Listy skorocelu hoja aj posilňujú

Zdieľať
Plantago major.jpg

Skorocel prospieva nielen pri prechladnutí, ale vďaka obsahu komplexu prospešných látok je to celková posila tela

Hojí dýchacie cesty, žalúdok aj pleť, prečisťuje pečeň, pomáha znižovať cukor v krvi.

Plantago major.jpg

V niektorých výsadbách sa odstraňuje ako burina, avšak ak ho v prírodnom trávniku či trvalkovom záhone necháme rast, dobre nám poslúži. Skorocel kopijovitý ( Plantago lanceolata ) aj skorocel väčší ( Plantago major ) patrí medzi významné liečivé rastliny.

Skorocelový čaj

Mladé listy skorocelu môžeme konzumovať aj v šalátoch, omáčkach, dusených zmesiach, smoothie, bylinkovom tvarohu. Veľmi mladé listy možno konzumovať celé. Jedlé a chutné sú aj puky a pre liečivé účinky možno zbierať aj semená. Tie sú výborným prírodným prostriedkom na prečistenie čriev, pôsobia proti zápche, hoja žalúdok a pomáhajú znižovať hladinu krvného cukru aj regenerovať pečeň.

Čaj aj šťava

37266515_212389419465402_3719271838149246976_n.jpg

Nálev z skorocelových listov uľavuje pri kašli a nachladnutí, hojí sliznice ako dýchacích, tak tráviacich ciest. Užívame nálev z lyžice listov na šálku vody trikrát denne. Listy na sušenie sa zbierajú od mája do augusta. Ich prospešné účinky môžeme využiť nielen v čaji, ale aj v sirupe, výborná je aj čerstvá vylisovaná šťava, ktorú užívame po lyžiciach niekoľkokrát denne.

Skorocelový obklad
Na drobné odreniny, popáleniny alebo štípance môžeme priložiť roztlačený list – vďaka chlorofylu a ďalším látkam pôsobí dezinfekčne, hojivo a utíši svrbenie. Obklad namočený v odvare z skorocelových listov zase poslúži pri zápaloch spojiviek. Listy obsahujú hojivé slizy, triesloviny, horčiny, flavonoidy, glykozidy, vitamíny, minerály a ďalšie cenné látky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané