Majorán ako prvá pomoc pri prechladnutí i migréne!

Zdieľať
Majoránka

Prípravu mnohých pokrmov si bez nej nedokážeme predstaviť. Rovnako dobre nám však majorán môže pomôcť aj pri liečbe najrôznejších neduhov.

Vňať, zberaná ešte pred rozkvetom, obsahuje veľké množstvo éterického oleja, vitamín C, horčiny a triesloviny . Najlepšie účinky má samozrejme čerstvá, ale bez problémov ju možno i usušiť.

Majoránka
https://www.gettyimages.com/

Majorán proti kašľu a nádche

Trápi vás upchatý nos? Nezáleží na tom, aký pôvod vaša nádcha má. Pripravte si majoránkové naparovanie nad odvarom z majoránky (jedna lyžica do dvoch litrov horúcej vody) a vydržte ju inhalovať 15-20 minút. Uvidíte, že sa vám naozaj rýchlo uľaví. Majorán má veľmi príjemnú vôňu – nie je tak agresívny ako častejšie používaný eukalyptus.

Z jednej lyžičky majoránky, preliatej horúcou vodou, si zase ľahko pripravíte chutný a účinný majoránkový čaj . Užívajte ho trikrát denne vždy, keď budete mať kašeľ (nepite ho len 2-3 hodiny pred spaním). A na odretý nos zmiešajte jednu lyžicu veľmi jemne podrvenej majoránky s piatimi lyžicami kvalitnej bravčovej masti. Môžete hneď mazať, nie je potrebné čakať, až sa uvoľnia účinné zložky.

Pripravte si pred spaním poriadne silný majoránkový čaj z jednej lyžice sušenej vňate a šálky horúcej vody. Vypite a bežte spať. Ráno nebude s trochou šťastia po žiadnej chorobe naozaj ani pamiatky.

Majorán pomáha proti migréne a upokojuje nervovú sústavu

Trápi vás stres a úporné bolesti hlavy ? Stretávate sa s migrénou? Proti tomu všetkému vám majoránka dokáže pomôcť – ale nie sama. Stačí vziať rovnaký diel majoránky, koreňa valeriány, levandule, kvetov prvosienky , medovky a ľubovníka a pripraviť si zo všetkých týchto byliniek čaj . Dve lyžičky rovnomerne podrvenej zmesi necháme vylúhovať asi 15 minút. Potom vypijeme. Užívame trikrát denne počas kritických migrénových období … Tento čaj pomáha aj proti nespavosti a úzkosti.

Náš tip: odvar môžete použiť aj na prípravu obkladu na čelo pri akútnom záchvate migrény.

Vďaka majoránke lepšie trávenie

Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo sa majorán tak často pridáva do placiek alebo najrôznejších mäsových zmesí? Nie je to len preto, že sa skvele skĺbia s ich chuťou. Horčiny v majoránke totiž podporujú tvorbu žlče a žalúdočných štiav . Doprajte si ju teda aj k strukovinám,  zemiakom a pod., A ak by ste k nej hľadali ideálneho bylinkového partnera, bol by to rozhodne tymián.

Nezabudnite tiež na to, že čím neskôr ju do pokrmov pridáte, tým lepšie účinky bude na vaše zažívanie mať. A ak často trpíte plynatosťou, nezabudnite tiež na prospešný majoránkový čaj. Ten sa pripravuje z dvoch lyžičiek sušených lístkov, preliatych šálkou horúcej vody. Nechajte 15 minút lúhovať, preceďte a vypite. Môžete užívať tak dlho, ako je potreba.

Je to ideálna bylinka pre ženy

Obvykle ako typicky ženskú bylinku vnímame najmä alchemilku. Ale aj majorán nám dokáže s kadečím pomôcť. Stimuluje činnosť maternice, čo napomáha pri liečbe mnohých gynekologických stavov. Vo vyššej miere by ju nemali užívať len tehotné ženy. Všetkým ostatným pomôže majorán zmierniť kŕče, poteší aj mierne protizápalovými účinkami a v neposlednom rade pôsobí ako mierne analgetikum.

Ľahko si z nej vyrobíte potrebný masážne olejček. Stačí použiť éterický olej, ktorý zmiešate s iným nosným rastlinným olejom (v pomere 50 ml na päť kvapiek) alebo sušenú či čerstvú vňať zaliať kvalitným olivovým alebo iným olejom, nechať 14 dní odstáť v tme a chlade a po precedení používať k masáži podbrušku alebo iných boľavých miest.

Mali by ste vedieť: U dojčiacich matiek dokáže majorán stimulovať tvorbu materského mlieka.

Majorán ako prvá pomoc pre boľavé telo

Verte alebo nie, tieto drobné lístky naozaj dokážu pôsobiť mierne analgeticky. A pochváliť sa navyše môže aj protizápalovými a antibakteriálnymi účinkami. Majoránkové mazanie si navyše v domácich podmienkach vytvoríte naozaj ľahko.

Stačí vziať dve lyžičky drvenej majoránky a zaliať dvoma lyžicami kvalitného alkoholu. Uzavrite do fľaštičky a uložte na temné a tmavé miesto. Po dvoch týždňoch preceďte a majoránkový výluh zmiešajte s ľubovoľným telovým krémom. Túto zmes môžete použiť na ošetrenie namáhaný svalov, boľavých kĺbov a vôbec celkovo uboleného tela.

A pre okamžitú úľavu vám poslúži majoránkový kúpeľ. Do dvoch litrov horúcej vody vhoďte veľkú hrsť majoránky, povarte asi 10 minút a potom sceďte. Pridajte do kúpeľa, do ktorej naložíte celé svoje telo a prehrievajte sa 20-25 minút. Po opustení vane sa okamžite zabaľte do uteráka alebo županu a nechajte majoránku, aby ukázala, čo naozaj vie.

Náš tip: Pre masáž boľavých svalov môžete použiť aj masážny olejček. Pripravte ho podľa návodu vyššie a užívajte si jeho báječne uvoľňujúce účinky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané