Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Lúčna dermatitída ? Liečba a prevencia

reklama:
Potom ide zrejme o alergickú reakciu, ktorá sa môže prejaviť zvlášť u ľudí, ktorí už majú skúsenosti s alergiou na pele, teda sennou nádchou.

Čo je lúčna dermatitída?

Ide o vyrážku spôsobenú niektorými druhmi tráv a iných rastlín, ktoré v spojení s UV žiarením vyvolávajú tieto druhy alergických reakcií . Dlhé hojenie a najmä dlhodobo trvajúce farebné zmeny na koži sú u tejto vyrážky typické.

Meadow flowers_10y_420x315.jpg

Liečba a prevencia

Účinnou prevenciou sú v tomto prípade len dlhé nohavice. Najlepšou variantou je úplne sa pri tejto alergii vyhýbať trávnatým plochám s evidentne neudržovanou a prerastenou trávou, alebo sa do týchto miest vypravovať chránení vysokými čižmami a dlhými nohavicami.

Rýchlejšiemu hojeniu pomáha včasná liečba miestnymi kortikoidnými prípravky(roztoky, mlieka, krémy), ktoré môže predpísať na základe vyšetrenia kožný lekár. Bez lekárskeho predpisu tieto prípravky dostupné nie sú.

Podobnosť so žihľavkou

Žihľavka je kožné ochorenie prejavujúce sa výsevom svrbivých púčikov. Koprivkové prejavy spravidla vznikajú po kontakte s fyzikálnym činiteľom či alergénom. Mizne do 24 hodín, kedy sa hojí úplným obnovením kožného povrchu bez vzniku jaziev. Žihľavka najčastejšie postihuje dospievajúcich a mladých dospelých. Príčina žihľavky môže byť neznáma (idiopatická), imunologická či neimunologická. Alergény sú najmä- potraviny, latex, kovy. Na zhoršenie žihľavkových prejavov sa môže značnou mierou podieľať aj psychický stres.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 9. júna 2016

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.