Lipové kvety by nemali chýbať v žiadnej prírodnej lekárničke. Pripraviť z nich možno nielen čaj, ale napríklad aj lipový sirup.
Kvety obsahujú triesloviny, flavonoidy, polysacharidy a ďalšie účinné látky. Liečivé kvety zbierame z lipy srdcovitej / malolistej (Tilia cordata) a lipy veľkolistej (Tilia platyphyllos) , okrasné lipy nie sú pre zber vhodné. Lipa sa tiež stala symbolom Slovanov, už starí Kelti považovali lipu za miesto, kde sa sústredí sily dobra a chráni nás pred zlom a temnotou. Navyše im učarovala svojou dlhovekosťou, mohutnosťou a schopnosťou liečiť.
Lipové kvety sa zbierajú hneď po rozkvete , najlepšie v čase, keď nie sú ešte úplne rozvinuté, zhruba keď je rozvinutá polovica kvietkov v kvetenstvo. Suší sa na suchom a tmavom mieste, nie na priamom slnku. Treba ich uskladniť tak, aby nenavlhli. Sú vhodné aj pre deti.
Lipa a jej liečivé účinky
- Veľmi prospešná je pri prechladnutí, chrípke a ďalších ochoreniach dýchacích ciest . Vyvoláva potenie, znižuje horúčku a uľahčuje vykašliavanie .
- Jemne riedi krv.
- Je prospešná pri močových a obličkových ťažkostiach.
- Má protizápalové a upokojujúce účinky .
- Je vhodná pri žalúdočných ťažkostiach .
- Zlepšuje spánok .
- Tlmí menštruačné kŕče.
- Zvonka možno lipové kvety využiť na vyrážky, pri bolestiach kĺbov a svalov alebo ako upokojujúci kúpeľ.
Lipový sirup
Okrem klasického čaju si môžeme vyrobiť lipový sirup. Budeme potrebovať :
- košík čerstvo nazbieraných lipových kvetov
- 3 litre vody
- 2 kg cukor kryštál
- 3 citróny
Kvety rozložíme na niekoľko hodín doma, aby z nich vyliezol hmyz , kvety zbavíme stoniek a dáme do veľkej nádoby spolu s citrónmi nakrájanými na plátky. Zalejeme vodou a necháme do druhého dňa lúhovať.
Zmes druhý deň precedíme, nalejeme do veľkého hrnca a privedieme k varu. Pridáme cukor a na miernom ohni varíme do zhustnutia (približne 2 hodiny). Cukru môžeme dať menej i viac, záleží, ako hustý sirup chceme mať.