Majster Milan Lasica († 81) zomrel nečakane: tu je 8 signálov, ktoré telo vyšle pred zlyhaním

Zdieľať
Milan Lasica
ARCHÍVNA SNÍMKA: Komik, herec a spevák Milan Lasica zomrel 18. júla 2021 večer vo veku 81 rokov. Herec odpadol počas interpretácie piesne v bratislavskom Štúdiu L+S a nepodarilo sa ho oživiť. Bratislava, 19. júl 2021. oto: SITA/Branislav Bibel

Slovenskom otriasla náhla smrť obľúbeného herca a komika Milana Lasicu († 81). Odpadol na pódiu, keď mu zrazu zlyhalo srdce a oživiť sa ho už nepodarilo …

Kardiovaskulárne problémy sú u nás pritom najčastejšou príčinou úmrtí. Sledujte týchto 8 varovných príznakov, že s vaším srdcom niečo nie je v poriadku!

Slovenskom otriasla smutná správa o náhlom úmrtí Milana Lasicu. Práve vystupoval na výročnom koncerte orchestra Bratislava Hot Serenaders v Štúdiu L + S. Počas klaňačky po skladbe Ja som optimista skolaboval. Išlo o náhlu srdcovú príhodu. Oživiť sa ho už bohužiaľ nepodarilo.

Pre Denník N potvrdil jeho úmrtí aj jeden z účastníkov bratislavského koncertu. „Bola to náhla porucha srdcového rytmu. Bol som tam a podával som resuscitáciu s kolegami, kým prišla záchranka. Dospieval pesničku Ja som optimista v dobrej forme, bola klaňačka asi dvakrát a zrazu sa pomaly zosunul k zemi. Párkrát sa, vrátil ‚a hýbal očami, ale nezvládol to. Bohužiaľ, je to pravda, „uviedol divák.

Príčinu úmrtia potvrdil aj hlavný patológ Slovenska Michal Palkovič. „So súhlasom jeho najbližšej rodiny môžeme zverejniť, že bol dlhodobo liečený na problémy so srdcom a zomrel na javisku z dôvodu zlyhania srdca,“ uviedol Palkovič, ktorý je riaditeľom sekcie súdneho lekárstva a patologickej anatómie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Vyjadrenie prišlo potom, čo majstrovu smrť začali zneužívať konšpirátori. „Tento prípad sme preskúmali a akýkoľvek súvislosť s očkovaním môžeme jednoznačne vylúčiť. Pán Lasica bol očkovaný 3. februára, „doplnil Palkovič.

Umelca začalo trápiť srdce už v roku 2015. Vtedy bol prevezený do Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb a voperovali mu trojitý bypass. Po náročnom zákroku sa úspešne zotavil.

„Srdcové zlyhanie je stav keď je srdcový sval oslabený a nie je schopný plniť svoju prečerpávacie funkciu, preto krv ktorá by mala byť vypudená smerom ku všetkým orgánov tela sa hromadí v žilovom obehu. Príčiny vzniku srdcového zlyhania môžu byť rôzne a väčšinou vzniká ako pokročilý stav iného kardiovaskulárneho ochorenia, „uvádzajú odborníci z Východoslovenského ústavu kardiovaskulárnych chorôb.

Hoci srdcové zlyhanie je chronickým ochorením, je možné ho efektívne zvládať. Pri manažmentu tohto ochorenia je veľmi dôležité dokázať rozpoznať a kontrolovať jeho príznaky. Národný portál zdravia zverejnil, na ktoré si musíte dávať pozor.

1. Dýchavičnosť

Srdcové zlyhanie môže spôsobiť hromadenie telesné tekutiny v pľúcach, v dôsledku čoho sa človek pri každodenných činnostiach ľahšie zadýcha.

2. Dýchavičnosť v ľahu

Dýchavičnosť môže pacient pociťovať, aj keď leží, a preto môže mať potrebu spať posediačky alebo si pod hlavu podkladať niekoľko vankúšov.

3. Rýchly pulz

V dôsledku zníženej schopnosti srdca pumpovať krv do celého tela a snahe srdce kompenzovať túto zníženú schopnosť sa srdcový tep môže zrýchliť.

4. Strata chuti do jedla

Hromadenie tekutiny v okolí čriev môže ovplyvňovať trávenie a spôsobiť tak stratu chuti do jedla alebo pocit nevoľnosti pri jedení.

5. Únava

Srdcové zlyhanie znamená menej okysličenej krvi v krvnom obehu. Nakoľko je kyslík zdrojom energie pre svaly a tkanivá, ľudia so srdcovým zlyhaním sa oveľa ľahšie unaví aj pri bežnej činnosti počas dňa.

6. Opuchy členkov, nôh a brucha

Hromadenie tekutiny v nohách, členkoch alebo v oblasti brušnej dutiny spôsobuje ich opuch, a preto pacient môže mať pocit, že sú mu topánky a oblečenie tesnejšie.

7. Náhly prírastok na váhe

Pri zhoršovanie stavu srdcového zlyhania môže v dôsledku hromadenia tekutiny v tele dôjsť k prírastku hmotnosti o viac ako dva kilogramy za týždeň.

8. Častejšie močenie

V dôsledku prekrvenia obličiek počas noci dochádza k častejšiemu močenie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané