Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Má vaše dieťa problém s násobilkou? Vďaka tejto tabuľke už nebude:

reklama:
Fb 76.jpg

Matematika je celosvetovo jedným z najmenej obľúbených školských predmetov, a to nielen na škole základné, ale aj stredné či vysoké. Zároveň je oprávnene považovaná tiež za predmet náročný, ale pre život veľmi dôležitý. Matematika totiž zďaleka nie je len o sčítaní, delenie či rysovanie, je jedným z predmetov, ktorý učí deti myslieť a analyzovať.

Problém menom malá násobilka

Potom, čo deti zvládnu sčítanie a odčítanie, prichádza na rad ďalší zo základných matematických zručností, ktorá je veľmi dôležitá pre každodenný život, násobenie, alebo presnejšie takzvaná malá násobilka. Zvyčajne sa ju deti učia v tretej triede základnej školy a pre mnohých býva tak trochu problémom či strašiakom. Z tohto dôvodu tak veľa z nich potom musí doma, často aj so svojimi trochu zúfalými rodičmi, nad tabuľkou malé násobilky tráviť veľké množstvo času, víkendy nevynímajúc. Možno vám to síce v škole nepovedali, ale existuje hneď niekoľko spôsobov, ktoré vašim potomkom môžu s osvojením si malé násobilky účinne pomôcť. Jedným z veľmi rýchlych a efektívnych je tak zvaná Pytagorova tabuľka.

01 16.jpg

Prečo Pytagorova tabuľka?

Meno antického matematika Pythagora si iste z hodín matematiky pamätáte, s najväčšou pravdepodobnosťou ale nie v súvislosti s Pytagorova tabuľkou, ale s Pytagorovej vetou. Tá je jednou zo základných pomôcok pre pravouhlý trojuholník a hovorí, že obsah štvorca zostrojeného nad preponou ľubovoľného pravouhlého trojuholníka sa rovná súčtu obsahov štvorcov nad oboma jeho odvesnami. Možno sa ti talentovanejší z vás počas svojich štúdií tiež zúčastnili matematickej súťaže s názvom Pythagoriáda.

Princíp Pytagorovej tabuľky

Pytagorova tabuľka ako praktická pomôcka pre výučbu malé násobilky sa u nás využíva najmä v v Montessori školách, ktoré kladú väčší dôraz na problémové učenie než školy klasické. Ako táto tabuľka vyzerá? Pytagorova tabuľka sa skladá z desiatich riadkov a desiatich stĺpcov, pričom prvý riadok a prvý stĺpček obsahujú len čísla od jednej do desať, teda tie, ktoré sú pre malú násobilku potreba. Znázorňuje všetky operácie malé násobilky, kedy stačí prsty prejsť napríklad na treťom stĺpci a piatom riadku a ich prieniku zodpovedá v tabuľke číslo 15, čo je výsledok matematické operácie 3 x 5. Tabuľka je tak skvelým pomocníkom napríklad pre kontrolu domácich úloh, kedy deti len prstami prechádzajú po číslach, ktorá mali násobiť, a číslo, na ktorom sa prsty stretnú, je správnym výsledkom. Ďalšie použitie Pytagorovej tabuľky súvisí s číslami v jeho uhlopriečke, teda 1, 2, 9, 16, 25, 36, 49, 64 a 81, ktoré zodpovedajú operáciám 1 x 1, 2 x 2, 3 x 3 a podobne čiže tiež umocňovanie, teda 2 2 = 4, 3 2 = 9 a tak ďalej.

02 7.jpg

Kde tabuľku nájsť?

Na internete nájdete veľkú ponuku najrôznejších Pythagorových tabuliek, najrôznejšie verzie, papierové či drevené predávajú tiež obchody so školskými pomôckami. Lepšie a zábavnejšie riešenie ale je, keď si s deťmi doma vyrobíte vašu vlastnú tabuľku, pretože už samotná jej výroba bude zároveň nenápadným precvičením násobilky.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 22. septembra 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.