Máme tu sezónu reďkoviek. Ako znížiť ich štipľavosť?

Zdieľať
reďkovka
Máme tu sezónu reďkoviek. Ako znížiť ich štipľavosť? Foto: www.freepik.com

Máte radi reďkovky, ale bojíte sa ich príliš pikantnej a štipľavej chuti? Nemusíte sa obávať, máme pre vás niekoľko tipov, ako si vychutnať šťavnaté a delikátne reďkovky bez nepríjemného pálenia. Tento článok vám ponúka praktické rady, zaujímavosti o reďkovkách a spôsoby ich prípravy, ktoré oceníte nielen pri nedeľných raňajkách.

Šťavnaté a delikátne reďkovky

Nie je nič lepšie ako čerstvé, šťavnaté reďkovky na raňajkách. Stačí dobré pečivo, kúsok masla alebo syr a máte jednoduché, ale vynikajúce raňajky. Čo vám môže pokaziť tento zážitok? Pre milovníkov pikantných jedál nič, no pre ostatných môže byť príliš štipľavá chuť až nepríjemná.

Čo možno neviete o reďkovkách

Reďkovky sú výnimočná zelenina, ktorú ľudia poznajú už tisíce rokov. Dokonca sa verí, že bola súčasťou jedálnička staviteľov egyptských pyramíd. Táto rýchlo rastúca a šťavnatá zelenina je bohatá na vitamín C, vlákninu a antioxidanty. Existuje mnoho druhov reďkoviek, ktoré sa líšia chuťou, farbou a tvarom.

Jednou z veľkých výhod je, že od výsevu po zber často stačí len mesiac a konzumovať môžete celú rastlinu. U nás síce nie je bežné jesť aj listy, ale je to škoda, pretože sú jedlé a chutné. Reďkovky sa často používajú v studenej kuchyni, no môžu sa pripraviť aj v polievkach, dusené či nakladané. V minulosti sa používali aj v ľudovom liečiteľstve pri ochoreniach pečene a žltačke.

reďkovka s chlebom
Máme tu sezónu reďkoviek. Ako znížiť ich štipľavosť? Foto: www.freepik.com

Mexická reďkovková noc

Hoci aj Slováci milujú reďkovky, na Mexičanov nemáme. V Mexiku sa koná „Noche de Rábanos“ – reďkovková noc, kde ľudia vyrezávajú z reďkoviek rôzne dekorácie a sochy. Ak to chcete zažiť na vlastné oči, navštívte mexické mestečko Oaxaca 23. decembra.

Ako zmierniť štipľavosť reďkoviek?

Reďkovky môžu byť niekedy príliš štipľavé, najmä ak prerastú a sú nedostatočne alebo nepravidelne zalievané. Ak vám to vadí, skúste tieto triky:

  1. Máčanie vo vode – Umyté reďkovky nechajte aspoň pol hodiny máčať v studenej vode, čím sa zmierni ich štipľavosť.
  2. Posolenie a opláchnutie – Nakrájané reďkovky posoľte a nechajte soľ pôsobiť 15 minút, potom ich dôkladne opláchnite.
  3. Kombinácia – Zmiešajte reďkovky so smotanou, inými mliečnymi výrobkami, vajíčkami, zemiakmi alebo syrom, čo zníži ich štipľavosť.
  4. Tepelná úprava – Všetky spôsoby tepelnej úpravy, ako napríklad blanšírovanie, zapekanie alebo varenie, tiež znižujú štipľavosť reďkoviek.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané