Čo je vôbec klinček?
Stromy klinčekov pochádzajú z tropických oblastí, ako je Indonézia a mnoho ďalších rovníkových krajín.
Klinčeky sú aromatické puky vždyzeleného stromu, ktorý musí byť starší ako 5 rokov na produkciu kvetov. Puky sa zberajú v priebehu rastu a potom sa sušia. Klinček môže byť používaný v klasickej podobe alebo vo forme prášku či esenciálneho oleja.
Nutričné vlastnosti
Klinček má vysoký obsah draslíka, železa, mangánu, horčíka a selénu. Je tiež dobrým zdrojom vitamínov A, K, B6, B1, C a beta-karoténu. Klinčeky sa už dlhé roky používajú pri:
- kašeľ a infekcia horných dýchacích ciest
- podpora trávenia
- orálne ochorenie (napr. zápal ďasien a paradentóza)
- bolesti zubov
- posilnenie imunitného systému
- bolesť hlavy
- nadmerná plynatosť a nadúvanie (klinček pôsobí proti nadúvaniu)
- artritída a boľavé svaly (klinčekový olej aplikovaný na kožu zvyšuje prietok krvi, takže pokožka je teplá)
Na čo si dať pozor?
Klinček môže interagovať s antikoagulačnými a protidoštičkovými liekmi, pretože eugenol, ktorý obsahuje, spomaľuje zrážanie krvi. Nepožívajte veľké množstvo klinčekového oleja deň alebo dva pred operáciou. Pokiaľ klinčekový esenciálny olej dostatočne nezriedite, môže kvôli jeho veľkej účinnosti spôsobovať pálenie kože a v niektorých prípadoch aj poškodenie tkaniva.
Kombinácia alpy s klinčekmi
Tento článok pojednáva o skvelom tipe, ako si vyrobiť domácu kombináciu alpy s klinčekmi. Túto zmes veľa ľudí používa pri nepríjemnom kašli. Naše babičky už klinčeky používali pri problémoch so zubami, preto je táto zmes dobrá pri liečbe paradontózy alebo kloktaním po vytrhnutí zuba.
Ako si doma túto kombináciu vyrobiť?
Stačí do dvoch decilitrov alpy namočiť 20-25 kúskov klinčekov, ktoré tu necháte lúhovať aspoň 24 hodín, najlepšie však dva týždne. Ďalej sa používa ako kloktadlo alebo pri bolestiach kĺbov môžete vatovými tampónmi potierať bolestivé miesta, ako napríklad kolená.