K letu neodmysliteľne patria aj l búrky. Len ťažko sa dajú predvídať, a tak nás často vedia prekvapiť aj počas túry. Ako taká búrka „z tepla“ vzniká a prečo určite nie je dobrý nápad sa pred ňou skryť v jaskyni, nám prezradil skúsený lovec búrok.
Nevyspytateľné búrky počas leta vznikajú na celom území Slovenska. V jednom okamihu je obloha bez mráčika a v ďalšom sa spustí lejak ako z krhly. „Hlavný dôvod vzniku búrky je vysoká teplota, vlhkosť vzduchu a konvekcia čiže nerovnomerné ohrievanie zemského povrchu. Ročne je najviac búrok na juhu stredného Slovenska a časti východného Slovenska, „vysvetlil nám lovec búrok a člen združenia nadšencov extrémneho počasia Severe Weather Slovakia Jakub Mornar.
Na našom území sa vyskytuje niekoľko typov búrok, od klasických konvekčných cez líniové až po supercelárne. „Medzi najnebezpečnejšie búrky patria supercelárne búrky, pretože majú dlhú životnosť, silnú bleskovú aktivitu, sú sprevádzané silnými prívalovými zrážkami, často aj krúpami a dokážu produkovať tornáda,“ povedal len 18-ročný nadšenec s tým, že búrky sú nepredvídateľné a ich intenzita sa dá iba odhadovať.
Najnebezpečnejšie na búrke sú rozhodne blesky. Sú to elektrické výboje spôsobené nabitými kladnými a zápornými elektrónmi, ktoré sa pri zrážke vytvárajú. Každý blesk je výnimočný a niečím špecifický. Poznáme blesky medzi oblakmi a bleskami, ktoré mlátia do zeme. Práve tie blesky, čo mlátia do zeme, sú menej časté, ale o to viac silnejšie a nebezpečné. Ak zbadáme na oblohe blesk, vieme veľmi ľahko vypočítať, ako ďaleko je od nás búrka. Stačí, keď budeme počítať čas medzi tým, ako zbadáme blesk a budeme počuť hrom. „Platí pravidlo, že jedna sekunda je zhruba 330 metrov, takže 3 sekundy sú zhruba 1 km. Ak napočítate menej ako 15-20 sekúnd, búrka je blízko a ste v nebezpečenstve. Rovnako platí aj pravidlo, že 30 min. po poslednom údere blesku by ste mali zostať ešte v úkryte, „upozornil Mornar.
Kam sa skryť, keď Vás zastihne búrka počas túry?
Čo je však vhodný úkryt? Keď v diaľke uvidíme, že sa blíži búrka, v túre určite netreba pokračovať, ale čo v najkratšom čase zostúpiť dole. Ideálne je, ak máme na blízko chatu a môžeme búrku prečkať v nej. Horšie je, ak blízko chata nie je. „Ak nás búrka predsa len zasiahne a nablízku nie je žiadna chata, nesnažíme sa ukryť do jaskyne, pretože úder blesku by ju mohol zavaliť, alebo statická elektrina by nás v nej mohla zabiť. V hlbokom lese sa snažíme byť čo najďalej od stromov, dáme si pod nohy niečo nevodivé, napríklad batoh, a čupneme si. Takto treba prečkať celú búrku. Platí pravidlo, že je potrebné sa držať čo najďalej od stromov a vysokých predmetov. Ak sa nachádzame na voľnom priestranstve, treba dať všetky vodivé veci do batohu a vzdialiť sa od neho aspoň 50 metrov a čupnúť si, najlepšie do priehlbiny, „radí skúsený lovec búrok.
Okrem búrok sa Mornar venuje aj celkovému vývoju počasia, predpovediam a štúdiu klimatických zmien či procesov. Dnes sa počasie správa naozaj extrémne, sledujeme veľké výkyvy teplôt, pomaly sa vytrácajú prechodné ročné obdobia, svet trápia záplavy, hurikány či masívne požiare. Expert tvrdí, že ide o prirodzený vývin planéty. „Z minulosti vieme, že Zem má určité cykly, ktoré sa striedajú, ako doba ľadová a tak ďalej. Ale áno, je pravda, že všetky tieto zmeny si z toho najväčšieho hľadiska zapríčiňujeme my ľudia globálnym otepľovaním. Extrémy ako hurikány, povodne, požiare tu boli a vždy budú, ale budú sa vyskytovať čoraz častejšie a silnejšie. Naša krajina sa nachádza v miernom pásme, takže tu pozorujeme 4 ročné obdobia. Časom sa však môže stať, že už budeme poznať len leto a zimu, ale to nám v najbližšom období nehrozí, si myslím, „zhodnotil na záver a dodal, že najväčším globálnym problémom, čo sa týka počasia je ohrievanie celej planéty a s tým súvisiace postupné topenie ľadovcov, čo spôsobuje zdvíhanie hladín oceánov.
Kto je to lovec búrok a čo robí?
Lovec búrok je človek, ktorý sa zaujíma o búrky. Môže to byť profesionál, ale aj amatér. Lovcom môže byť prakticky každý, stačí, keď sa nebojí búrky a má so sebou foťák. „My lovci vyhľadávame hlavne búrky so silnou bleskovou aktivitou, pretože odtiaľ vznikajú najlepšie fotky. Vždy pred výjazdom sledujeme, ako sa búrka vyvíja, či slabne, alebo naopak silnie. Búrky so silnými zrážkami nie sú tiež najlepšie, pretože vtedy blesky vidieť len veľmi zriedka. Najlepšie sú nočné búrky, na ktoré čakáme aj niekoľko hodín dopredu, a pritom môžu byť ešte v inom štáte. Výhodou nočných búrok je to, že záblesky už často vidieť 100-200 kilometrov ďaleko, „povedal nám lovec búrok Jakub Mornar.
Nie vždy sa však „lov“ skončí úspechom. „Samozrejme, stáva sa nám aj to, že zo super vyzerajúcej búrky odchádzame naprázdno a sklamaní, že nemáme žiadny záber. Nikdy nie je nejaké správne miesto, kam sa máme postaviť a čakať. Búrka je nevyspytateľná, takže my cestujeme za ňou v autách, nie ona za nami. Niekedy vieme vystriedať aj tri miesta na fotenie počas búrky, „vysvetlil Mornar
Keď sa zadarí, odchádzajú však s jedinečnými úlovkami. „Asi najdesivejší úkaz, čo sa nám Severe Weather Slovakia podarilo odfotiť, bola fotka môjho kolegu Tomáša , ktorý odfotil rozvetvený blesk medzi stožiarom Andreja Danka a ním,“ dodal búrkový nadšenec s tým, že jeho sen by bol s tímom vycestovať do USA na známu „Tornado Alley“ a zažiť poriadne supercelárnu búrku s tornádami.