieži zmrzlina, v zime si potom z mäty urobíte výborný čaj. Jej pestovanie nie je nijako náročné a čerstvých lístkov sa dočkáte ako na záhradke, tak aj na balkóne alebo v byte.
Túto nenáročnú bylinku môžete pestovať kedykoľvek počas roka, prvé zasadenie sadeničky na záhradu je potom vhodné v teplých mesiacoch. Ide o trvalku, ktorej vzrast môže dosahovať až 75 cm. Na pestovanie je nenáročná a na mieste vydrží niekoľko rokov. Je tiež pomerne agresívna ohľadom rastu, doslova opanuje priestor, rozrastá sa do šírky a susedné druhy môže z miesta vytlačiť. Preto je dobré jej hneď od začiatku vymedziť priestor. Odrôd mäty je niekoľko, spôsob pestovania sa ale nelíši.
Ako pestovať mätu
Väčšinou sa pestuje z už vyrastenej rastlinky. Pestovanie zo semienok trvá o poznanie dlhšie a je oveľa náročnejšie, rastlinky môžu byť veľmi slabé. Aj tak to samozrejme môžete vyskúšať, hoci úspech sa príliš nezaručuje. V takom prípade sa semienka vysievajú do sadbovačov, po čase a pravidelnom rosení sa vyrastené sadeničky môžu presadiť.
Mäte vyhovuje svetlo, priame slnečné lúče však príliš rada nemá, pri dostatočnej zálievke ale znesie aj to. Ideálna pôda je ťažšia a vlhká, mäta má rada vodu. Vonku v záhradke tak voľte tienistejšie miesto s väčšou vlhkosťou (ale pozor, miesto nesmie byť premokrené). Nie je potrebné zasadzovať ju priamo na záhon, mäta je odolná a svoje miesto si sama nájde a vybojuje. Hnojenie nie je potrebné, dbajte však na pravidelnú zálievku, predovšetkým v suchom období, tak aby pôda bola vždy mierne vlhká.
Aj v byte alebo na balkóne platí, že by mala mäta byť na polotienistom až tienistom mieste, kde bude chránená pred priamymi slnečnými lúčmi a bude mať dostatočnú zálievku. Dostatočne veľký kvetináč alebo kvetináč by mal mať dobre priepustnú zeminu, substrát postačí bežný záhradnícky.
Úroda
Lístky mäty sa zaštipujú (odlamujú alebo odstrihávajú) u predposledného páru lístkov, u rozrastenej bylinky aj nižšie. Zaštipovaním sa podporí rast nových výhonkov, mäta navyše najviac aromatických látok obsahuje v čerstvých mladých lístkoch. Zberať je možné kedykoľvek podľa spotreby.
Ak chcete mätu na záhrade pestovať aj v ďalšom roku, na jeseň ju treba ostrihať tesne nad úrovňou pôdy, miesto potom zavlažte. Týmto postupom si uľahčíte prácu na jar, kedy stačí miesto vyčistiť od buriny a opäť riadne zavlažiť. V interiéri je možné mätu pestovať celoročne.
Zdroj: novinky.cz