Mak je podľa odborníkov pre náš organizmus veľmi zdravý

Zdieľať
mak

Komu by nechutili makové buchty či koláče? Napadlo vás ale, že pri makovom maškrtení robíte zároveň veľmi záslužnú činnosť pre vaše zdravie? Mak je totiž veľmi zdravou pochutinou a obsahuje veľké množstvo najrôznejších zdraviu prospešných látok. Nie nadarmo sa mu v minulosti pripočítali zázračné účinky, napríklad ako si udržať mladosť a sviežosť do neskorého veku.

Liečivé účinky maku

Z hľadiska svojho zloženia je mak bohatým zdrojom najmä najrôznejších minerálnych látok. Obsahuje veľké množstvo vápnika, fosforu, železa, zinku, draslíka, horčíka aj medi. Kombinácia vápnika a fosforu je ideálna pre budovanie kostí, jeho pravidelná konzumácia tak prispieva k prevencii pred vznikom osteoporózy. Zinok je dôležitý pre náš imunitný systém a neurologický vývoj. Vďaka medi sú maková semienka významným pomocníkom pre tvorbu červených krviniek. K ďalším pozitívnym účinkom pravidelnej konzumácie maku patrí aj zníženie krvného tlaku a vzhľadom na vysoký obsah nenasýtených mastných kyselín slúži aj ako prevencia pred vznikom trombózy a embólie, zároveň znižuje hladinu nebezpečného cholesterolu. Okrem bohatého spektra minerálov nájdeme v maku tiež vitamíny, najmä tie skupiny B, ktoré hrajú veľmi dôležitú úlohu v procese metabolizmu. Vďaka vysokému obsahu alkaloidov je prirodzeným pomocníkom pri problémoch s nespavosťou a nervozitou.

Ako si pripraviť makový sirup

Ak nechcete vždy, keď sa rozhodnete využiť úžasné účinky maku, piecť, môžete si veľmi ľahko pripraviť domáci makový sirup. Stačí zmiešať semienka namletého maku s trochou vody a medom. Zmes následne uzavrite do sklenenej nádoby a skladujte v chladničke. Následne stačí konzumovať jednu polievkovú lyžicu tohto zázračného sirupu denne a uvidíte, že čoskoro na svojom zdraví pocítite prvé výsledky. Ďalší spôsob, ako mak jednoducho konzumovať, predstavuje pridať trochu maku do pohára s mliekom a dochutiť medom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané