Má vaše dieťa problém s násobilkou? Vďaka tejto tabuľke už nebude:

Zdieľať
Fb 76.jpg

Matematika je celosvetovo jedným z najmenej obľúbených školských predmetov, a to nielen na škole základné, ale aj stredné či vysoké. Zároveň je oprávnene považovaná tiež za predmet náročný, ale pre život veľmi dôležitý. Matematika totiž zďaleka nie je len o sčítaní, delenie či rysovanie, je jedným z predmetov, ktorý učí deti myslieť a analyzovať.

Problém menom malá násobilka

Potom, čo deti zvládnu sčítanie a odčítanie, prichádza na rad ďalší zo základných matematických zručností, ktorá je veľmi dôležitá pre každodenný život, násobenie, alebo presnejšie takzvaná malá násobilka. Zvyčajne sa ju deti učia v tretej triede základnej školy a pre mnohých býva tak trochu problémom či strašiakom. Z tohto dôvodu tak veľa z nich potom musí doma, často aj so svojimi trochu zúfalými rodičmi, nad tabuľkou malé násobilky tráviť veľké množstvo času, víkendy nevynímajúc. Možno vám to síce v škole nepovedali, ale existuje hneď niekoľko spôsobov, ktoré vašim potomkom môžu s osvojením si malé násobilky účinne pomôcť. Jedným z veľmi rýchlych a efektívnych je tak zvaná Pytagorova tabuľka.

01 16.jpg

Prečo Pytagorova tabuľka?

Meno antického matematika Pythagora si iste z hodín matematiky pamätáte, s najväčšou pravdepodobnosťou ale nie v súvislosti s Pytagorova tabuľkou, ale s Pytagorovej vetou. Tá je jednou zo základných pomôcok pre pravouhlý trojuholník a hovorí, že obsah štvorca zostrojeného nad preponou ľubovoľného pravouhlého trojuholníka sa rovná súčtu obsahov štvorcov nad oboma jeho odvesnami. Možno sa ti talentovanejší z vás počas svojich štúdií tiež zúčastnili matematickej súťaže s názvom Pythagoriáda.

Princíp Pytagorovej tabuľky

Pytagorova tabuľka ako praktická pomôcka pre výučbu malé násobilky sa u nás využíva najmä v v Montessori školách, ktoré kladú väčší dôraz na problémové učenie než školy klasické. Ako táto tabuľka vyzerá? Pytagorova tabuľka sa skladá z desiatich riadkov a desiatich stĺpcov, pričom prvý riadok a prvý stĺpček obsahujú len čísla od jednej do desať, teda tie, ktoré sú pre malú násobilku potreba. Znázorňuje všetky operácie malé násobilky, kedy stačí prsty prejsť napríklad na treťom stĺpci a piatom riadku a ich prieniku zodpovedá v tabuľke číslo 15, čo je výsledok matematické operácie 3 x 5. Tabuľka je tak skvelým pomocníkom napríklad pre kontrolu domácich úloh, kedy deti len prstami prechádzajú po číslach, ktorá mali násobiť, a číslo, na ktorom sa prsty stretnú, je správnym výsledkom. Ďalšie použitie Pytagorovej tabuľky súvisí s číslami v jeho uhlopriečke, teda 1, 2, 9, 16, 25, 36, 49, 64 a 81, ktoré zodpovedajú operáciám 1 x 1, 2 x 2, 3 x 3 a podobne čiže tiež umocňovanie, teda 2 2 = 4, 3 2 = 9 a tak ďalej.

02 7.jpg

Kde tabuľku nájsť?

Na internete nájdete veľkú ponuku najrôznejších Pythagorových tabuliek, najrôznejšie verzie, papierové či drevené predávajú tiež obchody so školskými pomôckami. Lepšie a zábavnejšie riešenie ale je, keď si s deťmi doma vyrobíte vašu vlastnú tabuľku, pretože už samotná jej výroba bude zároveň nenápadným precvičením násobilky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané