Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Máme pre vás niekoľko tipov, vďaka ktorým zvládnete predvianočné upratovanie ľavou zadnou

reklama:

Vianoce – sviatky pokoja a pohody.

Je tomu naozaj tak?

Vianočné upratovanie
www.gettyimages.com

Mnoho z nás sa bohužiaľ dostáva pod tlak už len z predstavy predvianočného upratovania.

Máme pre vás niekoľko tipov, vďaka ktorým zvládnete predvianočné upratovanie ľavou zadnou.

Ten správny postoj

Pokiaľ si budete vopred robiť z predvianočného upratovania nočnú moru, pravdepodobne ho potom týmto spôsobom budete tiež prežívať. Ak sa k nemu ale postavíte ako k výzve, ktorú prekonáte, bude pre vás táto činnosť znateľne príjemnejšia. Pustite si k upratovaniu vašu obľúbenú hudbu a hneď sa bude lepšie upratovať.

Začnite včas s plánovaním

Síce sa hovorí, že nie je nikdy neskoro, ale vďaka tomu, že nebudete predvianočné upratovanie odkladať, si ušetríte pár stoviek tisíc nervových buniek. Bohato stačí, keď si najprv vytvoríte plán, časový harmonogram s činnosťami, ktoré treba urobiť. Potom už len škrtajte zo zoznamu..

Napíšte si zoznam

Každý z nás má trošku odlišnú predstavu o upratovaní, iný byt alebo dom s rozdielnym vybavením a priestory a tiež iné priority. Avšak základom každého upratovania, nielen predvianočného, ​​je spísanie si zoznamu, čo všetko je potrebné umyť, utrieť, vysať, upratať … Následne si môžete skontrolovať, či máte doma dostatočné množstvo čistiacich prípravkov a úložných boxov či krabíc.Všetko podľa potreby dokúpte, napríklad aj cez internet. Keď už sa totiž k upratovaniu odhodláte, nedokáže vás snáď nič rozčúliť viac, než že vám dôjde prostriedok na odstránenie prachu alebo čistenie koberca.

Vytvorte si systém

Naplánujte si, ako budete upratovanie vykonávať. Jednou z možností je rozčleniť upratovanie podľa miestností – chodba (predsieň, zádverie), kúpeľňa, toaleta, spálňa, detská izba, pracovňa, obývacia izba a kuchyňa. Samostatnou kapitolou môžu byť dvere, okná a podlahy.

• Chodba 

Čím menej vecí bude vidieť, tým lepšie. Nechajte vchodovú miestnosť pekne vzdušú. Na vešiakoch, v botníku a v zásuvkách ponechajte iba sezónne kabáty, bundy, doplnky a topánky. Všetko ostatné upracte do skríň alebo úložných boxov. Dobrou zimnou „vychytávkou“ môže byť „odkvapávač“ na topánky.

• Kúpeľňa

Táto miestnosť je veľmi ošemetná, pretože sa jej upratovanie často odkladá. Dokáže na vás prezradiť, či ste naozaj poriadkumilovní, alebo to len predstierate. Každopádne dôkladne utrite sprchovací kút, vaňu, dlaždičky a zbavte sa všetkých kozmetických prípravkov, ktoré sú už po záruke. Nezabudnite pretrieť skrinky, vyleštiť zrkadlo a vyprať alebo vysať podložky.

• Toaleta

V tomto prípade platí to isté, čo u kúpeľni. Naleštite záchodovú misu – zvnútra i zvonku – pretrite umývadlo a povysávajte koberček.

• Obývacia izba, pracovňa

Začnite s otrením svetiel, vypínačov, skríň, políc, knižnice, stolíka, baru a väčších kvetín. Nezabudnite sa tiež postarať o údržbu vašej pohovky a kresiel. Vyčistite ich, prípadne vyperte poťahy, alebo si urobte radosť a kúpte si nové, napríklad s vianočným nádychom. Zamyslite sa nad tým, či naozaj všetko, čo je v tejto izbe, potrebujete. Teraz je tá správna doba zbaviť sa zbytočností, ktoré na seba akurát nabaľujú prach a zaberajú miesto.

• Spálňa, detská izba

Podobná situácia ako s obývacou izbou, len je miesto pohovky posteľ. Očistite ju alebo vysajte a navlečte čisté obliečky.

• Kuchyňa

U kuchyne sa vopred rozhodnite, ako veľmi chcete byť dôkladní. Či túžite po stopercentnom poriadku, alebo sa uspokojíte s nie úplne dokonale upratanými skrinkami a poličkami. Čo by ste ale rozhodne nemali zanedbať, je zotretie prachu a špiny z mikrovlnnej rúry, digestora, varnej dosky, drezu, batérie a tiež vyprataní a vyčistení chladničky. Tento spotrebič bude cez sviatky veľmi zaneprázdnený, preto by ste ju mali podľa potreby rozmraziť, zbaviť nepríjemných pachov a vyhodiť všetky prejdené potraviny.

• Dvere, okná a podlahy

Pri dverách utrite aj kľučky, pri oknách začnite najskôr s rámami a parapetami (až potom okenné tabuľky) a podlahy môžete kompletne nechať až úplne na poslednú fázu upratovania. Prípadne podlahy pretrite alebo vysajte provizórne na začiatku upratovania a na konci ešte raz a dôkladne.

 Zapojte celú rodinu

Ak vás v byte žije viac, určite sa o predvianočné upratovanie podeľte. Pokiaľ to situácia umožňuje, povedzte si všetci na rovinu, aká činnosť alebo miestnosť pre upratovanie je pre každého najmenším zlom. Dajte si potom termín, do ktorého je potrebné mať svoje povinnosti hotové.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 16. decembra 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.