Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Lucidné snívanie. Čo ho spôsobuje a ako si ho vyvolať

reklama:
spánok
spánokwww.freepik.com

O tom, čo sú to lucidné sny a čo počas nich človek zažíva, príliš veľa ľudí nevie. Poďme si o nich niečo povedať.

Lucidnému snívaniu sa tiež inak hovorí bdelý či vedomý spánok. Je to z toho dôvodu, že počas tohto stavu si spiaci človek uvedomuje, že spí a že sa ocitá vo sne. Práve toto vedomie mu dáva možnosť sa vo sne vedome a bez akéhokoľvek obmedzenia pohybovať a dokonca aj rozhodovať. Pokiaľ si stále nedokážete predstaviť, čo to také lucidné snívanie znamená, skúste si predstaviť, že sa vo svojom vlastnom sne prebudíte.

Vedci z inštitútu Maxa Planca vykonali jednoduchý výskum na túto tému, počas ktorého respondentov rozdelili podľa toho, ako často sa u nich lucidné snívanie objavuje. Potom účastníkom urobili za pomoci magnetickej rezonancie scan mozgu, vďaka ktorému došli k záveru, že tí ľudia, u ktorých sa lucidné snívanie objavuje veľmi často, majú aktívnejšiu oblasť mozgu zvanú prefortálny kortex. Táto časť mozgu sa nachádza za našimi očami a čelom a zodpovedá za naše sústredenie, chápanie, spomínanie, rozhodovanie a aj zapamätanie. Dokonca práve táto časť nášho mozgu riadi sociálne správanie.

Na lucidnom snívaní je tiež zaujímavý fakt, že si ho môžeme sami privolať a začať ho ovládať. Na začiatok je dôležité naučiť sa zapamätávať si sny, ktoré sa nám počas noci zdajú. Ďalej si počas dňa vždy na chvíľu urobte prestávku a skúste precítiť moment, v ktorom sa práve nachádzate. Ďalším trikom, ako si lucidné snívanie privolať, je ten, že sa skúsite pozrieť počas sna na vašu ruku či do zrkadla. Spravidla sa totiž v snoch náš odraz v zrkadle deformuje a to isté platí, aj keď sa chceme pozrieť na akúkoľvek časť nášho tela.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 12. mája 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.