Má vaše dieťatko plochú nohu, alebo mu hrozí? Otestujte to.

Zdieľať
Getthumbnail.jpg

Máte podozrenie, že vaše dieťa trpí plochou nohou alebo je ešte vo veku, kedy sa mu nožná klenba ešte len vyvíja? Ako si overiť, v akom je noha stave?

Prinášame vám hneď 3 spôsoby, ako si doma môžete otestovať, či má vaše dieťa správny tvar chodidla. Zameriame sa tiež na prevenciu vzniku plochej nohy a povieme si o dvoch metódach cvičenia, ktoré môžete používať v prípade, že u dieťaťa plochú nohu zistíte.

Getthumbnail.jpg

1. test v kúpeľni

K jednému z najjednoduchších testov patrí napr. Test v kúpeľni. Cieľom tohto testu je získať odtlačok chodidla dieťaťa. Pokiaľ má teda vaše dieťa nožičku ešte mokrú, postavte ho na suchú dlažbu, prejdite sa spolu a sledujte odtlačok jeho nohy.

Hodnotenie kvality odtlačku je popísané nižšie.

2. test s farbou

Ak budete chcieť presnejší odtlačok chodidla, natrite nožičku dieťaťa farbou. Ako vhodné sú vodové farby, temperové farby, či iné farby určené pre prácu s deťmi, ktoré nie sú zdraviu škodlivé. Potom, s dobre natretými chodidlami, postavte dieťa na veľký hárok papiera, popr. nechajte dieťa prejsť cez papier. Týmto testom budete imitovať tzv.Plantogram , ktorý sa bežne profesionálne používa pri vyšetrení funkcie chodidla v ortopedických ordináciách.

3. test so zrkadlom

Pri treťom možnom spôsobe, ako otestovať kvalitu vytvorených klenieb, potrebujete väčšie zrkadlo a akúkoľvek presklenú plochu, ktorá je uložená v horizontálnej rovine aspoň 10 cm nad zemou. Vhodný bude napríklad konferenčný presklený stolík vo vašej obývačke. Dieťa postavte na sklenenú plochu stolíka a pod sklo na zem vložte zrkadlo.Tento spôsob testu bude najpresnejší, lebo v zrkadle uvidíte presný odtlačok chodidla a jeho oporné body. V tomto prípade bude váš konferenčný stolík simulovať tzv.Pedobarograf . Pozor však na možné nepríjemné úrazy pri vykonávaní testu! Berte ohľad na váhu testovanej osoby a maximálna nosnosť sklenenej dosky konferenčného stolíka.

166668421_wide.jpg

hodnotenie testov

Ak dieťa našľapuje na vnútornú stranu nožičky a odtlačok nožičky je skôr široký (bez klasického vykrojenia na vnútornej strane uprostred) ako dlhý (s klasickým vykrojením na vnútornej strane uprostred), pravdepodobne sa bude jednať o plochú nožičku. V takom prípade odporúčame začať cvičenie v podobe proprioceptívnej stimulácie. U detí starších môžete zahájiť cvičenia, ktoré podporia činnosť krátkych svalov chodidla.

Klenba nohy sa tvorí do cca 3 rokov veku dieťaťa. Ak teda test preukáže u vášho dvojročného dieťaťa plochú nohu, netreba zúfať. Naopak, tvar chodidla sa ešte len utvára a obraz plochej nohy je teda pred 3. rokom života dieťaťa fyziologický, úplne normálne. Pred dovŕšením tohto veku je teda predčasné hodnotiť úroveň vytvorenia klenby a prípadne stanoviť diagnózu plochej nohy ( „pes planus“). Pokiaľ má nožička dostatočné množstvo podnetov a podmienky pre svoj zdravý vývoj, vytvorí sa nožná klenba do 3 rokov veku dieťaťa.

proprioceptívna stimulácia

Medzi proprioceptívne stimulácie môžeme radiť chôdzu bosou nohou (popr. V tenkých ponožkách) po rôznych materiáloch. Vo vašom okolí určite nájdete chladnejšiu, hladkú plávajúcu podlahu, chladnú dlažbu alebo teplejší, mäkký koberec. V lete dbajte na to, aby deti chodili bosou nohou po trávniku, v piesku, brodili sa vo vode, chodili po klzkom či hrubom povrchu. Pozor iba na možné nepríjemnosti s bodnutím hmyzom či zranením nožičky na ostrých predmetoch. Proprioceptívna stimulácia je jednoznačne vhodná aj ako prevencia vzniku plochej nohy u detí. Pre správny vývoj nohy je stimulácia chodidla dostatočným množstvom vzruchov (tzv. „Propriocepcie“) bezpodmienečne nutná.

