Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Lockdown na Slovensku bude dva týždne, zaočkovaní nebudú mať výhody (video)

reklama:
Predseda vlády SR Eduard Heger
Predseda vlády SR Eduard Heger (vpravo) počas príchodu na rokovanie 43. schôdze vlády SR. Bratislava, 24. november 2021.Foto: SITA/Branislav Bibel

Vláda v stredu rokovala o sprísnení opatrení proti koronavírusu, keďže situácia na Slovensku sa dramaticky zhoršuje. Schválila lockdown na dva týždne s tým, že zaočkovaní nebudú mať výhody„Všetci dúfame, že sa tá situácia zlepší,“ povedal minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) s tým, že po dvoch týždňoch sa situácia opäť prehodnotí a ak sa zlepší, zaočkovaní by mali mať výhody.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Testovanie vo firmách

Firmy sa pri testovaní svojich zamestnancov budú riadiť manuálom Ministerstva hospodárstva SR. Vláda totiž v stredu uložila ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi úlohu vydať manuál pre zamestnávateľov na vykonanie povinného testovania zamestnancov v prevádzkach podnikov na ochorenie COVID-19. Kabinet taktiež uložil ministrovi zdravotníctva stanoviť maximálnu regulovanú cenu antigénových testov vo výške 5 eur vrátane DPH a ministrovi financií zabezpečiť zamestnávateľom finančné prostriedky na preplatenie testovania.

Ako po rokovaní vlády priblížil Sulík, tí zamestnanci, ktorí nie sú zaočkovaní alebo neprekonali ochorenie COVID-19, budú musieť byť testovaní, a to formou antigénnych samotestov každých sedem dní. Ak sa pritom situácia nezlepší, je možnosť, že sa uvedený interval skráti. „Uvidíme, ako sa bude situácia vyvíjať, túto možnosť si necháme otvorenú,“ skonštatoval Sulík.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Firmy si budú testy kupovať v lekárňach, štát im prostredníctvom rezortu hospodárstva preplatí päť eur za test a jedno euro za manipuláciu a prípadnú kontrolu„V januári dajú žiadosť a budeme sa to snažiť veľmi rýchlo preplácať,“ spresnil minister. Podľa Sulíka by pritom mohol proces fungovať tak, že zamestnávateľ určí jednu poverenú osobu, pred ktorou sa budú zamestnanci samotestovať. Vydávanie prípadných osvedčení ešte budú dolaďovať.

Testovanie by malo podľa aktuálnych údajov prebiehať do konca roka, teda nasledujúcich 5 týždňov a odštartovať najbližší pondelok.

Čo navrhovalo konzílium odborníkov?

Konzílium odborníkov navrhovalo prijať nové epidemické opatrenia na národnej úrovni, a teda vo všetkých okresoch Slovenska bez rozdielu farby v rámci COVID automatu. Obmedzenia navrhovali pre všetkých občanov na obdobie troch týždňov. Uviedli to vo svojom stanovisku vzhľadom na fakt, že epidemická situácia je kritická a dosahuje úroveň humanitárnej krízy.

Odborníci pripomenuli, že chorobnosť na COVID-19 je vyššia ako na vrchole druhej vlny pandémie a nemocnice kolabujú. Nie sú schopné poskytovať zdravotnú starostlivosť nielen pacientom s ochorením COVID-19, ale ani pacientom s inými ochoreniami.

Odborníci z konzília preto navrhovali, aby sa obmedzil pohyb obyvateľov na cestu do a z práce v režime OTP. Zamestnanci, ktorí nemôžu pracovať z domu, sú neočkovaní a ochorenie COVID-19 neprekonali, by sa mali testovať dvakrát týždenne. Povolená okrem toho mala byť už len cesta do prevádzok a služieb nevyhnutných pre život.

Tiež navrhovali prerušiť prezenčnú výučbu na obdobie od 25. novembra do 3. decembra 2021 pre žiakov druhého stupňa základných škôl, stredných a vysokých škôl. Zachovať sa mala len prezenčná výučba na prvom stupni základných škôl a v materských školách. Zrušiť chceli aj všetky mimoškolské aktivity detí.

Po zlepšení situácie by sa mali začať uvoľňovať opatrenia hlavne pre zaočkovaných občanov a tých, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali. V záujme ochrany zdravia, ľudských životov a zlepšenia situácie v zdravotníckych zariadeniach je podľa odborníkov nevyhnutné naďalej zvyšovať zaočkovanosť obyvateľov. „Uvedomujeme si, že nami navrhované opatrenia budú účinné len vtedy, ak ich budeme všetci dodržiavať. Záleží na každom z nás,” dodalo konzílium.

Kritická hranica hospitalizovaných

Hlavný hygienik SR Ján Mikas sa s názorom konzília odborníkov, ktorí navrhujú tvrdý lockdown, stotožňuje. Potvrdil to pred stredajším zasadnutím vlády.

Návrh konzília považuje Mikas za dostatočne tvrdý, sľubuje si od neho sploštenie krivky nárastu nových prípadov koronavírusovej infekcie. Pripomenul, že sme dosiahli hranicu 3200 hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19, ktorá je stanovená aj v COVID automate ako hranica pre zvažovanie celoplošného lockdownu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) po rokovaní vlády prisľúbil pomoc aj pre živnostníkov, ktorá by mala byť opäť naviazaná na výšku poklesu obratu. Detaily by mal prezentovať v najbližších dňoch

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Remišová sa „bije“ za očkovaných

Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová hlasovala na stredajšom rokovaní vlády proti lockdownu, ktorý navrhlo konzílium odborníkov. Remišová tvrdí, že koaliční partneri tak v rámci nových opatrení hádžu všetkých zodpovedných ľudí, ktorí sa nechali zaočkovať proti ochoreniu COVID-19, cez palubu. V prijatých opatreniach nevidí navyše žiadnu motiváciu pre ostatných, aby sa zaočkovať dali.

Pre stranu Za ľudí bolo podľa Remišovej vždy dôležité presadzovať dlhodobé systematické riešenie pandemickej situácie. Lockdown však podľa nej nie je riešenie, ktoré zabráni utrpeniu v nemocniciach alebo obetiam, ale ho iba odsúva o niekoľko mesiacov.

„Jeho jediným cieľom je uľahčiť momentálnu situáciu preťaženým nemocniciam. Podobný scenár vidno v celej Európe. Tí, ktorí boli najlepší, sú teraz na tom zle a naopak, podobné opatrenia ako Slovensko dnes rieši Rakúsko, Nemecko, Holandsko či Česká republika,” tvrdí Remišová. Jediným spôsobom, ako zabrániť aj ďalším vlnám pandémie je očkovanie, ktoré strana Za ľudí vždy podporovala.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Preto akékoľvek navrhované opatrenia musia byť zároveň motiváciou k očkovaniu, inak sú z dlhodobého hľadiska neúčinné. Zároveň musia podľa Remišovej opatrenia zjednodušovať život tým, ktorí sú chránení očkovaním.

„Skúsenosti zo zahraničia potvrdili, že najväčší motivačný efekt k zaočkovaniu sa je pre nerozhodnutých občanov práve nastavenie opatrení v prospech ľudí chránených očkovaním a dobrá dostupnosť očkovania. Hoci to robíme ako jediný partner v koalícii, teraz aj v budúcnosti sa budeme zastávať očkovaných tak, aby bol pre nich život jednoduchší. Pretože sú to práve oni, ktorí chránia nemocnice a chránia pracovné miesta,” dodala Remišová.

V strane Za ľudí sa budú preto podľa jej slov v súčasnosti a v budúcnosti zastávať očkovaných tak, aby bol pre nich život jednoduchší.

Povinné očkovanie starších ľudí

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) pred rokovaním vlády povedal, že lockdown je jediná zodpovedná možnosť a všetko ostatné je populizmus. Iná alternatíva podľa neho nie je. Naď doplnil, že si vie predstaviť výnimky z opatrení, ale len pre očkovaných. Záleží to však od toho, aké riešenie predloží kabinetu minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO). Zároveň potvrdil, že bude hlasovať za to, čo Lengvarský predloží.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Epidemiologička z Ústavu epidemiológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Alexandra Bražinová si myslí, že tvrdý lockdown je potrebný, ideálne by bolo aj povinné očkovanie starších vekových skupín.

„Myslím, že vzhľadom na nepriaznivú epidemickú situáciu a kritický stav v nemocniciach je momentálne potrebný tvrdý lockdown pre všetkých,” uviedla pre agentúru SITA. Podľa jej slov je však zároveň potrebné urobiť všetko pre rýchle zvyšovanie zaočkovanosti. Treba tiež nastaviť opatrenia, ktoré prídu po lockdowne tak, aby výrazne zvýhodňovali zaočkovaných v slobode pohybu.

Premiér Heger v pondelok 22. novembra pred koaličnou radou v tlačovej správe informoval, že nechce hazardovať so životmi zaočkovaných či nezaočkovaných, preto sa intenzívne zaoberá možnosťou trojtýždňového lockdownu pre všetkých obyvateľov, ako to navrhuje navrhuje Ministerstvo zdravotníctva SR a konzílium odborníkov.

Zdroj: WEBNOVINY.sk

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Frenky
Autor Dátum 24. novembra 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.