Rýchlo sa mastiace vlasy dokážu ženám nepríjemne skomplikovať život. Ak si aj vy musíte kvôli nadmernej mastnote svoju hrivu umývať každý deň, mali by ste vedieť, že s týmto problémom môžete niečo urobiť. Príliš sa mastiace vlasy však neskrotíte kvalitnou kozmetikou, pravú príčinu tohto problému hľadajte sama pri sebe.
Kožný maz plní dôležitú funkciu
Kožný maz, ktorý produkuje pokožka hlavy, plní veľmi dôležitú funkciu. Hydratuje a vyživuje naše vlasy. Chráni ich tak pred nadmerným vysušovaním, krepatením, lámavosťou a štiepením. Pokiaľ v pokožke hlavy vzniká štandardné množstvo kožného mazu, vaše vlasy sú lesklé, pružné a plné sily. Problém nastáva, keď sa kožného mazu tvorí nadmieru. Poznáte to tak, že si svoje vlasy musíte umývať každý deň. Inak by boli zľahnuté a bez objemu, matné či zlepené a pri prvom pohľade by vyzerali ako mokré.
Hlavné dôvody nadmerne mastných vlasov
Ak aj vám nadmerne mastné vlasy sťažujú život, zbavte sa ich. V prvom rade by ste mali nájsť pravú príčinu tohto problému, ktorú by ste mali následne začať riešiť. Z akých dôvodov sa teda môžu najčastejšie mastiť vlasy?
Stres a psychická nepohoda
Ste v strese, máte depresívne stavy alebo ďalšie psychické ťažkosti? Psychická nepohoda sa negatívne odráža aj v stave vášho tela. Rýchlo sa mastiace vlasy nie sú výnimkou.
Nezdravý životný štýl
Dôvodom nadmerne mastných vlasov môže byť aj váš nezdravý životný štýl. Ak rada a často konzumujete tučné, ťažké a vyprážané jedlá a zbožňujete sladkosti, práve tu je zakopaný pes. Okrem nevhodného jedálnička má mastné vlasy na svedomí aj fajčenie cigariet a nadmerná konzumácia alkoholu.
Každodenné umývanie vlasov
Umývate si svoje vlasy každý deň? Aj to je dôvod, prečo sa vám tak rýchlo mastia. Až príliš časté umývanie vlasov totiž núti pokožku vašej hlavy, aby produkovala väčšie množstvo kožného mazu.
Nekvalitná vlasová kozmetika
Za príliš mastné vlasy môže tiež nesprávne používanie vlasovej kozmetiky. Ak bojujete s mastnými vlasmi, masku a kondicionér používajte iba výnimočne a nikdy ich nedávajte až ku korienkom. Svoje vlasy navyše umývajte šampónom čo najšetrnejšie a pokožku hlavy rozhodne nedrhnite rukami ani uterákom.
Dedičná dispozícia a hormonálne výkyvy
Ak máte mastné vlasy, tento stav môže byť podmienený aj geneticky. Na vine však môže byť aj hormonálna nerovnováha v dôsledku menštruácie, tehotenstva, šestonedelia, klimaktéria alebo užívania antikoncepcie. Aby sa vám v týchto prípadoch vlasy nemastili ešte viac, mali by ste začať praktizovať niektoré preventívne opatrenia. Ktoré sú to predovšetkým?
1. Používajte kvalitnú vlasovú kozmetiku
Používajte kvalitné vlasové šampóny bez silikónov, parabénov, penidiel a sulfátov. Tieto látky upchávajú mazové žľazy, čím ich nútia k vyššej produkcii mazu. Vyhnite sa ďalej šampónom s vysokým pH a tiež tým, ktoré sú určené pre suché vlasy a ktoré navyše sľubujú vysoký lesk. Stavte ideálne na šampóny na prírodnej báze.
2. Nepreháňajte to s maskami a kondicionérmi
Vyhnite sa používaniu masiek a kondicionérov, po ktorých sa vaše vlasy rýchlejšie mastia. Pokiaľ ich chcete napriek tomu použiť, nenanášajte ich až ku korienkom. Na záver ich dôkladne vymyte vodou.
3. Praktizujte správnu techniku umývania vlasov
Po umytí vlasov šampónom si svoju hrivu opláchnite vlažnou alebo studenou vodou. Na úplný záver použite zriedený jablčný ocot. Pokiaľ je to možné, prestaňte si svoje vlasy umývať každý deň. Vlasy si umývajte každý druhý deň a potom túto dobu stále predlžujte. Mali by ste dosiahnuť to, že vám bude stačiť umývať si vlasy dvakrát do týždňa.
4. Dajte si pozor na kvalitu hrebeňa
Na česanie vlasov nepoužívajte ostré hrebene. Vhodné sú pre vás drevené kefy so štetinkami, ktoré majú okrúhle konce. Vďaka týmto kefám pri česaní nepodráždite pokožku svojej hlavy, a tým pádom ju nevyprovokujete k vyššej produkcii mazu.
5. Keď fénovať, tak šetrne
Ak ste zvyknutá si po umývaní fénovať vlasy, zabudnite na vysúšanie príliš horúcim vzduchom. Fén si radšej nastavte na studený alebo stredne teplý vzduch.
6. Zamerajte sa na zdravý životný štýl
Ako sme už uviedli, na nadmerné mastenie vlasov má dopad aj nezdravý životný štýl. Je preto na čase, aby ste ho zmenili. Vyhýbajte sa stresovým situáciám, snažte sa byť v psychickej pohode, upravte svoj jedálniček tak, aby neobsahoval sladkosti ani vyprážané, tučné a ťažké jedlá, a tiež obmedzte pitie alkoholu. Pokiaľ fajčíte, pokúste sa s týmto zlozvykom nadobro skoncovať.