Baby feet

Rehabilitácia plochej nohy

Fyzioterapeutické metódy sú vhodné na nápravu plochej nohy len vtedy, ak vaše dieťa, ktoré má plochú nohu, je vo veku, kedy je schopné spolupracovať a vedome dokáže ovládať jemné pohyby svojho tela. Aké cvičenia teda odporučiť?

  • Aktivitu drobných svalov nohy u väčších detí, ktoré dokážu spolupracovať, možno podporiť tak, že sa dieťa pokúsi priťahovať záprstnú kosť palca a malíčka smerom k pätnej kosti.

Cvičenie v praxi: akoby palec a malíček išli po koľajniciach (v osi oboch pozdĺžnych klenieb) smerom k päte. Ak to robí dieťa správne, uvidíte, ako sa dvíhajú pozdĺžne klenby na strane palca a na strane malíčka.

Chyby pri cvičení: dieťa nesmie pri cvičení krčiť prsty. V takom prípade, by dochádzalo skôr k aktivite svalov, ktoré majú za funkciu ohýbať prsty, a nedochádzalo by k aktivite hlbokých drobných svalov podopierajúcich klenbu.

  • Ďalším je cvičenie podporujúce funkciu svalov, ktoré majú za úlohu správne postavenie palca nohy.

Cvičenie v praxi: predstavujte si, že palcom hýbete do strany. Z počiatku môžete vnútornú stranu nohy od palca smerom k vnútornému členku poškriabať. Tým nastimulujú svaly, ktoré majú neskôr pracovať. Súčasne s pohybom palca do strany dopomôžte palcami rúk.

Toto cvičenie je pohybovo náročnejšie. Pohyb palca nohy môžete porovnať s pohybom palca u ruky. Ak položíte ruku na stôl, ľahko môžete pohnúť palcom do strany. Ide teda o rovnaký pohyb na rukách i nohách, aj keď na nohách v menšej miere.

Účinky pravidelného cvičenia: ak sa vám toto cvičenie podarí, môže jeho pravidelné opakovanie slúžiť ako prevencia vzniku tzv. „Halux valgus“ vbočeného palca.

Baby beine ausstrecken 534220034.jpg

zastarané metódy

Predtým bolo štandardným cvičením pre plochú nohu uchopenie predmetov prstami nôh. V deväťdesiatych rokoch 20. storočia štúdie ukázali, že toto cvičenie nie je vhodné, či skôr môže nohe škodiť. Môže viesť k vzniku tzv. Kladivkových prstov, bez toho aby došlo k podpore nožnej klenby. Zdvíhanie a uchopenie predmetov prstami totiž vykonávajú iné svaly než tie, ktoré majú za úlohu zdvíhať klenbu nohy proti gravitačnej sile Zeme.

  • V žiadnom prípade by sme nemali dieťa stavať a nútiť k chôdzi, ak sa samo v postieľke nepostaví. Neprospievajú mu ani chodítka a hopsadlá, ktoré bránia prirodzenému vývoju svalov a väzov končatín.
  • Druhým problémom je detská obuv . Topánočky musia byť členkové a mali by mať pevnú podrážku s pevnou pätou. Roztomilé látkové papučky so zvieratkami tak narobia oveľa viac škody ako úžitku.Deťom by sme mali kupovať topánky o 10 až 15 mm väčšie aby noha mala odval. Deti majú v rastovej fáze mäkké, pružné kosti, preto nie sú tak citlivé na nedostatočný priestor v obuvi a noha sa ľahšie deformuje.

    Najvhodnejšia obuv má správne zhotovenú stielku  s voľnou priestrannou špicou. Materiál by mal byť ľahký, vzdušný a poddajný.

    Tretím faktorom, ktorý sa spolupodieľa na vzniku plochej nohy, je nadmerná hmotnosť dieťaťa, zlá výživa a celkové oslabenie. Rolu hrá aj genetický vplyv a tiež zhubný nedostatok vhodného pohybu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané