Lucidné snívanie. Čo ho spôsobuje a ako si ho vyvolať

Zdieľať
spánok

O tom, čo sú to lucidné sny a čo počas nich človek zažíva, príliš veľa ľudí nevie. Poďme si o nich niečo povedať.

Lucidnému snívaniu sa tiež inak hovorí bdelý či vedomý spánok. Je to z toho dôvodu, že počas tohto stavu si spiaci človek uvedomuje, že spí a že sa ocitá vo sne. Práve toto vedomie mu dáva možnosť sa vo sne vedome a bez akéhokoľvek obmedzenia pohybovať a dokonca aj rozhodovať. Pokiaľ si stále nedokážete predstaviť, čo to také lucidné snívanie znamená, skúste si predstaviť, že sa vo svojom vlastnom sne prebudíte.

Vedci z inštitútu Maxa Planca vykonali jednoduchý výskum na túto tému, počas ktorého respondentov rozdelili podľa toho, ako často sa u nich lucidné snívanie objavuje. Potom účastníkom urobili za pomoci magnetickej rezonancie scan mozgu, vďaka ktorému došli k záveru, že tí ľudia, u ktorých sa lucidné snívanie objavuje veľmi často, majú aktívnejšiu oblasť mozgu zvanú prefortálny kortex. Táto časť mozgu sa nachádza za našimi očami a čelom a zodpovedá za naše sústredenie, chápanie, spomínanie, rozhodovanie a aj zapamätanie. Dokonca práve táto časť nášho mozgu riadi sociálne správanie.

Na lucidnom snívaní je tiež zaujímavý fakt, že si ho môžeme sami privolať a začať ho ovládať. Na začiatok je dôležité naučiť sa zapamätávať si sny, ktoré sa nám počas noci zdajú. Ďalej si počas dňa vždy na chvíľu urobte prestávku a skúste precítiť moment, v ktorom sa práve nachádzate. Ďalším trikom, ako si lucidné snívanie privolať, je ten, že sa skúsite pozrieť počas sna na vašu ruku či do zrkadla. Spravidla sa totiž v snoch náš odraz v zrkadle deformuje a to isté platí, aj keď sa chceme pozrieť na akúkoľvek časť nášho tela.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané