Ligurček nie je len do polievok, vedeli ste, že má aj mnoho iných zdraviu prospešných účinkov?

Zdieľať
Ligurček

Ligurček je skvelou bylinkou na dochutenie polievok či zemiakov. Obsahuje tiež veľa vitamínov a stopových prvkov (vitamíny A, B, C, draslík …). Je silne močopudný a má aj mnoho iných zdraviu prospešných účinkov.

Ligurček
https://www.gettyimages.com

Ako ho teda najlepšie využiť?

Soľ

Úplne jednoduchým prípravkom, ktorý potom využijete pri bežnom varení, je ligurčeková soľ . Vňať ligurčeka (môžeme pridať aj petržlenovú vňať a / alebo majoránku) zmiešame so soľou a dáme do mixéra. Rozmixujeme, až sa bylinky úplne rozdrvia. Naplníme do pohárov a uchovávame v suchu. Touto soľou dochucujeme polievky, omáčky, ale aj šaláty a nátierky podľa potreby.

Sušený ligurček

Vňate ligurčeka si môžeme za slnečného počasia ostrihať, nastrihať na menšie kúsky a usušiť. Budú sa nám hodiť na zimu.

Mrazený ligurček

Tuhé stonky a vňate zase môžeme zamraziť – tie sa hodia na vývary, ktoré budeme v zimnom období variť.

Čaj z ligurčekového semienka

Na celkové posilnenie organizmu (pri jarnej únave, po chrípke či prechladnutí) si uvarte čaj zo semienok tejto rastliny. Cca ½ lyžičky drvených semienok ligurčeka zalejeme 250 ml vriacej vody, necháme 10 minút lúhovať, precedíme a pijeme 1 až 2x denne. Nemal by sa používať dlhodobo, ani v tehotenstve a nie je vhodný pre deti.

Kúpeľ pri reumatizme

Pri reumatických ochoreniach by sa vám mohol hodiť tento kúpeľ: Hrsť čerstvej vňate ligurčeka vložíme do hrnca so studenou vodou (asi 1 liter), privedieme k varu, varíme asi 5 minút, necháme vychladnúť. Precedíme a nalejeme do kúpeľa teplej 38 ° C a kúpeme sa 15 minút.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané